Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Juraj Sagan je slovenský šampión: Petrovi zostali MS

Juraj Sagan sa stal po tretí raz v kariére majstrom Slovenska v cestnej cyklistike. Jazdec tímu Bora-Hansgrohe ťažil z úspešného úniku ešte v prvej polovici trate.

30.06.2019 16:19 , aktualizované: 19:31
Juraj Sagan Foto: ,
Majster Slovenska v cestnej cyklistike Juraj Sagan.
debata (6)

Tridsaťročný pretekár zo Žiliny nadviazal na svoje víťazstvá z rokov 2016, 2017 a ďalších dvanásť mesiacov bude nosiť slovenskú trikolóru na drese. Celkovým víťazom spoločného šampionátu Česka a Slovenska sa stal František Sisr z tímu Elkov-Author.

Dominancia bratov Saganovcov na národnom šampionáte Slovenska pokračuje už deviatu sezónu po sebe. Okrem troch triumfov Juraja má na konte šesť titulov mladší Peter, ktorý sa už o šesť dní predstaví na 106. ročníku Tour de France (6.-28. júla).

Trojnásobný majster sveta skončil celkovo na 15. mieste a štvrtý v rámci slovenského šampionátu. Stupne víťazov v slovenskej časti majstrovstiev doplnili Erik Baška (Bora-Hansgrohe) a Patrik Tybor (Dukla Banská Bystrica).

"Ja som veľmi spokojný, pretože vyhral Sagan. Jediné miesto, kde sa dalo tvoriť bolo na začiatku v jednom zo stúpaní, ktoré sme mali. Dva razy sme to skúsili, raz sme zostali vpredu v celkom dobrej skupine.

Potom sa však rozdelila, zozadu nás dostihli a potom to už bolo také, aké bolo. Som veľmi spokojný, ako sme to kontrolovali s Jurajom a v závere som Erikovi rozbehol špurt. Myslím si, že Patrik Tybor si tretie miesto vybojoval zaslúžene," skonštatoval pre RTVS Peter Sagan.

Juraj Sagan sa stal majstrom Slovenska Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Juraj Sagan sa stal majstrom Slovenska v...

"Trochu nás prekvapilo to, že viac fúkalo v porovnaní so sobotou. Dvakrát sme to skúsili, prvýkrát to bratovi nevydalo v zákrute, keď sme čakali Erika Bašku. Druhýkrát, keď sme to skúsili, zostalo nás len pätnásť, podarilo sa nám vo štvorici pripojiť k vedúcej trojici.

Tým, že som tam bol jediný Slovák, mal som to o čosi ľahšie. Určite poteší, že som majster Slovenska. Atmosféra v Trnave bola vynikajúca. Len to počasie… Prežili sme, sme radi, že nebolo ešte teplejšie," zhodnotil čerstvý trojnásobný slovenský šampión Juraj Sagan.

„Určite poteší, že som majster Slovenska. Petrovi zostali majstrovstvá sveta, aby sa posnažil,“ vtipkoval ďalej Juraj Sagan.

Športový riaditeľ Bora-Hansgrohe Ján Valach nemal dôvod na nespokojnosť. To, že nezvíťazil Peter Sagan, ale jeho brat, bral ako normálny výsledok vývoja majstrovských pretekov.

"Boli to akčné preteky najmä v prvých 60 km, ale tak sme to chceli. Čo sa týka Petra Sagana, urobil veľa práce pre tímových kolegov. Ukázal, že rád pomôže aj ostatným, má nielen srdce víťaza. Sme spokojní, ako to celé dopadlo.

Keď sa Jurajovi Saganovi podarilo odskočiť s Čechmi dopredu, boli sme spokojní. Potom sme to už len kontrolovali. Nakoniec bolo z toho vďaka Erikovi Baškovi prvé aj druhé miesto ako každý rok, takže veľmi pekný výsledok," skonštatoval Ján Valach.

„Peťo Sagan mi na konci povedal, že mu nejde o pódium a pomôže mi v záverečnom šprinte. Som rád, že to takto dopadlo,“ uviedol druhý v poradí Erik Baška.

Úvodná časť pretekov bola v znamení súboja o vytvorenie úniku. Výrazný podiel na tom mala dvojica stúpaní, situovaná na veľkom okruhu merajúcom takmer 64 kilometrov.

Napokon sa po druhom kopci vytvorila sedemčlenná unikajúca skupina, v ktorej slovenské farby hájil iba Juraj Sagan z tímu Bora-Hansgrohe. Ešte predtým boli aktívni aj Baška s Martinom Haringom, ale tí boli rýchlo dostihnutí pelotónom.

Približne 100 kilometrov pred cieľom predstavovala strata pelotónu tri minúty, pričom na sťahovaní manka sa podieľali najmä pretekári slovenského tímu Dukla Banská Bystrica.

Z hľadiska počtu pretekárov bol najsilnejším tímom Elkov Author, ktorý mal vpredu dvojnásobné zastúpenie. Najzvučnejším českým menom v úniku bol Petr Vakoč, pôsobiaci v elitnom tíme World Tour Deceuninck – Quick-Step.

Tempo pelotónu rozprúdil až samostatný nástup Zdeňka Štybara a následné rozdelenie hlavnej skupiny vplyvom vetra či aktivity tímu Elkov Author. Náskok vedúcej skupiny klesol, na niekoľko kilometrov sa skresalo zloženie úniku na troch mužov, ale potom sa všetko vrátilo do starých koľají.

Stíhajúca skupina s Petrom Saganom zvoľnila tempo a manko opäť narástlo k hranici trom minút. Vo vedúcej skupine nezostal len Vojtěch Sedláček z tímu CC Etupes. Postupom času bolo zrejmé, že slovenským majstrom sa stane Juraj Sagan a český šampión vzíde z unikajúcej skupiny.

O český titul ešte skúsil zabojovať časovkársky špecialista Josef Černý z tímu CCC, ale svoje manko už nedokázal zmazať.

V záverečnom okruhu bojovala o celkový titul sexteto pretekárov, ale na rovinatom profile neboli diváci v Trnave svedkami žiadneho výrazného nástupu. Cieľ bol situovaný na Hlbokej ulici, kde sa napokon aj finišovalo.

Najrýchlejším pretekárom bol František Sisr z tímu Elkov-Author a získal titul českého majstra. Za ním finišoval druhý Tomáš Kalojíros (Sparta Praha) a tretí Petr Vakoč (Deceuninck – Quick-Step). Juraja Sagan skončil v celkovom poradí MČRaSR na šiestom mieste.

"Boli to veľmi ťažké preteky. Začiatok bol veľmi rýchly, boli tam kopce a fúkalo. Zvyšok bol rovinatý, takže veľa ľudí to chcelo rozhodnúť už na začiatku. Odišli sme v dobrej skupine a v polovici pretekov to vyzeralo tak, že si udržíme náskok a budeme bojovať o víťazstvo.

Skúšal som párkrát odskočiť, veľa som útočil v posledných 30–40 kilometroch, ale Sisr bol silný, aby zostal so mnou. V tej otočke som to skúsil, ale napokon to nevyšlo. Je pekné byť na pódiu, ale na týchto pretekoch sa počíta len víťazstvo," povedal pre RTVS Vakoč.

MSR a ČR v cestnej cyklistike, Trnava

MSR a ČR, muži, preteky s hromadným štartom (Trnava, 187 km): 1. František Sisr (Elkov-Author) 4:08:31 min, 2. Tomáš Kalojíros (Sparta Praha), 3. Petr Vakoč (Deceuninck – Quick-Step)… 6. Juraj Sagan (Bora-Hansgrohe) – všetci rovnaký čas.

MSR, muži, preteky s hromadným štartom (Trnava, 187 km): 1. Juraj Sagan 4:08:33 h, 2. Erik Baška (obaja Bora-Hansgrohe) +1:31 min, 3. Patrik Tybor (Dukla Banská Bystrica) +1:33, 4. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) +1:34

TV Pravda: Slávna Tour de France sa blíži. Peter Sagan je pred jej štartom na správnej ceste, tvrdí v ďalšej časti relácie Týždeň v športe bývalý slovenský cyklista Peter Velits:

Video

Cyklistický kalendár – Sezóna Petra Sagana

Názov pretekov Dátum podujatia Víťaz P. Sagan
Tour Down Under 15.– 20. januára Daryl Impey 55.
Great Ocean Road Race 27. januára Elia Viviani NIE
Okolo Spojených arabských emirátov 24. február – 2. marec Primož Roglič NIE
Omloop Het Nieuwsblad 2. marca Zdeněk Štybar NIE
Strade Bianche 9. marca Julian Alaphilippe NIE
Paríž–Nice 10. – 17. marca Egan Bernal NIE
Tirreno–Adriatico 13. – 19. marca Primož Roglič 105.
Miláno–San Remo 23. marca Julian Alaphilippe 4.
Okolo Katalánska 25. – 31. marca Miguel Ángel López NIE
Tri dni De Panne 27. marca Dylan Groenewegen NIE
E3 BinckBank 29. marca Zdeněk Štybar 17.
Gent–Wevelgem 31. marca Alexander Kristoff 32.
Dwars door Vlaanderen 3. apríla Mathieu Van der Poel NIE
Okolo Flámska 7. apríla Alberto Bettiol 11.
Okolo Baskicka 8. – 13. apríla Jon Izaguirre NIE
Paríž–Roubaix 14. apríla Philippe Gilbert 5.
Okolo Turecka 16. – 21. apríla Felix Grosschartner NIE
Amstel Gold Race 21. apríla Mathieu van der Poel DNF
Valónsky šíp 24. apríla Julian Alaphilippe DNF
Liège–Bastogne–Liège 28. apríla Jakob Fuglsang NIE
Tour de Romandie 30. apríla – 5. mája Primož Roglič NIE
Eschborn–Frankfurt 1. mája Pascal Ackermann NIE
Giro d'Italia 11. mája – 2. júna Richard Carapaz NIE
Okolo Kalifornie 12. – 18. mája Tadej Pogačar 79.
Critérium du Dauphiné 9. – 16. júna Jakob Fuglsang NIE
Okolo Švajčiarska 15. – 23. júna Egan Bernal 76.
Majstrovstvá SR v Trnave 30. júna Juraj Sagan 4.
Tour de France 6. – 28. júla Egan Bernal 80.
Clásica de San Sebastián 3. augusta Remco Evenepoel NIE
Okolo Poľska 3. – 9. augusta Pavel Sivakov NIE
RideLondon–Surrey Classic 4. augusta Elia Viviani NIE
BinckBank Tour 12. – 18. augusta Laurens De Plus NIE
Vuelta a España 24. augusta – 15. septembra Primož Roglič NIE
EuroEyes Cyclassics 25. augusta Elia Viviani 6.
Bretagne Classic Ouest–France 1. septembra Sep Vanmarcke NIE
GP de Québec 13. septembra Michael Matthews 2.
GP de Montréal 15. septembra Greg van Avermaet 18.
Okolo Slovenska 18.- 21. septembra Yves Lampaert NIE
Primus Classic 20. septembra Edward Theuns 27.
Gooikse Pijl 21. septembra Pascal Ackermann 25.
MS v cestnej cyklistike – Yorkshire 2019 29. septembra Mads Pedersen 5.
Okolo Lombardska 12. októbra Bauke Mollema NIE
Tour of Guangxi 15. – 20. októbra Enric Mas NIE
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Juraj Sagan #majstrovstvá Slovenska a Česka v cyklistike