Rozhodla sekunda. Lampaert ovládol Okolo Slovenska, Baška pod pódiom

Celkovým víťazom 63. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa v sobotu stal Belgičan Yves Lampaert. Jazdec stajne Deucenick-Quick Step triumfoval so sekundovým náskokom pred Francúzom Arnaudom Démareom z Groupama-FDJ.

21.09.2019 14:22 , aktualizované: 16:23
Yves Lampaert Foto: ,
Belgičan Yves Lampaert z tímu Deceuninck-Quick Step si udržal žltý dres až do konca.

Záverečnú štvrtú etapu dlhú 142,1 km z Hlohovca do Senice vyhral Talian Elia Viviani z Quick-Stepu ktorý sa presadil v záverečnom hromadnom dojazde. Druhý skončil Démare a tretí finišoval Nór Alexander Kristoff (SAE Team Emirates).

Najlepším slovenským pretekárom na podujatí sa stal Erik Baška z Bory-Hansgrohe, keď skončil v celkovom poradí na 9. mieste. V záverečnej etape obsadil štvrté miesto. Za najbojovnejšieho jazdca v sobotu vyhlásili Slováka Mareka Čaneckého z Dukly Banskáb Bystrica.

"Som šťastný, keďže to bolo veľmi tesné. Arnaud Démare skončil druhý len sekundu za mnou. Preto bolo veľmi dôležité, aby vyhral Viviani a zobral v cieli najviac bonifikačných sekúnd. Ak by etapu získal Démare, predstihol by ma.

Preto sme stavili na Eliu, bol najrýchlejší v balíku. Takže on má etapu a mne nakoniec zostal žltý dres, vyšlo to super," povedal v cieli celkový víťaz.

Dres pre víťaza bodovacích pretekov získal Démare, najlepším vrchárom sa stal Nemec Martin Salmon (Development Team Sunweb) a v súťaži pretekárov do 23 rokov triumfoval Nór Torjus Sleen (Uno-X)

Dvadsaťjedenročný Salmon si vďaka bodkovanému dresu pripísal veľký úspech v začínajúcej kariére: „Je to úžasné. Boli to veľmi pekné preteky, dnes vyšlo aj počasie, bol to krásny deň a prišlo veľa divákov. Posledné tri dni som si naplno užil. Už je to dlho, čo som stál na pódiu, a preto sa veľmi teším, že mi to včera aj dnes vyšlo.“

Baška sa síce stal najlepším Slovákom na podujatí, no dosť ho mrzelo, že trikrát finišoval v etape na štvrtom mieste a nedostal sa na pódium: "Zase štvrtý, ani neviem, čo mám k tomu povedať. Preteky som si však veľmi užíval, bolo pekné počasie, mali sme pekné trasy a veľa fanúšikov.

Cítili sme, že sme doma a jediné ma mrzí, že sa mi nepodarilo žiadne pódiové umiestnenie ani víťazstvo, po ktorom som túžil."

Najlepším domácim pretekárom do 23 rokov sa stal Lukáš Kubiš z Dukly Banská Bystrica. „Na Okolo Slovenska som štartoval prvýkrát a je pre mňa dosť prekvapujúce a som naozaj veľmi spokojný, že sa mi to takto podarilo hneď pri premiére,“ uviedol Kubiš.

Sobotňajšia etapa mala mierne zvlnený profil s tromi rýchlostnými a piatimi vrchárskymi prémiami 2. kategórie Holý vrch (2,7 km, 4,8%), Havran (3,5 km, 4,7%), Košariská (2,5 km, 3,4%) a dvakrát Brestová (1,5 km, 5,3%), pričom sa očakával hromadný dojazd do cieľa.

Krátko po štarte nasledoval Holý vrch a dopredu sa dostal Emanuel Buchmann, ktorý túto prémiu aj vyhral, štyri body si pripísal líder vrchárskej súťaže Slamon. Na zjazde sa však zase všetko spojilo.

Únik dňa sa sformoval až po vyše 25 km, keď sa doň prvýkrát na pretekoch dostal zástupca domácej Dukly Marek Čanecký. Spolu s ním sa odtrhli aj Franklin Six (Wallonie), Péter Kusztor (Novo Nordisk), Martin Urianstad (Uno-X), Aljaž Jarc (Adria Mobil) a Szymon Krawczyk (Voster ATS). Pelotón ich čoskoro pustil na vyše minútu a pol.

Po rýchlostnej prémii v Košariskách sa vedúca skupina rozdelila na dve, no po 15 km sa opäť spojili a pracovali spoločne. Asi 50 km pred cieľom mali unikajúci pretekári stále k dobru asi minútu a štvrť, to sa však už tempo balíka stupňovalo. Na jeho čele pracovali najmä cyklisti CCC a Quick-Stepu.

Prvú rýchlostnú prémiu v Senici 48 km pred cieľom vyhral Krawczyk a najviac bodov na poslednej šprintérskej 24 km pred koncom opäť v Senici získal Urianstad. Potom už nasledoval záverečný okruhu, pelotón definitívne stiahol únik a všetko sa schyľovalo k hromadnému dojazdu. Ten nakoniec vyhral Viviani pred Démareom, Kristoffom a Baškom.

Okolo Slovenska 2019

4. etapa (Hlohovec – Senica, 142,1 km): 1. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck – QuickStep 3:17:36 h, 2. Arnaud Démare (Fr.) Groupama-FDJ, 3. Alexander Kristoff (Nór.) UAE Team Emirates, 4. Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe, 5. Matteo Pelucchi (Tal.) Androni Giocattoli – Sidermec, 6. Rudy Barbier (Fr.) Israel Cycling Academy – všetci rovnaký čas

Konečné poradie: 1. Yves Lampaert (Bel.) Deceuninck – QuickStep 17:14:21 h, 2. Arnaud Démare (Fr.) +1 s, 3. Stefan Küng (Švaj.) obaja Groupama-FDJ +3, 4. Kamil Gradek (Poľ.) CCC +17, 5. Tom Bohli (Švaj.) UAE Team Emirates +21, 6. Gijs van Hoecke (Bel.) CCC +26, … 9. Erik Baška (SR) +40, … 36. Juraj Sagan (SR) obaja Bora-Hansgrohe +2:43 min, … 58. Lukáš Kubiš (SR) Dukla Banská Bystrica +3:30

Víťazi jednotlivých klasifikácii
Celkové poradie (žltý dres): Yves Lampaert (Bel.) Deceuninck – QuickStep
Bodovacia súťaž (biely dres s modrými bodkami): Arnaud Démare (Fr.) Groupama-FDJ
Vrchárska súťaž (biely dres s červenými bodkami): Martin Alexander Salmon (Nem.) Development Team Sunweb
Najlepší jazdec do 23 rokov (biely dres): Torjus Sleen (Nór.) Uno-X Norwegian Development Team
Najlepší Slovák (dres s národnými farbami): Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe
Najlepší tím: CCC (Poľ.)