Austrálsky cyklista Rochie Porte z tímu Trek-Segafredo sa stal víťazom záverečnej 6. etapy pretekov Tour Down Under v Južnej Austrálii, ktoré boli prvým podujatím prestížneho seriálu WorldTour.

20.01.2019 06:04 , aktualizované: 07:58

V etape z McLaren Vale na vrchol stúpania Willunga Hill (151,5 km) Porte zvíťazil pred Holanďanom Wouterom Poelsom (Sky) a Juhoafričanom Darylom Impeyom (Mitchelton-Scott). Obaja prišli do cieľa v rovnakom čase ako víťaz a Impeymu to stačilo na potvrdenie celkového triumfu.

„Je to jeden z najväčších úspechov v mojej kariére. Dosiahol som ho len vďaka úžasnej tímovej podpore. Vďaka spolujazdcom som mohol zostať v záverečnom kopci čerstvý až do konca a vybojovať toto skvelé víťazstvo,“ povedal Daryl Impey v prvom interview po pretekoch do mikrofónu organizátorov.

Porte zvíťazil už po šiesty raz v sérii v etape s cieľom na značkovom kopci pretekov Willunga Hill. Tridsaťštyriročný rodák z Johannesburgu Impey sa však stal vôbec prvým cyklistom v 21-ročnej histórii Tour Down Under, ktorý dosiahol celkové víťazstvo dva roky po sebe. Triumfoval s náskokom 13 sekúnd pred Portem a 17 sekúnd pred Poelsom.

„Klubúk dolu pred Darylom Impeyom. Čo sa mňa týka, s jedným finišom do kopca je náročné vyhrať celé preteky. Je to však skvelý pocit po šiesty raz vyhrať na Willunga Hill. Je to výborný začiatok sezóny v novom tíme. Moji spolujazdci boli fantastickí počas celého týždňa,“ uviedol nový člen tímu Trek-Segafredo Richie Porte, ktorý predtým víťazil na Willunga Hill v dresoch Sky a BMC Racing.

Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) v náročnej horskej etape podľa predpokladov nemiešal poradím na predných priečkach. Sagan prišiel do cieľa s odstupom 9:41 min za víťazom na 99. mieste. Celkovo sa zosunul z 20. priečky na konečnú 55. pozíciu so stratou 10:16 min.

Sagan neobhájil víťazstvo z vlaňajška v bodovacej súťaži. V záverečnej etape si už nepripísal body a celkovo skončil tretí za víťazným Novozélanďanom Patrickom Bevinom (CCC Team) a Holanďanom Danny van Poppelom (Jumbo Visma). Za víťazom Sagan zaostal o 6 bodov.

V práve skončenom 21. ročníku Tour Down Under bol predtým Sagan v etapách ôsmy, tretí, prvý, dvadsiaty deviaty a druhý a celkovo môže vysloviť spokojnosť so súťažným vstupom do nového roka.

Preteky v Južnej Austrálii bral líder tímu Bora-Hangrohe najmä ako prípravu pred dlhou a náročnou sezónou. Sagan ovládol tretiu etapu s cieľom v Uraidle, keď v záverečnom finiši do mierneho kopca potvrdil svoje šprintérske kvality.

Najlepším jazdcom z tímu Bora-Hansgrohe v celkovej klasifikácii bol Rakúšan Gregor Mühlberger s mankom 1:35 min na víťazného Daryla Impeyho.

„Celkovo naše očakávania na Tour Down Under boli vyššie ako výsledky, ktoré sme dosiahli. Získali sme jedno etapové víťazstvo vďaka Petrovi Saganovi, ale v celkovom poradí pretekov sme sa určite nedostali tak vysoko, ako sme chceli,“ uviedol športový riaditeľ Bora-Hangrohe Patxi Vila na tímovom webe.

Výsledky – Tour Down Under 2019:

6. etapa (McLaren Vale – Willunga Hill, 151,5 km): 1. Richie Porte (Aus.) Trek-Segafredo 3:30:14 h, 2. Wouter Poels (Hol.) Sky, 3. Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott – obaja rovnaký čas ako víťaz, 4. Rohan Dennis (Aus.) Bahrain Merida +3 s, 5. Luis León Sánchez (Šp.) Astana +6, 6. Christopher Hamilton (Aus.) Sunweb +10,… 99. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +9:41 min.

Konečné poradie po 6. etape: 1. Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott 20:30:42 h, 2. Richie Porte (Aus.) Trek-Segafredo +13 s, 3. Wouter Poels (Hol.) Team Sky +17, 4. Luis León Sánchez (Šp.) Astana +19, 5. Rohan Dennis (Aus.) Bahrain Merida +26, 6: Christopher Hamilton (Aus.) Sunweb +33,…55. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +10:16 min.

Bodovacia súťaž: 1. Patrick Bevin (N. Zél.) CCC Team 56 bodov, 2. Danny van Poppel (Hol.) Jumbo Visma 54, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 50.

Viac na túto tému: #Peter Sagan #Richie Porte #Tour Down Under 2019 #Daryl Impey