VIDEO Sagan siahal na víťazstvo, napokon finišoval druhý: Bolo to chaotické

Peter Sagan finišoval v záverečnej 7. etape na Okolo Kalifornie 2019 na druhom mieste. Rýchlejší v špurte bol len Holanďan Cees Bol zo Sunwebu. Celkovým víťazom podujatia sa stal 20-ročný slovinský supertalent Tadej Pogačar.

18.05.2019 22:46 , aktualizované: 19.05.2019 08:34
Peter Sagan, Cees Bol Foto: ,
Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe prichádza druhý do cieľa v záverečnej siedmej etape pretekov Okolo Kalifornie za víťazným Holanďanom Ceesom Bolom (Sunweb).

Sagan štartoval na Okolo Kalifornie desiatykrát za sebou, jubilejnú účasť ozdobil prvým, druhým a tretím miestom.

V bodovacej súťaži tesne prehral s Dánom Kasperom Asgreenom (Deceuninck–Quick-Step). Ten si výborne počínal aj v boji o žltý dres, keď skončil celkovo tretí za Pogačarom a Kolumbijčanom Sergiom Higuitom. Prvých troch delilo v konečnom poradí len 17 sekúnd.

Sagan si v chaotickom špurte etapy, ktorá viedla zo Santa Clarity do Pasadeny (141 km), počínal skúsene. Zaútočil v samom závere a napokon bol nad jeho sily len Holanďan Bol. Tretí skončil Belgičan Jasper Philipsen.

„Bola to chaotická etapa, veľa sa útočilo, v pelotóne bolo mnoho pohybu a únikov. V závere to bolo náročné, ale napokon sa hlavné pole dostalo do posledného kola na špurt. Mal som dobrú pozíciu, na konci som však zrejme neskoro zareagoval na Bola. Môžeme byť spokojní s našimi výkonmi, čo sa týka mňa i tímu. Získali sme víťazstvo, dve pódiové umiestnenia a celý týždeň sme odvádzali výbornú prácu,“ uviedol trojnásobný majster sveta na webe bora-hansgrohe.com.

Ďalší Slováci a jeho tímoví kolegovia skončili v siedmej etape hlbšie, Erik Baška na 102. a Juraj Sagan na 107. mieste mali manko 15:11 minúty. Celkovo J. Sagan obsadil 73. (+59:50) a Baška 108. priečku (+1:39:25).

Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe (vľavo)... Foto: TASR/AP, Mark J. Terrill
Peter Sagan, Cees Bol, Jasper Phillipsen Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe (vľavo) skončil druhý v záverečnej siedmej etape pretekov Okolo Kalifornie za víťazným Holanďanom Ceesom Bolom z tímu Sunweb (v strede), tretí bol Belgičan Jasper Phillipsen z tímu SAE Team Emirates.

K záveru 7. etapy aj celkovému vystúpeniu tímu sa vyjadril aj slovenský športový riaditeľ Bora-Hansgrohe Ján Valach.

„Daniel Oss, Oscar Gatto a Juraj Sagan pracovali pre Petra. Neskôr dostal Juraj defekt a v závere nemohol byť vpredu. Peter predviedol dobrý šprint a bolo z toho druhé miesto. Celkovo môžeme byť spokojní s tým, čo sme dosiahli na tohtoročných pretekoch. Máme za sebou jednu z najťažších edícií Kalifornie s dlhými etapami a množstvom stúpaní. Peter Sagan dosiahol jedno etapové víťazstvo, Felix Grossschartner a Maximilian Schachmann skončili v prvej desiatke celkového poradia a celý tím odvádzal dobrú prácu v každej etape.“

Pogačar ovládol aj súťaž mladých jazdcov a stal sa vôbec najmladším víťazom etapových pretekov z kategórie WorldTour v histórii.

„Preteky Okolo Kalifornie boli môj hlavný cieľ v tomto roku. Myslím si, že som bol na ne dobre pripravený, ale celkovým víťazstvom som prekvapil aj sám seba. Som šťastný a o rok sa určite vrátim,“ cituje Pogačara portál cyclingnews.com.

Okolo Kalifornie 2019

7. etapa: 1. Cees Bol (Hol./Sunweb) 2:53:16 h, 2. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 3. Jasper Philipsen (Belg./SAE Team Emirates), 4. Phil Bauhaus (Nem./Bahrain-Merida), 5. Ariel Maximiliano Richeze (Arg./Deceuninck-Quick-Step), 6. Kristoffer Halvorsen (Nór./Ineos), 7. Travis Mccabe (USA/reprezentácia USA), 8. Andrea Peron (Tal./Novo Nordisk), 9. Jens Debusschere (Belg./Kaťuša-Alpecin), 10. Edwin Alcibiad Avila Vanegas (Kol./Israel Cycling Academy) všetci rovnaký čas ako víťaz, … 102. Erik BAŠKA, 107. Juraj SAGAN (obaja SR-Bora-Hansgrohe) obaja +15:11 min

Konečné poradie: 1. Tadej Pogačar (Slov./SAE Team Emirates) 32:55:12 h, 2. Sergio Andres Higuita Garcia (Kol./EF Education First) +16 s, 3. Kasper Asgreen (Dán./Deceuninck-Quick-Step) +17, 4. George Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) +29, 5. Richie Porte (Aus./Trek-Segafredo) +41, 6. Simon Špilak (Slov./Kaťuša-Alpecin) +1:03 min, … 73. J. SAGAN +59:50, 79. P. SAGAN +1:04:14 h, 108. BAŠKA +1:39:25

Bodovacia súťaž: 1. Kasper Asgreen (Dán.) 40 bodov, 2. Peter Sagan (SR) 36, 3. Sergio Higuita (Kol.) 29, 4. Jasper Philipsen (Belg.) 28, 5. Tadej Pogačar (Slovin.) 25, 6. Rémi Cavagna (Fr.) 22, … 52. Erik Baška (SR) 2.

TV Pravda: Ako hodnotí Peter Sagan svoju doterajšiu sezónu? Aké šance má na MS 2019 a prečo sa tešil na podujatie Okolo Kalifornie? Pozrite si video