Olympiáda na vozíku, tísice prehier. Vlhovej dýcha na krk taliansky buldog

Október je pre alpské lyžovanie niečo, ako máj pre lásku. Je mesiacom, kedy sa lyžiarsky kolotoč s príznačným názvom Svetový pohár roztočí a pol roka neprestane. Desiaty mesiac gregoriánskeho kalendára má špeciálny význam aj pre Sofiu Goggiovú.

18.10.2021 13:47
Sofia Goggiová Foto: ,
Sofia Goggiová s malým glóbusom za zjazd.
debata (3)

Pred devätnástimi rokmi – v októbri 2002 – vypĺňala dotazník pre nádejných lyžiarov. Druhé najstaršie dieťa Giuliany a Ezia Goggiovcov z Bergama zodpovedalo viacero otázok. Desaťročné dievča s tmavými očami zaujalo pri dvoch.

Vlhovej rivalky

Ich príbehy sú rôzne, ale aktuálny cieľ rovnaký. Zosadiť Petru Vlhovú z trónu a prekaziť jej obhajobu veľkého krištáľového glóbusu.

Do sobotňajšieho začiatku sezóny Svetového pohára alpských lyžiarok vám predstavíme päticu najväčších súperiek slovenskej hviezdy.

Prvý z piatich dielov bude o Sofii Goggiovej. Drobnej rebelke, ktorú odštartoval dotazník.

V prvej malo na stupnici od 0 do 10 označiť, ako veľmi je motivovaná. Pri najvyššej číslici sa objavil popis – extrémne motivovaná. A tak malá Sofia zakrúžkovala desiatku a trikrát podčiarkla slovo extrémne.

Druhá otázka bola triviálna, Goggiovej odpoveď veľmi konkrétna. Čo je tvoj športový sen? Vyhrať zjazd na olympiáde.

Sínusoida

Kariéra talianskej reprezentantky kopíruje trasy jej najobľúbenejších disciplín – zjazdu a super G. Rýchly rozbeh, veľké skoky, tvrdé pády i návrat do ideálnej stopy.

V 2007, o päť rokov neskôr od dotazníka, sa stala talianskou juniorskou šampiónkou. Chýry o pätnásťročnej dievčine sa rozniesli po svete. Následne sa ako tínedžerka presadila aj v Európskom pohári.

Marta Bassinová v predošlej sezóne zničila...
Meno: Katharina Liensbergerová
Krajina:...
+5Meno: Petra Vlhová
Krajina: Slovensko...

Parádny rozbeh zabrzdilo vážne zranenie. Pred jedenástimi rokmi si prvýkrát poškodila väzy v oboch kolenách. Bola to prvá z mnohých návštev u chirurgov či traumatológov.

„Vzostupy a pády existujú. Zažila ich toľko ako nikto pred ňou. Je ako buldog, nikdy sa nevzdá. Som presvedčený, že nakoniec sa úspešne vráti. Ako to spravila už niekoľkokrát. Mnohým ľuďom, vrátane mňa, tým dodáva odvahu,“ povedal Goggiovej otec Ezio.

Goggiová miluje báseň Ithaca od gréckeho autora Konstantinosa Kavafisa. Vraj ju čítala už tisíckrát, lebo najlepšie ilustruje ťažkú životnú cestu. Keď nemá v rukách knihu, drží palce starej futbalovej dáme – Juventusu Turín.

„Vždy idem na hranicu možností. Inak to neviem, je to Goggia štýl,“ cituje Sofiu stránka jedného z jej hlavných sponzorov.

„Iste, že sa bojím. Lenže strach je niečo, čo vás ženie. Pomôže vám vyhrať i preskočiť prekážku. Oboje prídu, ide len o to, ako sa k nim postavíte.“

Spolukomentátorka s gypsom

Goggiová má podľa Talianov v sebe charizmu, ktorou nedisponuje žiadna z jej reprezentačných kolegýň. Možno je pohľad na ňu o čosi ľútostivejší, nakoľko si prešla najstrastiplnejšou cestou.

V roku 2013 sa dostala do talianskej reprezentácie na MS v Schladmingu, hoci vo Svetovom pohári vtedy štartovala len štyrikrát.

Petra Vlhová Čítajte viac Vlhová: Som pripravená. Na reči a pohľady súperiek i medailový sen

Bolo to veľké prekvapenie. Po oznámení nominácie i super G. Zlato brala Tina Mazeová, striebro Lara Gutová, bronz Julia Mancusová. Goggiová skončila štvrtá, päť stotín sekundy od pódia.

„Raz sa veľkej medaily dočkám,“ dušovala sa Goggiová. Na Apeninskom polostrove si robili veľké nádeje, že sa jej prianie splní hneď o rok – na ZOH 2014 v Soči.

„Bude prvou Taliankou, ktorá vyhrá zjazd na olympiáde?“ pýtal sa vtedy denník Corriere della Sera.

Nie. Goggiová sa zranila a s nohou v gypse spolukomentovala olympijské preteky.

„Bolo to zaujímavé i hrozné. Užívala som si to i trpela, lebo som musela sedieť na vozíku,“ opísala svoje pocity Goggiová.

Príbeh z letiska

Z pätice Vlhovej najväčších súperiek, ktoré budú chcieť Slovenke vziať veľkú guľu, je Goggiovej príbeh azda najsymbolickejší.

Keď sa zo Soči vracala, čakala v odletovej hale. Prišla k nej Dominique Gisinová, víťazka olympijského zjazdu, ktorý Goggiová spolukomentovala.

Slovakia Alpine Skiing World Cup vlhová shiffrinová Čítajte viac Reakcia na Vlhovej formu? Shiffrinová mení plány

„Sedela som na vozíku. Pristúpila ku mne a dala mi letenku do biznis triedy a vzala si môj do strednej,“ prekvapila 28-ročná Goggiová.

Tento príbeh vytiahla v mixzóne po zjazde ZOH 2018 v Pjongčangu. Goggiová sa tam stala prvou Taliankou, ktorá vyhrala olympijský zjazd. A naplnila aj sľub, ktorý vpísala do dotazníka 16 rokov predtým.

„Je to sen, za ktorým sa ženiem, odkedy som začala s lyžovaním vo Foppole,“ prerušila Goggiová rozhovor švajčiarskej televízie s ôsmou Michelle Gisinovou.

Doplnila historku z letiska a uzavrela: „Štyri roky vzostupov a pádov. Tisíce výhier i prehier. Radosti a bolesti. Ale som tu a vyhrala som olympiádu.“

Už nemám ani slzy

Krátko na to získala malý glóbus v zjazde, keď o tri body prekonala veľkú kamarátku a legendu Lindsey Vonnovú.

Vlani si tento triumf zopakovala. V suchom tričku – lebo zjazd na finále SP v Lenzerheide zrušili a obrovskom zhone, nakoľko sa vrátila po zranení rýchlejšie, ako sa čakalo.

Miloš Machytka, Justin Reiter, Tomáš Bank Čítajte viac Vlhovej ponuka? Ledeckej servisman s úsmevom vysvetlil, prečo odmietol

Na začiatku minulej sezóny išla ako píla. Vyhrala štyri zjazdy po sebe. Súperky v dlhých oblúkoch dostávali od nej debakle, Goggiová sa vďaka nim dostala aj do širšieho okruhu favoritiek na zisk veľkého glóbusu.

Lenže životný scenár často nepredvídateľnej olympijskej šampiónky nepustí. Po vzostupe prišiel pád. Konkrétne v Ga-Pa.

Kvôli hmle zrušili superobrovský slalom. Goggiová sa tak výletným tempom pustila zo štartu do cieľa na jednom z bočných svahov.

Spadla tak nešťastne, že si zlomila píšťalu. Týždeň pred majstrovstvami sveta doma, v Cortine d' Ampezzo.

vlha vlhová Čítajte viac Magoni najviac zranil Petru. Pini na ňu prenáša pokoj

"Po tridsiatich hodinách plaču už nemám ani slzy. Vo vnútri však stále pretrváva neznesiteľná bolesť a smútok. Moje srdce nemo kričí,“ napísala Goggiová na instagrame.

Otec Ezio krátko po incidente zdvihol telefón a neveril vlastným ušiam…

„Povedala mi: Ocko, som zdrvená. Nevedel som, čo jej povedať. Avšak poznám ju a viem, že ona to nikdy nezabalí,“ tvrdí Ezio Goggia.

Po rokoch príslušnosti k najlepším v zjazde a super G napreduje aj v obrovskom slalome. Ak Goggiovej pôjde tak dobre, ako v minulej sezóne a vydrží jej zdravie, bude Vlhovej dýchať na krk.

Ďalší diel (utorok): Michelle Gisinová


Petra Vlhová a jej program v sezóne 2021/22

Dátum podujatia Miesto a disciplína Umiestnenie Vlhovej
23. októbra Sölden – obrovský slalom 3. miesto
13. novembra Lech Zürs – paralelný slalom neštartovala
20. novembra Levi – slalom 1. miesto
21. novembra Levi – slalom 1. miesto
27. novembra Killington – obrovský slalom zrušené
28. novembra Killington – slalom 2. miesto
3. decembra Lake Louise – zjazd neštartovala
4. decembra Lake Louise – zjazd neštartovala
5. decembra Lake Louise – super G neštartovala
11. decembra St. Moritz – super G neštartovala
12. decembra St. Moritz – super G neštartovala
18. decembra Val d´Isere – zjazd neštartovala
19. decembra Val d´Isere – super G neštartovala
21. decembra Courchevel – obrovský slalom 4. miesto
22. decembra Courchevel – obrovský slalom 5. miesto
28. decembra Lienz – obrovský slalom 2. miesto
29. decembra Lienz – slalom 1. miesto
4. januára Záhreb – slalom 1. miesto
8. januára Kranjska Gora – obrovský slalom 15. miesto
9. januára Kranjska Gora – slalom 1. miesto
11. januára Schladming – slalom 2. miesto
15. januára Zauchensee – zjazd 26. miesto
16. januára Zauchensee – super G 18. miesto
22. januára Cortina d'Ampezzo – zjazd neštartovala
23. januára Cortina d'Ampezzo – super G neštartovala
25. januára Kronplatz – obrovský slalom 2. miesto
29. januára Garmisch Partenkirchen – zjazd neštartovala
30. januára Garmisch Partenkirchen – super G neštartovala
7. februára ZOH v Pekingu – obrovský slalom 14. miesto
9. februára ZOH v Pekingu – slalom 1. miesto
11. februára ZOH v Pekingu – super G neštartovala
15. februára ZOH v Pekingu – zjazd neštartovala
17. februára ZOH v Pekingu – kombinácia neštartovala
19. februára ZOH v Pekingu – tímová súťaž neštartovala
26. februára Crans Montana – zjazd 29. miesto
27. februára Crans Montana – zjazd 16. miesto
5. marca Lenzerheide – super G 18. miesto
6. marca Lenzerheide – obrovský slalom nedokončila
11. marca Are – obrovský slalom 1. miesto
12. marca Are – slalom 4. miesto
16. marca Finále SP v Courcheveli – zjazd 16. miesto
17. marca Finále SP v Courcheveli – super G 17. miesto
18. marca Finále SP v Courcheveli – tímová súťaž neštartovala
19. marca Finále SP v Courcheveli – slalom 3. miesto
20. marca Finále SP v Courcheveli – obrovský slalom 3. miesto

Konečné poradie SP (po 37 z 37 súťaží): 1. Shiffrinová (USA) 1493 bodov, 2. VLHOVÁ (SR) 1309, 3. Brignoneová (Tal.) 1055, 4. Mowinckelová (Nór.) 880, 5. Gisinová 874 (Švaj.), 6. Goggiová (Tal.) 873.

Konečné poradie v slalome (9 z 9): 1. VLHOVÁ 770 b, 2. Shiffrinová 501, 3. Duerrová (Nem.) 437, 4. Liensbergerová (Rak.) 392, 5. Holdenerová (Švaj.) 357, 6. Buciková (Slo.) 277

Konečné poradie v obr. slalome (po 9 z 9 pretekov): 1. Worleyová (Fra.) 567 bodov, 2. Hectorová (Švé.) 540, 3. Shiffrinová (USA) 507, 4. VLHOVÁ (SR) 491, 5. Bassinová 356, 6. Brignoneová (obe Tal.) 316.

Konečné poradie v super-G (9 z 9): 1. Brignoneová 506 b., 2. E. Curtoniová 390, 3. Shiffrinová 380, …, 40. VLHOVÁ 26.

Konečné poradie v zjazde (9 z 9): 1. Goggiová 504, 2. Suterová (Švaj.) 407, 3. Ledecká (ČR) 339, 4. Siebenhoferová 331, 5. Puchnerová (obe Rak.) 296, 6. Mowinckelová 274, 7. Nuferová 257, 8. Delagová (Tal.) 246, 9. Johnsonová (USA) 240, 10. Scheyerová 237, … 37. VLHOVÁ 22

Poradie paralelných súťaží (1): 1. Slokarová 100, 2. Stjernesundová 80, 3. Lysdahlová 60, 4. Bassinová (Tal.) 50, 5. Hectorová 45, 6. Monsenová (Nór.) 40

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #Sofia Goggiová #Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2021/2022
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
MS v hokeji 2022
por.krajinazápasybody
1.vlajkaŠvajčiarskoSUI720
2.vlajkaNemeckoGER716
3.vlajkaKanadaCAN715
4.vlajkaSLOVENSKOSVK712
5.vlajkaDánskoDEN712
6.vlajkaFrancúzskoFRA75
7.vlajkaKazachstanKAZ73
8.vlajkaTalianskoITA71
por.krajinazápasybody
1.vlajkaFínskoFIN719
2.vlajkaŠvédskoSWE718
3.vlajkaČeskoCZE713
4.vlajkaUSAUSA713
5.vlajkaLotyšskoLAT78
6.vlajkaRakúskoAUT77
7.vlajkaNórskoNOR75
8.vlajkaV. BritániaGB71
Všetky zápasy