Hamilton pridal ku kľaknutiu zaťatú päsť. Aj od Ferrari žiada väčší boj proti rasizmu

Eduard Révész | 14.07.2020 06:56
Lewis Hamilton Foto: ,
Gesto Lewisa Hamilton na pódiu po Veľkej cene Štajerska.
Pred oneskoreným štartom formuly 1 hovoril o jej podporovaní rasistických vzorcov správania, vedenie seriálu kritizoval aj za oneskorenú reakciu v súvislosti so smrťou Afroameričana Georga Floyda, oznámil vznik komisie podporujúcej rasovú rôznorodosť.

K pokľaknutiu z úvodu sezóny pridal obhajca titulu Lewis Hamilton uplynulú nedeľu po víťazstve nad Veľkej cene Štajerska aj zaťatú päsť. S týmto gestom sa spája jeden z najslávnejších a najkontroverznej­ších momentov olympijskej histórie.

Na pripomenutie: Američan Tommie Smith, zlatý medailista z behu na 200 metrov a bronzový krajan John Carlos takýmto spôsobom dali na OH 1968 v Mexiku najavo podporu radikálnemu černošskému hnutiu Black Power a aj všetkým utláčaným Afroameričanom v USA.

Oboch atlétov po proteste vylúčili z amerického tímu, museli opustiť olympijskú dedinu a po návrate USA ich kritizovali tamojšie médiá a časť verejnosti.

Šéf MOV Thomas Bach pred mesiacom uviedol, že striktný postoj v otázke verejnej formy protestov či politickej náklonnosti sa už o čosi zmiernil a nevylúčil ďalšie rozhovory na túto tému.

Gesto Mercedesu nevidel, ale bolo nádherné

Jediný jazdec tmavej pleti v F1 Hamilton po triumfe na druhom podujatí sezóny, ocenil vedenie šampionátu a tímu Mercedes a kritizoval väčšinu ostatných tímov v otázke témy otvorenejšieho športu a šírenia rozmanitosti.

Stajne vyzval, aby vyvinuli väčšie úsilie v preukázaní podpory hnutiu Black Lives Matter – tak, ako to urobili iné športy.

Spomienka na 16. október 1968. Americkí atléti... Foto: SITA/AP
Tommie Smith, John Carlos Spomienka na 16. október 1968. Americkí atléti Tommie Smith (v strede) a John Carlos vyjadrujú gestom podporu radikálnemu hnutiu Black Power a aj všetkým údajne diskriminovaným Afroameričanom v USA.

K Mercedesu povedal: „Sme jednotní. Mohli ste to vidieť na štarte, keď všetci pokľakli. Nevidel som to. Tesne pred pretekmi mi povedali, že to urobia. Nežiadal som to, ale bola to nádherná vec. Možno to nezmení svet, ale verme, že to zmení vnímanie a ideály.“

Čo sa týka ďalších tímov, Hamilton si myslí, že nerobia dosť na podporu boja proti rasizmu.

„Kľakli si mechanici Red Bullu, ale keď sa pozriete na Ferrari, pracujú preň tisíce ľudí, ale nepočul som ani slovo o tom, že by aj oni niesli zodpovednosť, prípadne čo by v budúcnosti chceli urobiť,“ povedal pre Sky Sports.

Podpora ľudskej, nie politickej stránky

„Viacerí ani nevedia, aký je problém alebo popierajú, že by vôbec nejaký bol. Preto som začal s iniciatívou,“ povedal o založení komisie spomínanej v úvode článku.

Čo sa týka podpory Black Lives Matter, opäť zdôraznil, že z jeho pohľadu nejde o podporu politického hnutia: „Ide mi o ľudskú stránku, tú politickú nepodporujem.“ Jazdcov sa snažil motivovať a vysvetliť im, aké je dôležité pokračovanie boja.

VC Štajerska F1 s dominanciou Lewisa Hamilton Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Lewis Hamilton na líderskej pozícii na VC...

Niektorí piloti podobne ako pred úvodnou Veľkou cenou Rakúska pokľakli, ďalší, napríklad Rus Daniil Kvjat to neurobili.

„Je to trochu proti mojej ruskej mentalite, kde si kľaknete pre svoju krajinu, vlajku a Boha,“ vysvetlil pred týždňom.

Hamilton avizoval, že sa porozpráva s tými, ktorí si nekľakli.

Tentoraz nebol pripravený ceremoniál na podporu boja proti rasizmu ako pred premiérovým podujatím ročníka. Britský šesťnásobný majster sveta verí, že tento víkend jazdci zvládnu situáciu lepšie.

Seriál pokračuje Veľkou cenou Maďarska na Hungaroringu.