Basketbalistky sú krok od postupu na ME

Basketbalistky Slovenska vyhrali v nedeľňajšom úvodnom dueli na záverečnom turnaji dodatkovej kvalifikácie o postup na ME 2005 v Burse nad Ukrajinou o šesť bodov 69:63.

28.08.2005 16:57

Zverenkyne trénera Jozefa Rešetára položili základ svojho víťazstva už v prvom polčase, ktorý vyhrali 41:23. Ukrajinky potom síce dokázali stiahnuť náskok iba na rozdiel štyroch bodov, no obrátiť skóre sa im už nepodarilo.

Slovenky nastúpia už v pondelok od 17.00 h na svoj druhý zápas proti Poľsku. Ak ho vyhrajú, vybojujú si s definitívou miestenku na šampionát, ktorý sa v tureckých mestách Bursa, Izmir a Ankara začne v piatok 2. septembra. V prípade prehry budú musieť čakať na výsledok utorkového posledného zápasu záverečného turnaja dodatkovej kvalifikácie medzi Poľskom a Ukrajinou.

Ukrajina – Slovensko 63:69 (13:26, 10:15, 24:10, 16:18)

• Najviac bodov Ukrajiny: Gorbunovová 17, Vidrynská 14, Šľachovová 12, Maščenková 10
  • Zostava a body SR: Žirková a Frniaková po 13, Hiráková 12, Kováčová 8, Polónyiová 2 (Jalčová 14, Barényiová 4, Růžičková 2, Nagyová 1, Libičová 0), TH: 22/27 – 13/16, fauly: 20 – 20, 5 os. chýb: 37. Gorbunovová (Ukr.), trojky: 3 – 6, rozhodovali: Bulto (Šp.) a Mattioli (Tal.), 300 divákov

Ivan Benninghaus (vedúci družstva SR): „Aj keď sme si stretnutie zbytočne zdramatizovali, počíta sa víťazstvo, a to je naše. Súperky sme zaskočili veľmi dobrou obranou, keď sme im nedovolili podnikať typické prieniky pod kôš a od toho sa odvíjal aj náš dobrý výkon v útoku. Ukrajinky sa nevedeli spamätať celý prvý polčas, ktorý sme vysoko vyhrali, a tak vlastne získali, ako sa ukázalo, rozhodujúci náskok. Po prestávke však dievčatá asi pod dojmom toho, že sa už nemôže nič stať, poľavili. Robili veľa chýb a strácali ľahké lopty, vďaka čomu sme dovolili súperkám desaťbodovou šnúrou vrátiť sa do zápasu. Vo zvyšných minútach to bol veľký boj až do samotného záveru, no náskok sme už udržali aj vďaka tomu, že sa strelecky prebudila Jalčová. Musím však pochváliť celé družstvo, ktoré príkladne bojovalo. Nepríjemné bolo zranenie Žirkovej, ktorá musela odísť z ihriska asi minútu pred koncom pre roztrhnuté obočie. Rana pri oku najprv vyzerala dosť hrozivo, no nejde o nič vážnejšie a veríme, že Zuzana bude môcť nastúpiť aj v pondelok proti Poľsku. Poľky majú výhodu, lebo sú odpočinuté, no na našej strane bude väčšia rozohratosť. V každom prípade nastúpime s jasným cieľom vyhrať a zaistiť si tak definitívne postup.“