Počasie menilo program. Pozrite si štartovú listinu slalomu

, , 05.03.2021 11:05, aktualizované: 23:40
Mikaela Shiffrinová, horský záchranár
Horský záchranár sa zdraví s Mikaelou Shiffrinovou na svahu v Jasnej. V prípade potreby ich bude na tratiach Svetového pohára pripravených dvadsaťosem. Autor: ,

Organizátori víkendových pretekov Svetového pohára alpských lyžiarok v Jasnej sa v piatok rozhodli zmeniť program podujatia a vymenili poradie súťaží.

Klasický slalom sa tak uskutoční už v sobotu a v nedeľu je na programe obrovský slalom. Dôvodom je predpoveď počasia na víkend, informovali organizátori.

Obe súťaže oficiálne stanovené rovnaké začiatky. Prvé kolá odštartujú o 9.30 h a druhé o 12.30 h. Ak to počasie dovolí.

Jednou z favoritiek na pódiové umiestnenia je domáca Petra Vlhová, ktorá bojuje aj o celkové prvenstvo v SP a malý glóbus v slalome.

"V slalome sa cítim dobre, v obráku však nie najlepšie, takže sa snažím získať dobrý pocit. Pre nás je priorita slalom, ale v tréningu som išla aj obrák, aby som bola na lyžiach a získala istotu.

V obráku sa necítim dobre ani na tréningu, takže sa v tom trochu trápim," uviedla po prvých tréningoch v Jasnej.

VIDEO: Petra Vlhová po prvých tréningoch v Jasnej

Vlhová môže cez víkend získať v obrovskom slalome a slalome maximálne 200 bodov, v celkovom poradí SP zaostáva za vedúcou Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou o 187 bodov:

"Samozrejme, som teraz v takej pozícii, že musím útočiť, aby som sa vrátila na prvé miesto v celkovom hodnotení.

Najmä sa budem snažiť podať dobrý výkon, dať zo seba maximum a neriešiť, či budem prvá, druhá, a či sa posuniem v hodnotení. Sústredím sa sama na seba a potom si to rozoberieme, koľká som a či mám ešte šancu."

V poradí slalomu je na 1. mieste s náskokom 40 bodov pred Rakúšankou Katharinou Liensbergerovou.

Vlhová predovšetkým verí, že sa odjazdia sobotný slalom i nedeľný obrovský slalom , aby neprišla o šancu získať ďalšie body do hodnotenia prestížneho seriálu. Víkend otvorí so štartovým číslom 1 v slalome.

Dvojku má Wendy Holdenerová, päťku úradujúca majsterka sveta Katharina Liensbergerová, šestku Mikaela Shiffrinová a sedmičku Michelle Gisinová. Ako posledná sa s číslom 57 vydá na trať Vlhovej krajanka Petra Hromcová, pre ktorú to bude debut v seriáli Svetového pohára.

Žrebovanie prebehlo na stretnutí zástupcov tímov s organizátormi a predstaviteľmi Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS).

Štartová listina 1. kola slalomu v Jasnej.
Štartová listina 1. kola slalomu v Jasnej. Autor: fis-ski.com
Štartová listina 1. kola slalomu v Jasnej.
Štartová listina 1. kola slalomu v Jasnej. Autor: fis-ski.com

Konzultácia staviteľov s Magonim

SP v Jasnej možno bude mať problém s počasím, ale rozhodne nie s traťou. Partia skúsených harcovníkov pod vedením veliteľa tratí Maroša Kupča pripravila pre Petru Vlhovú aj ostatné členky svetovej špičky v slalome a obrovskom slalome kopec tak, aby bol čo najbezpečnejší a zároveň atraktívny z pretekárskeho hľadiska.

"Máme partiu pokope 20 rokov. Títo ľudia už pripravovali Svetový pohár okrem Jasnej aj v Záhrebe či Špindlerovom Mlyne. Sú to srdciari, ktorí to nerobia pre peniaze alebo prestíž, ale z lásky k lyžovaniu. Ak by sme to nerobili pre radosť, ani to nerobíme…

Takto v štyroch partiách nám príprava zjazdovky trvala desať hodín. Samozrejme, tomu predchádzala dlhá príprava s mašinami," uviedol Maroš Kupčo v rozhovore na webe Svetového pohára v Jasnej.

Na pochvalu, že inšpektori Medzinárodnej lyžiarskej federáeie (FIS) videli predtým rovnako kvalitne pripravenú zjazdovku iba na najväčších mužských pretekoch SP v rakúskom Kitzbüheli, M. Kupčo zareagoval:

„Neviem, či sa ten Rakúšan nechcel len zalíškať, ale myslím si, že to naozaj máme na takej úrovni.“

V porovnaní s rokom 2016 a vtedajšími pretekmi SP žien v Jasnej budú teraz na trati drobné zmeny.

"Štart sa nemení, zostáva na Lukovej. Dvesto metrov po štarte nasleduje prvá terénna vlna, ktorá by mala zatraktívniť trať. Druhá vlna je medzi prípadným náhradným štartom a štartom slalomu.

Obe sú profilované tak, že nie sú vo vrstevnici, ale sú umiestnené na šikmo. Čo sa týka cieľového priestoru, bude takmer v ideálnej rovine. Bude bezpečnejší aj lepší pre pretekárky na ukončenie ich jazdy," vysvetlil Maroš Kupčo.

V odpovedi na otázku, ako by mohla Petra Vlhová profitovať z domáceho prostredia, sa pousmial. „Trate slalomu aj obráku sme sa snažili urobiť čo najdlhšie. To by malo vyhovovať aj Petre Vlhovej. Dĺžku sme konzultovali aj s jej trénerom Liviom Magonim,“ doplnil Kupčo.

Zároveň priznal, že súčasná pandémia koronavírusu a rešktrikčné opatrenia z nej plynúce staviteľom trate pre Svetový pohár skôr uškodili ako pomohli.

Chýbajúce tisícky rekreačných lyžiarov by za normálnych okolností vypreparovali pretekový kopec.

"Ak by bol kopec v záťaži, pravidelne by sa frézoval a každý deň by po ňom prešlo osem-desaťtisíc lyžiarov. Vypreparoval by sa v podstate sám. Ľudia by ho sami zhutnili.

Pre nás nebolo ideálne, že na ňom nik nelyžoval. Avšak nesťažujeme sa. Museli sme sa s tým vyrovnať a vytvoriť aj bez nich čo najlepšie podmienky pre preteky," dodal Kupčo.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

debata
Viac na túto tému: #Svetový pohár v alpskom lyžovaní #Petra Vlhová #Jasná 2021