Môže za to vojna? Shiffrinová robí viac chýb než obvykle

Michal Gavroň | 14.01.2020 18:44
Petra Vlhová
Petra Vlhová oslavuje triumf v Záhrebe, v pozadí je Mikaela Shiffrinová. Autor: ,
Laná uviazané za snežným pásovým vozidlom, ktoré alpské lyžiarky aj ich tímy bez problémov vyvezú až na vrchol. Skvelý výťah na jeden z najnáročnejších lyžiarskych svahov v prebiehajúcej sezóne Svetového pohára je vítaným bonusom večerného slalomu vo Flachau. Využívajú ho aj tie najlepšie - Mikaela Shiffrinová i Petra Vlhová.

VIDEO: Čo povedala Petra Vlhová pred slalomom Svetového pohára vo Flachau o podmienkach v Rakúsku či o finančných odmenách?

Hnev aj rešpekt

Stretnúť obe na rovnakej zjazdovke bude kvôli udalostiam z ostatných dní ešte väčšou raritou. Medové slová na tlačových konferenciách sú jedna vec. Zákulisné boje na tréningoch druhá. Pri rivalite suverénky posledných rokov a jej najtalentovanejšej súperky to nie je nič výnimočné.

Pravidlá Medzinárodnej lyžiarskej federácie nezakazujú, aby si tréneri natáčali tréningy ostatných lyžiarok. Vďaka videám z nich môžu pomôcť svojim zverenkám. Rovnakú taktiku zvolil aj Vlhovej kouč Magoni. Chce sa učiť od najlepšej. A zrejme sa jej aj dostať pod kožu.

Shiffrinovej a jej tímu sa tento štýl nepozdáva. V predošlých pretekoch v stredisku Altenmarkt-Zauchensee odmietla trénovať súčasne s Vlhovou a na tréning prišla radšej až neskôr. Nie je tajomstvom, že medzi Shiffrinovej mamou Eileen a Magonim nepanuje priateľská atmosféra.

"Začína to byť vojna medzi týmito pretekárkami. Zdá sa mi, že Petra je v tomto súboji silnejšia a berie to viac športovo. Mikaela akoby si to brala osobne,“ naznačila Velez-Zuzulová v štúdiu RTVS po nedeľňajšej kombinácii v stredisku Altenmarkt-Zauchensee.

Obe suverénky v nej vypadli už v prvom kole superobrovského slalomu. Vlhová mala smolu, Shiffrinová spravila chybu. „Aspoň som si trochu oddýchla pred Flachau,“ vravela pred najlukratívnejším slalomom sezóny Vlhová.

Na druhej strane – medzi rodinami oboch lyžiarok panuje vzájomný rešpekt. V cieli slalomu v Záhrebe – Vlhová tam zvíťazila nad Shiffrinovou o priepastných 1,31 sekundy – sa otcovia Jeff Shiffrin a Igor Vlha nechali zvečniť fotografom. S typickým vztýčeným palcom nahor.

Petra
		Vlhová oslavovala v Záhrebe aj
		so...
Petra
		Vlhová si po víťazstve dopriala šampanské.
+17Mikaela Shiffrinová sa
		pozerá na
		slalomovú...

„Petrin tím je schopný prekonať moju prácu. Práve preto má môj rešpekt,“ vravela po Záhrebe Shiffrinová.

Menej čisté jazdy

Dvadsaťštyriročná rodáčka z Vailu z chorvátskej metropoly odchádzala ako zdolaná len po druhý raz v priebehu roka. Prvá prehra v slalome prišla ôsmeho januára 2019 práve vo Flachau, druhá štvrtého januára 2020 v Záhrebe.

Zvyšných šesť slalomových pretekov v sledovanom období vyhrala. Väčšinu z nich s veľkým náskokom.

Hoci momentálne nemá takú oslnivú formu ako napríklad v predošlej sezóne, pred súperkami má v celkovom hodnotení Svetového pohára pohodlný náskok. Shiffrinová robí viac chýb ako obvykle. Tá zo Zauchensee by sa pokojne dala označiť za lacnú.

„Určite obe mrzí, že vypadli, pretože nevyužili šancu získať voči tej druhej výhodu,“ komentovala Velez-Zuzulová. „Mikaela nie je v takej forme, ako sme u nej zvyknutí. Nie sú to také čisté jazdy ako napríklad v predošlom ročníku,“ doplnila.

Niekdajšia slovenská reprezentantka má na Flachau krásne spomienky. Veď v priebehu štyroch dní roka 2017 vyhrala na vlnitej zjazdovke Hermanna Maiera dva slalomy.

„Sledovať súboje Mikaely a Petry je skvelé, obe sa vďaka tomu výkonnostne posunuli. Rivalita medzi nimi bude pokračovať aj naďalej,“ doplnila Velez-Zuzulová – dvojnásobná víťazka trofeje pre princeznú snehového vesmíru.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ