Olympijský oheň zapálila Osaková. Slovákov viedli dvaja vlajkonosiči

Japonský cisár Naruhito slávnostne otvoril Hry XXXII. olympiády v Tokiu. Stalo sa tak v piatok 23. júla o 23.14 h miestneho času, čiže o 16.14 SELČ.

, , 23.07.2021 16:54, aktualizované: 18:07
Naomi Osaková Foto: ,
Naomi Osaková po zapálení olympijského ohňa.
5

„Týmto považujem olympijské hry v Tokiu za otvorené,“ vyhlásil 61-ročný Naruhito.

Cisár nadviazal na rodinnú tradíciu. Jeho otec Akihito slávnostne otvoril ZOH 1998 v Nagane, starý otec Hirohito zasa OH 1964 v Tokiu aj ZOH 1972 v Sappore. Slávnostnej formulke predchádzal bohatý sprievodný program na Olympijskom štadióne v Tokiu.

Najočakávanejší moment, zapálenie olympijského ohňa, sa udial o 16.48 SELČ a jeho autorkou bola japonská tenistka a štvornásobná grandslamová víťazka Naomi Osaková.

Národný štadión v Tokiu pred otváracím...
Národný štadión v Tokiu počas otváracieho...
+14Športovci počas otváracieho ceremoniálu...

Pochodeň s ohňom jej odovzdali traja chlapci a tri dievčatá, reprezentujúci budúcnosť japonského športu. Osaková ako posledná členka štafety následne vystúpila po 22 schodoch ku konštrukcii a slávnostne zapálila oheň.

Na rozdiel od predošlých otvorení hier nebol otvárací ceremoniál o rok odložených OH v Tokiu taký megalomanský.

Norbert Gombos Čítajte viac Na kurte je pekáč. Mením tričká, šortky, ponožky, v topánkach mám bazén

V hľadisku pre 68 000 divákov bolo len niekoľko stoviek ľudí – členov Medzinárodného olympijského výboru (MOV), čestných hostí, politických lídrov krajín a zástupcov sponzorov.

Program sa začal videom, ktoré mapovalo cestu od vyhlásenia Tokia za usporiadateľské mesto až po otvorenie OH. Nechýbala zmienka o celosvetovej pandémii koronavírusu a pohľady na prázdne ulice Tokia.

Potom prebehlo odpočítavanie, ktoré vyústilo v ohňostroj nad štadiónom. Program spestrili tanečné vystúpenia, chýbali však masové choreografie známe z predchádzajúcich hier, tanečníci a herci tvorili skôr menšie zoskupenia.

Japonsko OH2020 olympiáda otvárací ceremoniál Čítajte viac Otvárací ceremoniál OH v Tokiu sme sledovali ONLINE

Následne bola na štadióne vztýčená japonská vlajka, na štadión ju priniesla šestica oblečená v červených sakách a bielych nohaviciach. Ďalšia časť programu pripomenula OH 1964, ktoré sa takisto konali v japonskej metropole.

Nasledovalo tradične defilé jednotlivých výprav. Ako 92. v poradí vyšla na plochu slovenská výprava. Slovenskú vlajku spoločne poniesli strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková a vodný slalomár Matej Beňuš. Na záver vyšli na plochu reprezentanti usporiadateľskej krajiny.

V súlade s platnými opatreniami mali všetci športovci pri prechode štadiónom nasadené rúška.

clanok Dávame do pozornosti OH Tokio 2020: pozrite si kompletný program

„Otvárací ceremoniál som si užila v rámci možností,“ uviedla pre portál olympic.sk Rehák Štefečeková:

"Prežili sme veľmi dobrý čas počas celého odchodu z Olympijskej dediny – mali sme spoločné fotenie, spolu sme išli autobusom na štadión, a aj čakanie na štadióne bolo veľmi príjemné.

Výborne sme sa zabavili ako kolektív a myslím si, že na olympiáde máme veľmi dobrý kolektív.

Vlajku sme s Maťom dostali do rúk asi päťdesiat metrov pred príchodom na štadión. Vtedy sme ešte stále nevedeli, ako to má fungovať s nesením zástavy, keďže sme ju mali niesť obaja.

Ale myslím si, že sme to celkom dobre zvládli. Bolo však trošku smutné, že keď sme vošli na štadión, okrem dobrovoľníkov v strede tam neboli žiadni diváci.

Vlajkonosiči Zuzana Rehák Štefečeková a Matej... Foto: TASR, Michal Svítok
Japonsko OH2020 olympiáda otvárací ceremoniál Vlajkonosiči Zuzana Rehák Štefečeková a Matej Beňuš na čele slovenskej výpravy počas otváracieho ceremoniálu olympiády v Tokiu.

Predstavila som si, že tribúny mohli hučať, ako si to pamätám z olympiády v Pekingu. Ale teraz je pre mňa už úplne jasné, že olympijské hry sa začali a že sme tu na to, aby sme predviedli zo seba to najlepšie."

Byť opäť na slávnostnom otvorení OH bol krásny zážitok aj pre Beňuša:

„Ale škoda, že tam nemohli byť diváci, bol by to väčší zážitok pre všetkých – nás športovcov, divákov v hľadisku, aj pred televíznymi obrazovkami. Ale samozrejme, bola to pre mňa obrovská česť a neopísateľný zážitok, že som mohol byť vlajkonosičom.“

Skejtbording Čítajte viac Olympijské medaily vyplavia vlny. Visieť budú i na stene

Na záver nástupu národov predstavili nový slogan OH, do ktorého pribudlo jedno slovo, nové motto znie „Rýchlejšie, vyššie, silnejšie – spoločne“.

Heslo „spoločne dokážeme viac“ sa nieslo aj ďalším priebehom ceremoniálu. Olympijský sľub vzápätí prednieslo šesť osobností, za zvukov svetoznámej piesne Imagine od Johna Lennona bola nad štadión premietnutá dronovou projekciou planéta Zem.

Slovu sa potom ujala šéfka organizačného výboru OH 2020 Seiko Hašimotová.

Denisa Baránková Tokio 2020 lukostreľba Čítajte viac Najmladšia Slovenka začala na OH ako prvá. Dosiahla osobný rekord

"Chcela by som vyjadriť rešpekt pred všetkými zdravotníckymi pracovníkmi, ktorí pomohli zvládať pandémiu, a poďakovať sa všetkým obyvateľom Japonska, MOV a japonskej vláde.

Všetci tvrdo pracovali na tom, aby sa mohli hry uskutočniť," povedala Hašimitová a zdôraznila poslanie hier ako symbolu nového začiatku po pandémii: „Je čas ukázať skutočnú silu športu.“

Šéf MOV Thomas Bach takisto vyjadril obdiv usporiadateľom za ich úsilie, nezabudol sa poďakovať lekárom a všetkým zdravotníkom, ktorí bojovali a stále bojujú s pandémiou.

Olympijské kruhy na Národnom štadióne v Tokiu... Foto: SITA/AP, Patrick Semansky
Tokio, Národný štadión Olympijské kruhy na Národnom štadióne v Tokiu počas otváracieho ceremoniálu.

"Dnes je to moment nádeje. Áno, je to úplne odlišné od toho, čo sme očakávali, ale nechajte nás vážiť si tento moment.

Sme v tom všetci spolu, všetci športovci pod jednou strechou olympijskej dediny. V tom je unikátna sila športu – je to odkaz mieru, odolnosti, vytrvalosti, dáva nám to nádej pri spoločnej budúcej ceste.

Potrebujeme viac solidarity v spoločnosti, solidarity vo význame pomoci, starostlivosti, bez diskriminácie. Spoločne sme silnejší," vyhlásil Bach.

clanok Dávame do pozornosti Všetko o olympijských hrách v Tokiu

Na plochu štadióna priniesli olympijský oheň džudista Tadahiro Nomura a niekdajšia zápasníčka Saori Jošidová, pochodeň potom cez ruky ďalších športovcov a lekárov z Japonska, na vozíku ho viezla aj paralympionička Wakako Cučidová, nasledovali šiesti študenti z rôznych častí krajiny organizátorov.

Hlavný olympijský symbol napokon skončil v rukách tenistky Naomi Osakovej. A tá 12 minút pred polnocou miestneho času zapálila čašu, ktorá na ploche bola akoby na vrchole slávnej hory Fudži. Začiatok celosvetovej oslavy športu vyvrcholil pompéznym ohňostrojom.

OH Ragby teploty Čítajte viac Keď horúčava vedie 1:0. V Tokiu strašia Česi i žeravý piesok

Ešte pred začiatkom ceremoniálu sa pred štadiónom i tokijskou radnicou zišli skupiny odporcov hier, ktorí žiadali ich zrušenie. Poukazovali na nepriaznivú epidemiologickú situáciu v krajine a možné riziká.

Protestujúcich, ktorí mali transparenty so sloganmi ako „Zrušte olympiádu“, „Zhasnite olympijský oheň“ či „Globálny zločin proti Japonsku“ bolo počuť až na štadióne.

Národný štadión v Tokiu pred otváracím...
Národný štadión v Tokiu počas otváracieho...
+14Športovci počas otváracieho ceremoniálu...
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Tokio 2020 #Naomi Osaková