Super G senzačne vyhral Staudacher

Prvú zlatú medailu na MS v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare získal Patrick Staudacher. Talian vyhral superobrovský slalom pred rakúskym zjazdárom Fritzom Stroblom, tretí bol Švajčiar Bruno Kernen. Slováci skončili v piatej desiatke poradia.

06.02.2007 12:00
Patrick Staudacher Foto:
Senzačný víťaz superobrovského slalomu Patrick Staudacher z Talianska.

Víťazstvo dvadsaťšesťročného Staudachera je ozajstnou senzáciou. Taliansky zjazdár sa totiž vôbec prvýkrát dostal medzi troch najlepších, a hneď na najvyšší stupienok. V doterajšej kariére bolo jeho maximom 5. miesto v pretekoch Svetového pohára v Bormiu v decembri minulého roku. Budúci šamipón vyrazil v štrnásťstupňovom mraze na trať s číslom dvanásť a čakal ho 1820 metrov dlhý svah. Po dojazdení do cieľa mu namerali čas 1:14,30, ktorý už žiaden z favoritov nedokázal prekonať. Triumf pretekára z Tirolska je pre Taliansko prvým zlatom od MS v roku 1996, keď sa radoval slávny Alberto Tomba v slalome a obrovskom slalome.

„S niečim podobným som vôbec nepočítal, je to splnený sen. Vedel som, že ak pôjdem najlepšie ako viem, mám šancu byť vysoko, ale že to príde práve dnes…Je to neuveriteľné. Bol by som spokojný aj s umiestnením v prvej desiatke,“ vyjadril sa šťastný Staudacher.

Olympijský víťaz v zjazde Fritz Strobl stratil na Taliana 32 stotín a v 34 rokoch sa dočkal prvej medaily z MS. Tretí Švajčiar Bruno Kernen mal stratu ďalších troch desatín. Absolútne vybuchli všetci favoriti. Rakúšan Herman Maier obsadil spoločne s Kanaďanom s nekanadským menom Janom Hudec siedme miesto, pred pretekmi hlavná domáca nádej Peter Fill skončila na 14. mieste a amerického lyžiara Bode Millera klasifikovali až na 24. pozícii so stratou +1,34. Jeho zlé umiestnenie môžu mať na svedomí aj časté návštevy barov. TU ČÍTAJTE VIAC****

Slovenskí reprezentanti Ivan Heimschild a Jaroslav Babušiak neprekvapili, no ani nešokovali poslednými miestami. Odjazdili si svoj štandard a v cieli im patrilo 46. a 49. miesto.

Ivan Heimschild (46. miesto): „Keď som prišiel do cieľa, bol som prekvapený, aký malý odstup mám na víťaza. Je to moja najmenšia strata v pretekoch v super G vo Svetovom pohári či na MS, takže s tým som veľmi spokojný. Trochu ma škrie to umiestnenie, ale bolo to tam veľmi nasekané, v dvoch sekundách sú tridsiati pretekári. Bola trochu zima, trať bola perfektne pripravená, nerozbíjalo sa to, lyže držali. Možno v dvoch-troch bránkach to bolo trochu mäkšie, ale inak super. Celú noc mrzlo, organizátori to spreparovali, poliali vodou zamrzlo to, nemalo to chybu. Bola to technická trať, niečo medzi tým, čo som v tejto sezóne odjazdil vo SP – v Reiteralme a Hinterstodene. Na Svetovej zimnej univerziáde som urobil v super G veľkú chybu, keď som chytil bránku medzi ruky a otočilo ma na trati. Na porovnanie vtedajšieho výkonu s dnešným stačí, ak poviem, že Čech Trejbal v Bardonecchii skončil druhý a dnes bol za mnou. Pred kombináciou to dodá sebavedomie a povzbudí. Presvedčili sme sa, že sme schopní zvládnuť aj vyššiu rýchlosť. Uvidíme, ako postavia kombinačný zjazd. Tešíme sa na to.“

Výsledky super G:
1. Staudacher (Tal.) 1:14,30, 2. F. Strobl (Rak.) +0,32, 3. Kernen +0,62, 4. Cuche (obaja Švaj.) a Gruber (Rak.) obaja +0,63, 6. Guay +0,65, 7. Hudec (obaja Kan.) a Maier (Rak.) obaja +0,66, 9. Bourque (Kan.) +0,67, 10. Büchel (Licht.) +0,69…46. HEIMSCHILD +2,87, 49. BABUŠIAK +3,06 (obaja Slovensko)