ONLINE: Záverečný deň Hier. Nemec má historické zlaté „double double“

Britské curlerky prijímajú gratulácie od Japoniek.

14.32: Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach oficiálne ukončil XXIV. zimné olympijské hry.

Usporiadateľskú štafetu na nedeľnom záverečnom ceremoniáli prevzali talianske strediská Miláno a Cortina d'Ampezzo.

Záverečný ceremoniál Čítajte aj Dovidenia, Čína! Hry v Pekingu sa skončili, štafetu preberá duo Miláno-Cortina

7.24: Fínski hokejisti získali prvýkrát v histórii olympijské zlato. V nedeľnom finále zvíťazili nad tímom Ruského olympijského výboru (ROC) 2:1.

Fínsko, Rusko Čítajte aj Po obrate. Fíni prekazili Rusom obhajobu, dočkali sa prvého zlata

5.32: Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová suverénne triumfovala v pretekoch na 30 km voľne s hromadným štartom a na prebiehajúcich hrách získala už svoju tretiu zlatú medailu.

V cieli mala priepastný náskok 1:43,3 min pred Američankou Jessie Diggisnovou, bronz si vybojovala Fínka Kerttu Niskanenová (+2:33,3). Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

Therese Johaugová Čítajte aj S priepastným náskokom. Johaugová sa rozlúčila so ZOH tretím zlatom

**5.18: **Nemecký bobista Francesco Friedrich zaznamenal historické zlaté „double double“ na ZOH. V Pekingu obhájil po dvojboboch zlatú medailu aj v súťaži štvorbobov a ako prvý muž vyhral všetky štyri súťaže v ľadovom koryte na dvoch po sebe idúcich zimných olympiádach.

V celkovom súčte štyroch jázd štvorbobov mal náskok 37 stotín pred krajanom Johannesom Lochnerom, bronz získal Kanaďan Justin Kripps (+0,79).

4.41: Reprezentantky Veľkej Británie v curlingu získali zlaté medaily. V nedeľnom finále vyhrali nad Japonskom jednoznačne 10:3.

Bronz si už v sobotu vybojovali obhajkyne zlata Švédky po triumfe v dueli o 3. miesto nad Švajčiarskom 9:7.

Základnú skupinu olympijského turnaja vyhrali Švajčiarky s jedinou prehrou z deviatich stretnutí, v semifinále však nestačili na Japonsko 6:8 a napokon zostali bez cenného kovu.

Britky si v boji o finále poradili so Švédskom tesne 12:11 a vo finále viedli nad Japonskom od prvého endu, ktorý vyhrali 2:0. V siedmom navýšili svoj náskok na 8:2 a spravili tak rozhodujúci krok ku zlatu.

Wen-ťing Suej a Cchung Chan Čítajte viac Zlato v športových dvojiciach slávia domáci. V novom svetovom rekorde

Pre Veľkú Britániu je to druhý olympijský titul v ženskej súťaži, nadviazali na triumf zo Salt Lake City 2002. Japonské ženy vybojovali druhú medailu spod piatich kruhov po bronze spred štyroch rokov v Pjongčangu.

Curling

ženy – finále:
Japonsko – Veľká Británia 3:10
o 3. miesto (sobota):
Švajčiarsko – Švédsko 7:9

3.54: Reprezentanti Rakúska v alpskom lyžovaní sú novými olympijskými šampiónmi v súťaži tímov. V nedeľnom finále paralelky na zdolali Nemecko vďaka lepšiemu času. Bronz si vybojovali Nóri, ktorí v „malom finále“ uspeli v súboji s USA.

Americká hviezda Mikaela Shiffrinová tak z Pekingu odíde bez cenného kovu. Slováci vypadli v osemfinále s USA a celkovo skončili na 12. mieste.

Mikaela Shiffrinová Čítajte aj Posledná nádej zhasla. Shiffrinová zdolala len Slovenku, lúči sa bez medaily

3.00: Nemecký pilot Francesco Friedrich bol po tretej jazde štvorbobov blízko k historickému zlatému „double double“. Pred záverečnou jazdou viedol o 20 stotín sekundy pred krajanom Johannesom Lochnerom, Kanaďan Justin Kripps na tretej priečke zaostával o 65 stotín.

Tridsaťjedenročný Friedrich mal šancu ako prvý muž získať zlaté medaily vo všetkých súťažiach (dvojboby i štvorboby) na dvoch po sebe idúcich ZOH.

Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu 2018 triumfoval v oboch, v Pekingu už obhájil titul v dvojboboch. Friedrich je zároveň trinásťnásobný svetový šampión.

Viac na túto tému: #boby #curling