Neskúsení študenti? Američania ovládli derby, vedú tabuľku

Hokejisti USA zvíťazili v zámorskom derby nad Kanadou 4:2 v zápase základnej A-skupiny na olympijskom turnaji v Pekingu.

12.02.2022 07:43
APTOPIX Beijing Olympics Ice Hockey USA Foto: ,
Američan Kenny Agostino sa teší po výhre nad Kanadou.

Kanaďania v zámorskom derby prestrieľali súpera 37:27, pričom streleckú prevahu mali najmä v tretej časti (17:5), no Američanov v dôležitých momentoch podržal brankár Strauss Mann.

USA po dvoch víťazstvách s plným počtom 6 bodov vedú skupinu, Kanaďania majú v priebežnej tabuľke 3 body za úvodný triumf nad Nemeckom (5:1).

Kanaďania uzavrú svoje účinkovanie v základnej skupine zápasom proti Číne v nedeľu 13. februára o 14.10 SEČ, Američania budú hrať v rovnakom čase proti strieborným medailistom z Pjongčangu 2018 Nemcom.

hokejový turnaj Dávame do pozornosti Peking 2022: Všetko o hokejovom turnaji na ZOH

ZOH 2022 v Pekingu – Hokej

A-skupina

Kanada – USA 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)
Góly: 2. Robinson (Ho-Sang, Staal), 35. Knight (Winnik) – 3. Miele (O'Neill, Kamfper), 19. Meyers (Farrell, Sanderson), 23. Brisson (Shore), 47. Agostino (Miele). Rozhodovali: Ansons (Lot.), Björk (Švéd.) – Hynek (ČR), McCrank (Kan.), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 948 divákov.
Kanada: Pasquale – Robinson, Power, Noreau, Wotherspoon, Demers, Barberio, Grant – Ho-Sang, Staal, McTavish – Knight, Weal, Tambellini – Johnson, O'Dell, Street – Cracknell, Desharnais, Winnik
USA: Mann – Kamfper, Ness, Faber, Warsofsky, Cooper, Sanderson, Perbix – O'Neill, Miele, Agostino – Abruzzese, Beniers, Knies – Farrell, Meyers, Cates – McLaughlin, Smith, Brisson

Eric Staal, útočník Kanady: „Vedeli sme, že budú hrať rýchlo s pukom. Myslím si, že sme vo viacerých situáciách mohli spraviť lepšie rozhodnutia. Mali sme veľa dobrých momentov. Bol to tesný zápas, z ktorého sa môžeme poučiť a vďaka ktorému môžeme byť silnejší v ďalšom priebehu turnaja.“

Matthiew Knies, útočník USA: „Hrali sme naozaj jednoducho. Rýchlo sme si posúvali puky a strieľali sme. To bol náš recept. Snažili sme sa vyrovnať fyzickej hre súpera a myslím si, že sa nám to podarilo.“

Lepší vstup do zápasu mali Kanaďania, ktorých v 2. minúte poslal do vedenia Robinson po tom, ako jeho strela z väčšej vzdialenosti prekvapila brankára Manna – 1:0. Ich náskok však trval iba minútu, keďže kapitán Miele sa dostal za kanadskú obranu a po úniku vyrovnal – 1:1.

program zoh Mohlo by Vás zaujímať Peking 2022: Kto, s kým, kedy? Pozrite si program olympiády

V herne vyrovnanej prvej tretine mali oba tímy viacero šancí a skóre sa zmenilo ešte raz v 19. minúte. Na konci ofenzívnej akcie bol po rýchlej kombinácii Američan Meyers – 1:2.

Američania pridali dôležitý tretí gól v 23. minúte. Kanadský brankár Pasquale spravil chybu v rozohrávke za bránkou a Brisson zvýšil 3:1 pre USA.

V 28. minúte trafil kanadský obranca Power do žŕdky a krátko na to neuspel po úniku ani veterán Staal. V 35. minúte však Kanaďania predsa len znížili na 2:3, keď Knight zakončil únik dvoch proti jednému.

Hráči z krajiny javorového listu v tretej tretine prevzali iniciatívu, snažili sa o vyrovnanie a častú streľbu. Pozorný brankár USA Mann však vyriešil viacero zložitých situácií a jeho tím získal v 47. minúte opäť dvojgólový náskok.

Po ofenzívnej akcii sa k voľnému puku dostal Agostino a prestrelil Pasqualea – 2:4. Kanaďania v závere stupňovali tlak, k prevahe im pomohla aj presilovka, ale vyrovnať už nedokázali ani počas hry bez brankára.