Kanada sa postarala o odplatu, Čína odolávala USA do 2. tretiny

Hokejisti Švédska vstúpili víťazne do olympijského turnaja v Pekingu, keď v úvodnom dueli "slovenskej" C-skupiny zdolali Lotyšsko 3:2.

10.02.2022 08:06 , aktualizované: 16:47
Lars Johansson, Martinš Dzierkals Foto: ,
Švédsky brankár Lars Johansson v zrážke s Lotyšom Martiņšom Dzierkalsom.

Slováci vo štvrtok prehrali s Fínmi 2:6.

Švédi budú v piatok od 9.40 druhým súperom SR, Lotyšov čaká v rovnaký deň o 14.10 SEČ súboj s Fínskom.

Fínsko, Slovensko Čítajte viac Zápas Fínsko - Slovensko sme sledovali ONLINE

ZOH 2022, hokej – C-skupina:

Švédsko – Lotyšsko 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Góly: 10. Wallmark (Holmberg, Olofsson), 21. Lander (Bromé, C. Klingberg), 34. Wallmark (Tömmernes, Pudas) – 37. Krastenbergs (Balinškis, Darzinš), 47. Jelisejevs (Darzinš, Balinškis). Rozhodovali: Fraňo (ČR), Vikman (Fín.) – Hancock (USA), Šalagin (Rus.), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 873 divákov.
Švédsko: Lars Johansson – Bengtsson, Fantenberg, Folin, Holm, Pudas, Tömmernes, Lin. Johansson, Hultström – C. Klingberg, Lander, Bromé – Olofsson, Wallmark, Holmberg – Rydahl, De La Rose, Everberg – Friberg, Krüger, Nordström Lotyšsko: Punnenovs – Freibergs, Cibulskis, Jaks, Mamcics, Žile, Balinškis, Ozols, Sejejs – Krastenbergs, Abols, Keninš – Daugavinš, Smirnovs, Darzinš – Mejia, Batna, Jelisejevs – Dzierkals, Džerinš, Rob. Bukarts

Lander mohol poslať favorita do vedenia už v 11. sekunde, ale sľubnú príležitosť nevyužil.

Severania mali v prvej tretine viac z hry a streleckú prevahu potvrdili gólom Wallmarka v 10. minúte, ktorý využil prihrávku spoza bránky. Lotyši sa v ďalšom priebehu ubránili dvom oslabeniam, ale v úvode druhej časti inkasovali druhý gól.

Po nepresnej rozohrávke lotyšského brankára Punnenovsa sa Švédi dostali do ofenzívnej akcie a Lander dorazil puk do bránky – 2:0. Krátko na to mali Lotyši 4-minútovú presilovku, ale ani v nej nenašli recept na brankára Johanssona.

hokejový turnaj Dávame do pozornosti Peking 2022: Všetko o hokejovom turnaji na ZOH

Naopak, Švédi svoju početnú výhodu v 34. minúte využili a Wallmark svojím druhým gólom v zápase zvýšil na 3:0. Lotyši sa vrátili do zápasu v 37. minúte, keď takisto zužitkovali presilovku. Brankár Švédov Johansson v nej nedosiahol na strelu Krastenbergsa – 3:1.

Od 47. minúty dostal zápas nový náboj, keďže Lotyši využili ďalšiu presilovku. Počas nej sa usadili v útočnom pásme a Jelisejevs zblízka dorazil puk do švédskej bránky – 3:2.

Hráčom z pobaltskej krajiny krátko na to nevyšiel sľubný protiútok v prečíslení, no naďalej sa tlačili pred švédskeho brankára. Pred ním sa viackrát iskrilo, ale Lotyši už vyrovnať nedokázali.

Čína SR Fínsko Hokej ZOH2022 Peking C Skupina Čítajte aj Fíni chytili Slovákov do pasce. Začali sme vymýšľať, vraví kapitán

Kanaďania nedali šancu Nemcom

Hokejisti Kanady si v úvodnom vystúpení v A-skupine pripísali víťazstvom nad Nemeckom 5:1. O osude duelu rozhodli už v úvodnej tretine, ktorú vyhrali 3:0.

„Javorové listy“ nastúpia na druhé stretnutie na turnaji v sobotu o 5.10 SEČ v derby proti USA. Nemcov čaká v ten istý deň o 9.40 súboj proti domácej Číne.

A-skupina:

Kanada – Nemecko 5:1 (3:0, 1:1, 1:0)
Góly: 5. Grant (Johnson, Street), 10. Street (O'Dell, Johnson), 11. Winnik (Cracknell, Desharnais), 33. Noreau (O'Dell, Staal), 52. Weal (Tambellini – Knight) – 31. Rieder (Pföderl). Rozhodovali: Björk (Švéd.), Bruggeman (USA) – Hynek (ČR), Lazarev (Rus.), vylúčení: 4:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.
Kanada: Pasquale – Power, Robinson, Wotherspoon, Noreau, Barberio, Demers, Grant – Staal, McTavish, Ho-Sang – Knight, Tambellini, Weal – Street, Johnson, O'Dell – McBain, Winnik, Cracknell – Desharnais
Nemecko: Niederberger – Nowak, M. Müller, Holzer, Wagner, Abeltshauser, J. Müller, Brandt – Kühnhackl, Ehliz, Hager – Loibl, Kahun, Tiffels – Rieder, Pföderl, Noebels – Bergmann, Pietta, Wolf – Plachta

Duel bol reprízou semifinálového stretnutia z Pjongčangu 2018, v ktorom Kanaďania prekvapujúco prehrali 3:4 a mali tak Nemcom čo oplácať.

Do súpera sa pustili s vervou, v 8. min sa dostal k puku v priestore medzi kruhmi obranca Jokeritu Helsinki Alex Grant a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Severoameričania v zápase nedominovali, ale nekompromisne trestali chyby súpera.

V 10. min nechali Nemci úplne nepokrytého Bena Streeta na bode vhadzovania a útočník Mníchova proti hráčom z krajiny svojho zamestnávateľa nezaváhal. Ubehlo iba 43 sekúnd a pred bránkou sa ocitol voľný pre zmenu útočník Servette Ženeva Daniel Winnik, ktorý zužitkoval ideálnu prihrávku Cracknella.

Čína SR Fínsko Hokej ZOH2022 Peking C Skupina Čítajte aj Kto potešil a kto sklamal? Ohodnoťte Slovákov po fínskej lekcii

Po zmene strán hrali Nemci aktívne a pokúsili sa duel zdramatizovať. Ich snaha sa zúročila v 31. min, keď Pföderl zachytil rozohrávku súpera a Tobias Rieder zo švédskeho Växjö znížil.

Rozkvet európskeho mužstva zabrzdila kanadská presilovka, ktorú v 33. min využil obranca Zürichu Maxim Noreau. Skóre uzavrel v 52. min útočník Kazane Jordan Weal.

Favorit sa proti domácim rozbiehal postupne

Hokejisti USA potvrdili pozíciu favorita a vo svojom prvom zápase zdolali tím Číny 8:0. Domáci, v ktorých drese nastúpilo viacero naturalizovaných hráčov zo zámoria, vzdorovali americkému výberu v prvej a druhej tretine.

V záverečnej časti sa Američania gólovo rozbehli a dosiahli najvyššie víťazstvo doterajšieho priebehu olympijského turnaja. Tri góly USA zaznamenal útočník Sean Farrell.

Američania nastúpia na ďalší zápas v základnej A-skupine v sobotu 12. februára o 5.10 SEČ proti Kanade. Domácich reprezentantov čakajú v rovnaký deň o 9.40 SEČ hráči Nemecka.

A-skupina:

USA – Čína: 8:0 (1:0, 3:0, 4:0)
Góly: 11. Brisson (Knies), 26. Cates (Farrell, Meyers), 32. O'Neill (Miele, Faber), 39. Farrell (Abruzzese), 42. Farrell (Kampfer), 51. Meyers (Farrell), 52. Beniers (Abruzzese, Cooper), 59. Farrell (Abdelkader, Helleson). Rozhodovali: Tscherrig (Švajč.), Kaukokari – Nikulainen (obaja Fín.), Šišlo (Rus.), vylúčení: 5:4 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 947 divákov.
USA: Commeso – Kamfper, Ness, Faber, Warsofsky, Perbix, Cooper, Helleson – O'Neill, Miele, Agostino – Abruzzese, Beniers, Knies – Farrell, Meyers, Cates – McLaughlin, Smith, Abdelkader
Čína: Smith – Schultz, J. Chelios, Fram, Yuen, Sproul, Osipov, Yan, Čchen – P. Foo, Lockhart, S. Foo – Yan, Kane, Werek – Čang, Wong, Yip – Siang, Ying, Čung

Od úvodu sa hral hokej s početnou streľbou. V prvej tretine sa do niekoľkých gólových príležitostí dostali aj hráči Číny, no herne navrch mali Američania. V 11. minúte išli do vedenia, keď Brisson usmernil odrazený puk – 1:0.

Krátko na to dostal čínsky tím prvú presilovku vo svojej krátkej olympijskej histórii, ale americkú obranu v nej neprekvapil.

Američania postupne zvyšovali svoju prevahu a v 2. tretine navýšili skóre tromi gólmi. Cates v 26. minúte zužitkoval prihrávku spoza bránky a spred bránkoviska sa presadil aj O'Neill – 3:0.

Prvý gól Číny mohol v 37. minúte dosiahnuť Kane, ale onedlho sa to v ďalšej sľubnej šanci nepodarilo ani Cheliosovi. Skóre 2. tretiny uzavrel Farrell – 4:0.

Američania mali v záverečnej časti 22 streleckých pokusov, z ktorých sa 4 skončili gólom. Ich herná prevaha bola zrejmá a Číňania sa nedočkali ani čestného úspechu. Ďalšie góly zámorského tímu pridali Farrell, Meyers, Beniers a Sean Farrell v závere spečatil hetrik.

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk
Viac na túto tému: #švédski hokejisti #hokejový turnaj v Pekingu