Shiffrinová si poplakala. Toľko roboty pre päť bránok v obráku i slalome

Pred prvou odpoveďou si dala dlhú pauzu, rozprávala pomaly a spočiatku veľmi ťažko hľadala slová. Počas 20 minút v mixzóne si niekoľkokrát poplakala, no nakoniec sa i zasmiala a povedala, že v živote sa dejú aj horšie veci ako vypadnutie na olympijských hrách.

09.02.2022 07:01
Mikaela Shiffrinová Foto: ,
Sklamaná Mikaela Shiffrinová.
debata (3)

Najväčšia lyžiarska hviezda v Pekingu Mikaela Shiffrinová nedokončila po obrovskom slalome ani svoju druhú „medailovú“ súťaž a postarala sa o obrovské prekvapenie. „Tak veľa práce zahodenej dokopy na päť bránok v obráku a päť v slalome,“ zhodnotila s trpkosťou svoje výkony.

Prvá otázka médií bola prostá: „Mikaela, čo sa stalo?“ No dvadsaťšesťročná Američanka dlho nevedela odpovedať. „Ja… ja som…,“ až po chvíli sa dokázala rozhovoriť:

„Príliš som na to tlačila a možno to bolo už za mojimi limitmi. Mala som cieľ predviesť moje najlepšie lyžovanie, najrýchlejšie oblúky a vtedy treba ísť naozaj na hrane a veci sa dejú strašne rýchlo. Nie je tam priestor ani na malé zaváhanie.“

Čína Peking ZOH2022 alpské lyžovanie Obrovský slalom Čítajte viac Pekinský kŕč pokračoval. Vlhová v 1. kole zaostala

Shiffrinová prišla do horského strediska Jen-čching ako veľká favoritka úvodných dvoch ženských disciplín. Obhajkyňa zlata v obráku a zlatá zo slalomu v Soči 2014 však pohorela už na úvodných bránkach a z jej očakávaného súboja s Petrou Vlhou nič nebolo.

Ani Slovenke úvodné jazdy príliš nevyšli, v obrovskom slalome skončila 14., po 1. kole slalomu jej patrilo 8. miesto, no s mankom 72 stotín sekundy na vedúcu Nemku Lenu Dürrovú mohla v 2. kole stále zabojovať o medaily.

„Chcela som ísť agresívne a aj som to robila, no má to jeden háčik… musíte prísť aj do cieľa. A to je teraz pre mňa očividne problém,“ uviedla Američanka.

Shiffrinová si rovnako ako v obráku vyžrebovala sedmičku a opäť to pre ňu bolo nešťastné číslo. Po športovej tragédii zostala dlho neveriacky sedieť na kraji trate:

"Odštartovala som mentálne pripravená, no zrazu som bola mimo trate. Je to veľké sklamanie. Keď som tam sedela, moje pocity boli kombináciou oboch týchto dní.

Snažila som sa pozrieť späť, premýšľala som o uplynulých dňoch a o tom, čo som sa snažila robiť. Myslela som na to, že som na olympiáde nedokončila ani jedno kolo."

program zoh Mohlo by Vás zaujímať Peking 2022: Kto, s kým, kedy? Pozrite si program olympiády

Prišli ďalšia dlhšia odmlka a ďalšie pochmúrne úvahy. Počas celej svojej kariéry sa vždy dokázala spoľahnúť na svoje výkony, svoje lyžovanie, a i keď bol na ňu vyvíjaný obrovský tlak, tak práve to ju posúvalo k najlepším výkonom:

„Vždy som sa vracala k tej fundamentálnej myšlienke, že sa stále môžem spoľahnúť na moje lyžovanie. Nie je to koniec sveta a je naozaj hlúpe, že ma to tak strašne trápi, ale teraz mám pocit, že musím o veľa veciach vážne pochybovať.“

V minulosti jej v podobných chvíľach najviac pomáhal otec Jeff, ktorý zomrel vo februári 2020: "Teraz by som bola veľmi rada s ním, o to je to ťažšie.

Mikaela Shiffrinová Čítajte viac Obrovská slalomová bomba! Shiffrinová vypadla hneď v úvode

Pravdepodobne by mi povedal, aby som sa cez to preniesla. Ale nie je tu, aby to povedal. Nie je to najhoršia vec, ktorú som prežila, i keď je to veľmi ťažké, nedá sa to porovnať s inými."

Shiffrinová verí, že sa dokáže pozbierať z dvoch veľkých neúspechov a že na olympiáde v Pekingu ešte zabojuje. A optimisticky zakončila aj dlhý rozhovor v mixzóne:

"Keď sa rozhliadnete okolo, je dnes veľmi pekný deň. Mám tu skvelých tímových kolegov, jeden z nich mal včera striebornú medailu.

Mám tu aj priateľa Aleksandra Aamodta Kildeho, ktorý získal bronz a celú kariéru tak tvrdo pracoval, aby dosiahol na olympijskú medailu. Pritom mal doteraz veľkú smolu.

Ja sama mám tri medaily, tie ma čakajú doma v skrini, takže i keď sa teraz cítim veľmi sklamaná, stále je veľmi veľa vecí, pre ktoré môžem byť optimistická."

Kritický moment, po ktorom Mikaela Shiffrinová...
Petra Vlhová opúšťa cieľový priestor po 1. kole...
+9Sklamaná Mikaela Shiffrinová presedela na trati...
3 debata chyba
Viac na túto tému: #ZOH 2022 #Mikaela Shiffrinová #alpské lyžovanie #Peking 2022
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy