Anastasia Kuzminová
vek 33, Ťumen
Úspechy a zaujímavosti
  • Účasť na ZOH: Vancouver 2010 (zlato v šprinte, striebro v stíhacích pretekoch), Soči 2014 (zlato v šprinte)
  • Úspechy: trojnásobná olympijská medailistka (2 x Vancouver 2010, 1 x Soči 2014),

vicemajsterka sveta v pretekoch s hromadným štartom (2009), majsterka Európy v šprinte (2009), juniorská majsterka Európy v stíhacích pretekoch (2005)

  • Tréneri: Daniel Kuzmin, Natália Prekopová
Výsledky na ZOH 2018
  • Rýchlostné preteky na 7,5 km – 13.
  • Stíhacie preteky na 10 km – STRIEBRO
  • Vytrvalostné preteky na 15 km – STRIEBRO
  • Hromadný štart 12,5 km – ZLATO
  • Zmiešaná štafeta – 20.
  • Štafeta 4×6 km – 5.
Napíšte odkaz #Anastasia Kuzmina

Narodila sa ako Anastasia Vladimirovna Šipulinová. S biatlonom začala ako 15-ročná. Spoločne s mladším bratom Antonom, ktorý je aktuálne ruskou reprezentačnou jednotkou, trénovali v areáli zimných portov v rodnom Ťumeni.

Rusko úspešne reprezentovala v mládežníckych kategóriách, na jeseň 2005 úspešne prešla do kategórie senioriek.

O rok neskôr sa zoznámila s rusko-izraelským bežcom na lyžiach Danielom Kuzminom. V apríli 2007 táto dvojica vstúpila do zväzku manželského a o necelý mesiac sa im narodil syn Jelisej.

Niekoľko mesiacov po pôrode sa Kuzminová plánovala vrátiť do tréningového procesu, ale v ruskej reprezentácii sa stretla s nepochopením.

Vedeniu zväz sa nepáčilo, že na sústredenia chcela chodiť so synčekom a odmietli jej robiť akékoľvek ústupky. Spory sa vystupňovali do takej miery, že funkcionári ju vyradili z národného tímu.

Vtedy 22-ročná Kuzminová však nechcela skončiť s biatlonom a preto sa rozhodla reprezentovať inú krajinu. Jej manžel už predtým býval na Slovensku a mal aj slovenské občianstvo. Na konci roka 2007 začal občianstvo vybavovať aj svojej manželke.

Slovenská
		biatlonistka Anastasia
		Kuzminová...
Slovenská biatlonistka
		Anastasia
		Kuzminová...
+21Anastasia Kuzminová na
		najvyššom
		stupni.

Prvými oficiálnymi pretekmi vo farbách SR bol pre ňu šprint SP v decembri 2008. Kuzminová sa postupom času zaradila medzi absolútnu svetovú špičku, čoho dôkazom sú aj tri olympijské medaily.

„V období, keď som sa dostala na Slovensko, sa mi podarilo otvoriť a nájsť nový potenciál, inú Nasťu. Novú. Za to všetko vďačím Slovensku. Som nesmierne šťastná, že môžem byť súčasťou slovenskej športovej histórie,“ povedala necelé dva mesiace pred začiatkom ZOH v Pjongčangu, kde v šprinte zaútoční na zlatý hetrik.