Je koniec! Slováci prehrali s USA 1:5 a s olympiádou sa lúčia

Slovenskí hokejisti ukončili svoje vystúpenie na zimných olympijských hrách 2018 v kórejskom Pjongčangu v play-off o postup do štvrťfinále. Zverenci trénera Craiga Ramsayho podľahli v utorok Spojeným štátom americkým 1:5.

20.02.2018 06:30
ZOH 2018, hokej, osemfinále Slovensko - USA Foto: ,
Ladislav Nagy (hore) v súboji s Ryanom Gundersonom.
debata (251)

Po bezgólovej prvej tretine otvoril skóre duelu po 96 sekundách druhého dejstva Ryan Donato, o ďalších 40 sekúnd zvýšil na 2:0 pre tím USA obranca James Wisniewski v presilovke o dvoch korčuliarov.

Trojgólový rozdiel potom stanovil Marco Arcobello, Slováci ešte v závere II. tretiny znížili na 1:3 delovkou Petra Čerešňáka. V záverečnej časti hry reprezentanti USA poistili svoj náskok ďalšími dvoma gólmi a postúpili do štvrťfinále.

ZOH 2018: Hokejové osemfinále Slovensko - USA Fotogaléria - 18 fotiek Všetky fotky
Hokejisti USA sa tešia z víťazstva 5:1 nad...

USA – Slovensko 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)
Góly: 22. Donato (Gilroy, Terry), 23. Wisniewski (Terry), 34. Arcobello (Terry, Blum), 50. Roe (B. Little, O'Neill), 57. Donato (Wisniewski) – 37. Čerešňák (Graňák, L. Nagy)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: Michal Čajkovský 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku,
presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rantala, Salonen (obaja Fín.) – Pihlblad (Švéd.), Suominen (Fín.), 6391 divákov
USA: Zapolski – Gunderson, Sanguinetti, Welch, Gilroy, Billins, Blum, Wisniewski – B. Little, Roe, O'Neill – Chris Bourque, Greenway, B. Gionta – Donato, Arcobello, Terry – Stoa, McCarthy, Slater – B. Butler
Slovensko: J. Laco – Marek Ďaloga, Baranka, Graňák, Čerešňák, Starosta, Čajkovský, Mikuš – Cingel, T. Marcinko, Lamper – Marcel Haščák, Bubela, M. Bakoš – L. Nagy, T. Surový, Marek Hovorka – Ölvecký, M. Krištof, M. Sukeľ – Kudrna

Američania vleteli do zápasu ako kométa a okamžite dostali slovenských reprezentantov pod tlak, už po niekoľkých sekundách musel byť brankár Ján Laco v pohotovosti, hokejisti USA puk za jeho chrbát nedostali. Aktivita Američanov vyústila do vylúčenia Miloša Bubelu v 4. minúte, Slováci sa následne ubranili.

V 15. minúte išiel na trestnú lavicu aj americký veterán a kapitán Brian Gionta, v presilovke neuspeli ani zverenci kouča Craiga Ramsayho. V závere úvodnej časti hry sa do veľkej šance dostal Chris Bourque, ale nedokázal skórovať.

Už po 96 sekundách druhej tretiny otvoril skóre duelu Ryan Donato. Slováci nedostali príležitosť na rýchlu odpoveď, naopak, museli hrať v početnej nevýhode o dvoch hráčov po faule Ladislava Nagya a zákroku Michala Čajkovksého, ktorý dostal trest do konca zápasu. Američania presilovku rýchlo využili a 40 sekúnd od prvého gólu zvýšil James Wisnievski.

Pohľad z bránky Jána Laca po prvom góle USA. Foto: Reuters, BRUCE BENNETT
ZOH 2018, hokej, osemfinále, Slovensko - USA Pohľad z bránky Jána Laca po prvom góle USA.

Tím USA stanovil trojgólový rozdiel v 34. minúte zásahom Marca Arcobella. Iskričku nádeje pre hráčov spod Tatier vykresal v závere druhej časti tvrdou strelou v presilovke Peter Čerešňák. Obranca Plzne sa napokon s dvoma gólmi stal najlepším strelcom Slovenska na turnaji.

Pohodlné vedenie o tri góly vrátil Američanom v 50. minúte Garret Roe. Krátko po inkasovanom góle mohli Slováci znížiť, ale ďalšiu presilovú hru nevyužili. Naopak, v 56. minúte putoval na trestnú lavicu Marek Ďaloga a hráči USA premenili tretiu presilovku – Lacovi nedal šancu opäť Donato.

Hlasy

Miroslav Šatan, generálny manažér tímu SR: „Úvod druhej tretiny s faulami a vylúčeniami nesignalizoval nič dobré a ani to dobre nedopadlo. Američania mali ešte vyššiu efektivitu pri zakončení ako v prvom zápase. Hrali veľmi dobre, vôbec neboli nervózni, zaslúžene zvíťazili. Boli ešte silnejší ako v skupine. Keď sa pozriem na celý turnaj, sú tam aj pozitívne veci, na ktorých sa dá stavať do budúcnosti. Mali sme dve veľké šance, možno aj vyhrať skupinu alebo ísť z vyššej nasadzovacej pozície. Mrzí nás to všetkých, najmä hráčov. Súhlasím, že brankári podávali veľmi dobré výkony a boli naši najlepší hráči. Ďalšie herné činnosti ukázali rezervy, ktoré máme. Vo veľkých rýchlostiach, ako sa hralo, sa vyskytnú chyby. Potom prišli vylúčenia, čo vyplývalo z vysokého tempa aj psychického tlaku. Najmä mladíkov tieto zápasy otestovali. Je to celkovo veľké sklamanie, jeden gól nás delil od štvrťfinále. To nás určite mrzí. Z takýchto prehier a sklamaní sa dá do budúcnosti veľa naučiť.“

Craig Ramsay, tréner SR: „S naším vystúpením nie som spokojný. Nepodarilo sa nám síce postúpiť do štvrťfinále, ale taká vysoká prehra je krutá. Urobili sme niekoľko veľkých chýb, ktoré náš súper potrestal. Chybami boli najmä vylúčenia. V presilovke sme síce znížili a videli sme šancu na návrat do zápasu, ale súper hral dobre a nedovolil nám to. Rád by som vyzdvihol výkon brankára Jána Laca.“

Vladimír Országh, asistent trénera SR: „Je to pre nás veľké sklamanie, najmä po tom, čo sme turnaj sme začali víťazstvom proti Rusom. Teraz to bol zápas o všetko, prvá tretina bola z našej strany solídna. Opäť ma mrzia naše vylúčenia. Urobili sme zopár chýb, kde nás stáli lepší výsledok. V závere sme to potrebovali otvoriť, aby sme skórovali a vyústilo to v takýto krutý výsledok. Musíme sa na to pozerať pozitívne, bolo tu veľa mladých chalanov. Hanbu sme si určite neurobili, pre mladých hráčov to je veľký posun dopredu. Chýbal nám strelec, ale mali sme i málo agresivity pred súperovou bránkou. Mali sme streliť nejaké škaredé góly. Opakujem, pre mladých hráčov to bola veľká škola.“

Tomáš Surový, kapitán SR: „Sme sklamaní, že po tých Sľubných výkonoch v skupine sme neodohrali zápas, ktorý by nám dal šancu na postup do štvrťfinále. Za stavu 0:3 sa to už ťažko doťahuje, mali sme si to postrážiť, proti takému mužstvu ako USA sa to ťažko doháňa. V tretej tretine sme nedokázali znížiť na rozdiel jedného gólu, naopak, oni zase odskočili na tri. Nie je dobré, keď dostaneme toľko gólov v oslabení, alebo sa oni po oslabeniach dostanú na koňa. V presilovke na začiatku tretej tretiny sme mali dať kontaktný gól, ale nepodarilo sa. Ale nebolo to len o vylúčeniach, prehrali sme to ako tím. Mali sme dať viac gólov, proti Rusku či Slovinsku sme strelili len dva, s tým sa dlhodobo ťažko vyhráva. Najmä my útočníci sme tam na to, aby sme dávali góly.“

Ján Laco, brankár SR: "Myslím si, že zasa rozhodli presilové hry. V takýchto zápasoch si musíme udržať emócie a hrať celých 60 minút. Vo veľkých dueloch takýto výkon nestačí. Dalo sa ich ustrážiť lepšie. Niečo sme chceli urobiť inak, niečo sme podcenili a Američania to využili.

Marek Ďaloga, obranca SR: „Hovorili sme si, že sa musíme vyvarovať vylúčení, ale nedarí sa nám to. Tretí zápas a stále to bolo to isté. Aj ja som mal šance a nedal som, bez gólov sa nedá vyhrávať. Američania nám ukázali, ako sa majú premieňať šance. Zápas to bol celkom vyrovnaný, no oni dali góly a my nie.“