Favoriti potvrdili svoje pozície. Švédi i Fíni vstúpili do turnaja úspešne

Reprezentanti Fínska zvládli svoj úvodný zápas v základnej C-skupine mužského hokejové turnaja na zimných olympijských hrách 2018 v juhokórejskom Pjongčangu, vo štvrtok si poradili s výberom Nemecka 5:2.

15.02.2018 07:10 , aktualizované: 12:12
hokej švédsko nórsko Foto:
Nórski hokejisti sa tešia zbytočne, gól im rozhodca v druhej tretine neuznal.

Skóre stretnutia otvoril už v 4. minúte v presilovej hre Sami Lepistö, na jeho zásah odpovedal rovnako v početnej výhode Brooks Macek vyrovnaním na 1:1 v 9. minúte. Ešte pred prvou sirénou poslal Fínov do vedenia Mika Pyörälä, po druhej tretine Suomi viedli už 4:1 gólmi mladíka Eeliho Tolvanena a Lasseho Kukkonena.

V 42. minúte skorigoval Frank Hördler, ale konečnú podobu výsledku dal v 53. minúte Joonas Kemppainen.

HOKEJ – MUŽI

C-skupina:

Fínsko – Nemecko 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)

• Góly: 4. Lepistö (Kontiola, Tolvanen), 16. Pyörälä (J. Lajunen), 38. Tolvanen (Hartikainen, Kemppainen), 39. Kukkonen (Kontiola, Tolvanen), 53. Kemppainen (Tolvanen, Lepistö) – 9. Macek (Ehrhoff, Wolf), 42. Hördler
  • Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gouin (Kan.), KUBUŠ (SR) – Fluri (Švaj.), Lhotský (ČR)
  • Fínsko: Koskinen – Kivistö, Lepistö, Hietanen, Koivisto, Heiskanen, Ohtamaa, Kukkonen – Junttila, Hartikainen, Kemppainen – Tolvanen, Kontiola, J. Peltola – Manninen, J. Lajunen, Pyörälä – Enlund, Koskiranta, Savinainen – Anttila
  • Nemecko: Aus den Birken – Ehrhoff, Boyle, Hördler, J. Müller, Krupp, M. Müller – Macek, Hager, Schütz – Kink, Y. Seidenberg, Pföderl – Reimer, Ehliz, Kahun – Plachta, Goc, Wolf – Noebels, Fauser

Severské derby pre Švédsko

Hokejisti Švédska splnili úlohu favorita a do hokejového turnaja na ZOH v Pjongčangu vstúpili víťazstvom 4:0 nad Nórskom. Do vedenia 2:0 sa dostali už v prvej časti, ďalšími dvomi zásahmi potvrdili svoje víťazstvo v tretej tretine.

Útočník Linus Omark sa na triumfe podieľal tromi asistenciami. Švédi nastúpia na ďalší zápas v piatok 16. februára o 13.10 SEČ proti Nemecku, Nóri budú hrať v rovnakom čase proti Fínom.

C-skupina:

Nórsko – Švédsko 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

• Góly: 6. P. Lindholm (Omark, Möller), 17. Lander (Bertilsson), 49. Everberg (Omark, Fransson), 50. Wikstrand (Omark, Everberg).
  • Rozhodovali: Wehrli (Švajč.), Gofman – Lazarev (obaja Rus.), Ritter (USA), vylúčení: 7:6 na 2 min., presilovky a oslabenia 0:0, 3961 divákov.
  • Nórsko: Haugen – Holös, Nörstebö, Bonsaksen, Sörvik, Johannesen, Ödegaard, Espeland – K. A. Olimb, P. Thoresen, M. Olimb – Bastiansen, Rosseli Olsen, Reichenberg – Trettenes, S. Thoresen, K. Forsberg – Salsten, Röymark, Roest – Kristiansen
  • Švédsko: Fasth – E. Gustafsson, Ahnelöv, Kronwall, Bertilsson, Wikstrand, Fransson, Hersley – Lindström, P. Lindholm, Möller – Pettersson, J. Lundqvist, Axelsson – Everberg, Lander, Omark – Bergström, Stalberg, Norman – Zackrisson

Úradujúci majstri sveta Švédi boli v pozícii favorita a dôležitý prvý gól strelili už v 6. minúte, keď sa presadil Par Lindholm. Tri korunky mali hru v prvej tretine pod kontrolou, viac sa hralo pred nórskym brankárom Haugenom a Lander potvrdil prevahu Švédov druhým gólom v 16. minúte.

Druhá časť priniesla viacero vylúčení na oboch stranách, ale skóre sa nezmenilo. Švédi o svojom víťazstve definitívne rozhodli v polovici tretej časti. V rozpätí 22 sekúnd sa strelami z väčšej vzdialenosti presadili Everberg a Wikstrand a bolo 0:4. Nóri neprekonali brankára Fastha ani v závere zápasu a Švédi presvedčivým výsledkom potvrdili pozíciu favorita.

Viac na túto tému: #Pjongčang 2018 #fínski hokejisti #nemeckí hokejisti