Dvojaký meter MOV. Amerika je silná a my musíme byť ticho, píšu Kórejčania

14.02.2018 10:15

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa dostal pod paľbu kritiky, pretože údajne rozhoduje dvojakým metrom. "Jablkom sváru" sú symboly na maskách hokejových brankárov.

Maska amerického brankára Brandona Maxwella na...
Maska amerického brankára Brandona Maxwella na ZOH v Pjongčangu. Autor: SITA/AP, Stephen Whyno

Brankárkam ženského tímu Nicole Hensleyovej a Alex Rigsbyovej povolil MOV nechať na maskách obraz Sochy slobody.

Obe najskôr vyšetrovali pre porušenie článku 51 olympijskej charty, podľa ktorého majú športovci zakázané používať symboly na podporu politickej, náboženskej, či rasovej propagandy.

Toto rozhodnutie prekvapilo ostatné krajiny, pretože juhokórejský brankár Matt Dalton si na príkaz MOV musel svoju masku upraviť.

Bol na nej zobrazený admirál Yi Sun-shin, legendárny veliteľ kórejskej námornej pechoty, ktorý sa stal slávnym po víťazstve nad Japonskom v roku 1597. Naturali­zovaný Juhokórejčan Dalton sa rozhodol pre tento motív po tom, čo videl sochu admirála v Soule.

Juhokórejský hokejový tím podal po rozhodnutí sťažnosť na Medzinárodnú federáciu ľadového hokeja (IIHF) a prostredníctvom kórejského športového a olympijského výboru požiadal MOV o prešetrenie.

Na celú situáciu zareagovali aj fanúšikovia. „Amerika je silná a my musíme zostať ticho,“ napísal jeden z nich na Twitter.

#Pjongčang 2018 #MOV #hokej na ZOH
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla ružový amarylis

Perla ružový amarylis

39,99
Flower box biela kocka "L" farebné kvety

Flower box biela kocka "L" farebné kvety

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk