(Ne)tradičný súper s menoslovom hrôzy. Rusi chcú proti Slovákom kontrolovať hru

, 13.02.2018 11:07
Iľja Kovaľčuk, Oleg Znarok
Jedna za najväčších hviezd tímu OŠR Iľja Kovaľčuk v debate s trénerom Olegom Znarokom v Pjongčangu. Autor: ,

V stredu 14. februára sa prvými zápasmi v základnej B-skupine začnú súboje mužského hokejového turnaja na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu.

O 13.10 h SEČ (21.10 h miestneho času) proti sebe nastúpia Američania so Slovincami, druhú dvojicu tvoria Slováci a Olympijskí športovci z Ruska. Slováci a Rusi proti sebe doteraz nastúpili pod piatimi kruhmi štyrikrát, obe družstvá si pripísali po dve víťazstvá.

V Lillehammeri 1994 a Soči 2014 sa tešila „zborná“, v Turíne 2006 a Vancouveri 2010 triumfovali hokejisti dpo Tatier. Zaujímavosťou je, že až trikrát sa muselo predlžovať. Pre Rusov bude štart v Pjongčangu špecifický. Nepredstavia sa totiž pod ruskou vlajkou, ale ako Olympijskí športovci z Ruska po neutrálnou vlajkou s piatimi kruhmi.

Brankári (zľava) Iľja Sorokin, Igor Šestorkin a...
Brankári (zľava) Iľja Sorokin, Igor Šestorkin a Vasilij Košečkin počas tréningu. Autor: Reuters, DAVID W CERNY

„Verím, že v úvodnom zápase proti Slovákom budeme mať hru pod kontrolou. Dôležité bude držať puk na našich hokejkách a streliť toľko gólov, koľko ich bude potrebné na víťazstvo,“ hovorí obranca Alexej Marčenko. „Bude to prvý zápas, každý z nás bude cítiť špeciálne emócie. Platí to aj o súperovi,“ myslí si iný bek Vladislav Gavrikov.

Jedna za hlavných hviezd tímu OŠR Iľja Kovaľčuk považuje za veľmi potrebnú mentálnu koncentráciu. „Celkový herný prejav a konečný výsledok bude závisieť od jednotlivcov, ako zvládnu detaily. Musíme sa sústrediť od začiatku až do konca,“ poznamenal Kovaľčuk, ktorý nechcel ani naznačiť, ako bude vyzerať zostava jeho tímu v stredajšom súboji: „Nemôžem to povedať, je to tajomstvo“

Hráčsky potenciál OŠ z Ruska treba vnímať s maximálnym rešpektom. Dve nedávne dlhoročné superstar NHL (Dacjuk, Kovaľčuk), súčasné superstar KHL so skúsenosťami z NHL (Vojnov, Šipačov, Kalinin, Širokov, Grigorenko) i ďalší poprední reprezentanti (Košečkin, Moziakin, Gusev, Barabanov). A čo je významný bonus, tobôž v intenciách kombinačného herného štýlu ruského hokeja, tri útočné formácie sa môžu postaviť s mužstiev SKA Petrohrad a štvrtá z CSKA Moskva.

Tréner Oleg Znarok (je aj tréner Petrohradu) však zrejme do jednej z formácií „primiesi“ veterána Moziakina z Magnitogorsku. On je spolu s brankárom Košečkinom výnimkou v kádri značky SKA+CSKA, v ktorom si (v pomere 2:1) obaja giganti rozdelia aj obranné línie.

„Jednotlivé formácie fungujú lepšie, keďže hráči v nich sú väčšinou z rovnakého klubu,“ myslí si obranca Gavrikov.

Ruský tím mnohí považujú za papierového favorita na zlato. „Papier toho znesie veľa. Najdôležitejšie bude, ako sa prejavíme na ľade,“ hovorí útočník Ivan Telegin. A koho hráči z Ruska považujú za najvážnejších konkurentov? „Väčšina tímov je vyrovnaná. Česi majú dobrý tím, platí to aj o Švédoch, Fínoch, Kanaďanoch aj Američanoch. A verím, že aj o nás,“ poznamenal Alexej Marčenko.

Po viac ako 20 rokoch budú na olympijskom mužskom turnaji chýbať hráči z NHL. Podľa Iľju Kovaľčuka to však neznamená, že kvalita hokeja utrpí. „Každý tím má mnoho talentovaných hráčov. Nie je správne, že tu hokejisti z NHL nie sú. Ide predsa o olympiádu a všetci najlepší by tu byť mali. Je to vrcholné podujatie. Teraz s tým však nič nespravíme. Polovica družstiev má mnoho talentovaných mladíkov, ktorí budú hviezdami v NHL,“ myslí si Kovaľčuk.

Pravdepodobná zostava OŠ z Ruska: Sorokin – Vojnov, Zubarev, Kiselevič, Marčenko, Gavrikov, Zub, Nesterov – Kalinin, Dacjuk, Kovaľčuk – Barabanov, Šipačov, Gusev – Moziakin, Prochorkin, Širokov – Andronov, Grigorenko, Telegin – Kaprizov

#Pjongčang 2018 #ruskí hokejisti #slovenskí hokejisti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Sweet ružové ľalie

Sweet ružové ľalie

29,99
Kytica pre dievčatko

Kytica pre dievčatko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk