Snoubordingu zatiaľ vládnu Američania. Zlato z U-rampy má zázračné dievča

Americká snoubordistka Chloe Kimová získala zlatú medailu na ZOH v Pjongčangu na U-rampe. Vo finále v Snehovom parku Phoenix predviedla suverénne jazdy, pričom v záverečnej dostala až 98,25 bodov. Striebornú medailu získala Číňanka Liou Ťia-jü, z bronzu sa tešila Kimovej krajanka Arielle Goldová.

13.02.2018 05:17
Chloe Kimová, Arielle Goldová, Foto: ,
Zlatá medailistka z U-rampy Američanka Chloe Kimová (vľavo) s bronzovou krajankou Ariellou Goldovou.

Sedemnásťročná Kimová naznačila vysoké ambície už v kvalifikácii. V nej dostala od rozhodcov známku 95,5 bodu, čo bolo výrazne viac než druhá Liou Ťia-jü (87,75) a tretia Japonka Harina Macumotová (84,25).

Pozíciu favoritky následne potvrdila už v prvej finálovej jazde. Viacero favoritiek predviedlo v prvom kole kvalitné jazdy, no Kimová v jeho závere excelovala kombináciou náročných trikov a získala 93,75 bodu. Druhá v poradí po prvom kole Liou Ťia-jü získala 85,50 bodu.

Utorok, 13. februára na ZOH 2018 Fotogaléria - 43 fotiek Všetky fotky
Anastasia Kuzminová so striebornou...

Kimová išla aj do druhej jazdy suverénne, a hoci vôbec prvýkrát v Pjongčangu spadla, naďalej bola blízko k triumfu. V predposlednej jazde tretieho kola ešte Liou Ťia-jü mohla pomýšľať na celkový triumf, ale po kombinácii trikov v dostatočnej výške i rýchlosti neudržala rovnováhu a pád ju odsunul na striebornú pozíciu.

V následnej záverečnej jazde nadchla divákov, získala za ňu 98,25 bodu. Kimová, ktorej rodičia pochádzajú z Kórey, suverénnym víťazstvom potvrdila svoj výnimočný talent.

Mladá pretekárka s povesťou zázračného dieťaťa spĺňala výkonnostné podmienky na účasť na olympiáde už pred štyrmi rokmi, v 13 rokoch ale v Soči ešte štartovať nemohla. Musela sa uspokojiť s druhým miestom na X-Games v Aspene, na ktorých odvtedy pozbierala štyri triumfy.

„Je to nádherný pocit. Nenachádzam na to slová. Som veľmi rada, že som to dotiahla až k olympijskému zlatu. Teším sa z toho najmä kvôli mojim rodičom, ktorí pre mňa a moju kariéru urobili veľmi veľa,“ povedala Chloe Kimová pre Olympijský informačný servis.

K stretnutiu s rodičmi bezprostredne po zlatom vystúpení pod piatimi kruhmi dodala: „Prišla som za nimi a spýtala sa ich, či plakali. A otec povedal, že sa udržal, no mama plakala ako bábätko.“

Olympijským zlatom zavŕšila úspešnú sezónu, v ktorej vyhrala aj Svetový pohár. „Stále mi to úplne nedošlo, ešte vo mne prúdi adrenalín. Musím ísť domov a tam to všetko vstrebať. Ale toto bol odmalička môj sen, je to úžasné,“ uviedla Kimová, ktorá rovnako ako počas kvalifikácie stíhala počas finále zásobovať sociálne siete. Na twitteri si chvíľku pred svojou záverečnou jazdou povzdychla, že nestihla dojesť raňajky a je hladná.

Súťažiam v snoubordingu v Pjongčangu zatiaľ vládnu americké farby. Pred Kimovou zvíťazili v slopestyle Redmond Gerard a Jamie Andersonová.

Ženy – U-rampa – finále: 1. Chloe Kimová (USA) 98,25 b. (1. kolo 93,75 / 2. kolo 41,50 / 3. kolo 98,25), 2. Liou Ťia-jü (Čína) 89,75 (85,50 / 89,75 / 49,00), 3. Arielle Goldová (USA) 85,75 (10,50 / 74,75 / 85,75), 4. Kelly Clarková (USA) 83,50 (76,25 / 81,75 / 83,50), 5. Cchaj Süe-tchung (Čína) 76,50 (20,50 / 41,25 / 76,50), 6. Haruna Macumotová (Jap.) 70,00 (70,00 / 46,25 / 65,75), 7. Queralt Castelletová (Šp.) 67,75 (59,75 / 67,75 / 43,75), 8. Sena Tomitová (Jap.) 65,25 (65,25 / 34,50 / 60,50)

Viac na túto tému: #snoubording #Chloe Kimová