Lajčák bežal s olympijskou pochodňou: Obrovský zážitok

, 09.02.2018 08:12
Kórea Pjongčang ZOH2018 Slovensko pochodeň Lajčák
Na snímke predseda Valného zhromaždenia OSN a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák pózuje s olympijskou pochodňou počas XXIII. zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu. Autor: ,

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák má za sebou v kórejskom Pjongčangu beh s olympijskou pochodňou a tvrdí, že to bol pre neho obrovský zážitok.

Dávnoveký symbol hier starých Grékov držal v ruke niekoľko minút, kým prebehol určený 150-metrový úsek a potom ešte zapózoval zástupcom médií. Symbolika spočíva aj v tom, že oheň prevzal z rúk prezidenta Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha.

Obaja mali na sebe olympijské oblečenie v bielo-žltých farbách. Štatefa s ohňom práve v piatok ukončí svoju niekoľkomesačnú púť po celom svete. Najbližších 16 dní bude horieť na Olympijskom štadióne v Pjongčangu počas trvania XXIII. zimných olympijských hier.

„Je to úžasný pocit a zároveň veľké vyznamenanie. Niečo podobné som ešte nezažil,“ reagoval Miroslav Lajčák po svojom športovom výkone s pochodňou.

Lajčák v súčasnosti pôsobí aj vo funkcii predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, čo je protokolárne najvyšší post v rámci OSN, reprezentujúci všetkých 193 štátov. V tejto súvislosti pripomenul, že vo Valnom zhromaždení OSN jednohlasne prijali rezolúcie o Olympijskom prímerí.

„Je v tom veľká symbolika a zároveň výraz vďačnosti, MOV mi dal túto ponuku zabehnúť časť trasy s pochodňou a ja som ňou hrdý a poctený, veľmi som si to užil,“ pokračoval Lajčák.

Jeden z vrcholných predstaviteľov slovenskej diplomacie vo svete mimoriadne oceňuje myšlienku zloženia zbraní počas vrcholného športového sviatku, akým sú olympijské hry. ZOH v Kórejskej republike považuje za špecifické aj vzhľadom na symboliku dočasného spojenia dvoch politicky a ekonomicky mimoriadne rozdielnych kórejských republík.

„Faktor spojenia dvoch Kóreí je jedným z najväčších motívov týchto hier. Považujem ho za dôležitých aj pre možný začiatok novej etapy vzájomných vzťahov,“ uviedol Lajčák.

Na ZOH je hosťom šéfa MOV Thomasa Bacha a kým znova odletí do New Yorku, chce sa pozrieť aj na niektoré športoviská. „Určite by som chcel stihnúť rýchlostné preteky biatlonistky Naste Kuzminovej a asi aj niektorých slovenských športovcov v kvalifikáciách,“ uzavrel Lajčák.

#Pjongčang 2018 #olympijská pochodeň #Miroslav Lajčák
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebné tulipány

Perla farebné tulipány

39,99
Smútočná kytica žlté chryzantémy

Smútočná kytica žlté chryzantémy

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk