Lajčák bežal s olympijskou pochodňou: Obrovský zážitok

, 09.02.2018 08:12
Kórea Pjongčang ZOH2018 Slovensko pochodeň Lajčák
Na snímke predseda Valného zhromaždenia OSN a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák pózuje s olympijskou pochodňou počas XXIII. zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu. Autor: ,

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák má za sebou v kórejskom Pjongčangu beh s olympijskou pochodňou a tvrdí, že to bol pre neho obrovský zážitok.

Dávnoveký symbol hier starých Grékov držal v ruke niekoľko minút, kým prebehol určený 150-metrový úsek a potom ešte zapózoval zástupcom médií. Symbolika spočíva aj v tom, že oheň prevzal z rúk prezidenta Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha.

Obaja mali na sebe olympijské oblečenie v bielo-žltých farbách. Štatefa s ohňom práve v piatok ukončí svoju niekoľkomesačnú púť po celom svete. Najbližších 16 dní bude horieť na Olympijskom štadióne v Pjongčangu počas trvania XXIII. zimných olympijských hier.

„Je to úžasný pocit a zároveň veľké vyznamenanie. Niečo podobné som ešte nezažil,“ reagoval Miroslav Lajčák po svojom športovom výkone s pochodňou.

Lajčák v súčasnosti pôsobí aj vo funkcii predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, čo je protokolárne najvyšší post v rámci OSN, reprezentujúci všetkých 193 štátov. V tejto súvislosti pripomenul, že vo Valnom zhromaždení OSN jednohlasne prijali rezolúcie o Olympijskom prímerí.

„Je v tom veľká symbolika a zároveň výraz vďačnosti, MOV mi dal túto ponuku zabehnúť časť trasy s pochodňou a ja som ňou hrdý a poctený, veľmi som si to užil,“ pokračoval Lajčák.

Jeden z vrcholných predstaviteľov slovenskej diplomacie vo svete mimoriadne oceňuje myšlienku zloženia zbraní počas vrcholného športového sviatku, akým sú olympijské hry. ZOH v Kórejskej republike považuje za špecifické aj vzhľadom na symboliku dočasného spojenia dvoch politicky a ekonomicky mimoriadne rozdielnych kórejských republík.

„Faktor spojenia dvoch Kóreí je jedným z najväčších motívov týchto hier. Považujem ho za dôležitých aj pre možný začiatok novej etapy vzájomných vzťahov,“ uviedol Lajčák.

Na ZOH je hosťom šéfa MOV Thomasa Bacha a kým znova odletí do New Yorku, chce sa pozrieť aj na niektoré športoviská. „Určite by som chcel stihnúť rýchlostné preteky biatlonistky Naste Kuzminovej a asi aj niektorých slovenských športovcov v kvalifikáciách,“ uzavrel Lajčák.

#Pjongčang 2018 #olympijská pochodeň #Miroslav Lajčák
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box čierna kocka "L" červené ruže

Flower box čierna kocka "L" červené ruže

139,99
Amore farebné ruže Grand

Amore farebné ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk