Kto zapáli olympijský oheň? Čo si pre divákov pripravili organizátori? Ktorá výprava bude najlepšie oblečená? Slávnostné defilé takmer všetkých zúčastnených športovcov a dych berúci sprievodný program sú vždy jedným z najväčších lákadiel olympiády. Sledujú ho nie len športoví fanatici, ale i tí, ktorí majú k tradičným športovým zápoleniam o čosi ďalej.

• Nad individualitami vyčnieva tím – rozhovor s Miroslavom Šatanom
  • Kórejská duša? Je často osamelá… – rozhovor o živote v Kórei

Pred šestnástimi rokmi bol ústrednou postavou krásneho ceremoniálu v Salt Lake City slovenský krasokorčuliar Jozef Sabovčík. Naposledy v Soči bol program poctou najvýznamnejším ruským spisovateľom, oheň zapálili Vladislav Tretiak a Irina Rodninová. Slávnostný ceremoniál v Pjongčangu sa začína o 12.00.

Kuzminovej útok na prvú medailu

Trojnásobná olympijská medailistka Anastasia Kuzminová je jednou z najväčších slovenských nádejí. Práve jej najobľúbenejšia disciplína, šprint na 7,5 km, otvorí biatlonový program Hier. Rodáčka z ruskej Ťumene mala v ostatných týždňoch vynikajúcu formu, v pretekoch Svetového pohára zbierala jedno pódiové umiestnenie za druhým, štyrikrát zvíťazila.

Anastasia Kuzminová. Foto: SITA/AP, Matthias Schrader
Anastasia Kuzminová Anastasia Kuzminová.

Krátko pred olympiádou stratila presnú mušku, no v generálke v Anterselve sa v pretekoch s hromadným štartom opäť blysla druhým miestom. Práve v šprinte (začína sa o 12.15) získala obe svoje zlaté olympijské medaily, striebro má zo stíhačky z Vancouvru. Tá je v Pjongčangu v pondelok 12. februára o 11.10.

Slalom s Vlhovou a Velez-Zuzulovou

Ženský slalom má jednoznačnú favoritku v dominantnej Američanke Mikaele Shiffrinovej. Slovenky Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová patria medzi zopár lyžiarok, ktoré ju dokážu na svahu popreháňať, ba i zdolať. Obe však na to potrebujú takmer dokonalý výkon bez chýb i kus šťastia.

Veronika-Velez Zuzulová a Petra Vlhová pred... Foto: Pravda, Ivan Majerský
Veronika-Velez Zuzulová, Petra Vlhová Veronika-Velez Zuzulová a Petra Vlhová pred odletom do Pjongčangu.

Pred olympiádou majú za sebou úplne odlišnú prípravu. Vlhová začala sezónu vynikajúco a hoci v poslednom období akoby stratila rýchlosť a výbušnosť, posledné preteky vo Svetovom pohári opäť vyhrala. Velez-Zuzulová vynechala pre zranenie kolena celý program SP s výnimkou pretekov v Lenzerheide (skončila 12.). Prvé kolo sa uskutoční o 2.15, druhé o tri a pol hodiny.

Vstup hokejistov do turnaja

Turnaj bez hráčov NHL by sa podľa väčšiny expertov mal stať korisťou Ruska. Slovenskí hokejisti vedení zámorským trénerom Craigom Ramsaym okúsia silu výberu Olega Znaroka vo svojom prvom vystúpení na turnaji. Zápas veľa naznačí o ambíciách Slovenska, dôležitejšie súboje ho však čakajú neskôr.

Hokejisti Slovenska. Foto: SITA/AP, Peter Kneffel
Slovensko hokej Hokejisti Slovenska.

O dva dni si v nočnom čase o 4.10 zmerajú sily s Američanmi a na záver skupinovej fázy v sobotu 17. februára o 13.10 so Slovinskom. Do vyraďovacej časti sa prebojuje všetkých 12 tímov, najlepšie štyri priamo do štvrťfinále a zvyšných osem oň zabojuje. Finále hokejového turnaja mužov uvidia fanúšikovia v posledný deň o 5.10 ráno.

Tanečníci na ľade

Krasokorčuľovanie patrí k najsledovanejším športom. Obľubujú ho najmä ženy, no ladné pohyby na korčuliach si dokáže vychutnať azda každý. Tanečníci ponúkajú menej skokov než športové dvojice a jednotlivci, no o to viac dbajú na dokonalý súlad medzi partnermi a eleganciu v každom pohybe. Slovenské farby budú v Pjongčangu hájiť Lukáš Csölley a Lucie Myslivečková. Na januárových ME v Moskve obsadili 17. priečku, pred rokom boli v Ostrave o pozíciu vyššie.

Lucie Myslivečková s Lukášom Csölleyom. Foto: SITA, Pavel Lebeda/ISU ME 2017
krasokorčuľovanie Lucie Myslivečková s Lukášom Csölleyom.

„Zajazdili sme to, čo máme natrénované,“ komentoval vystúpenie Csölley. Krátke tance absolvujú o 2.00, voľné tance o deň v rovnakom čase.

Rajičová vs. svetová elita

Azda najväčšiu pozornosť z krasokorčuli­arskych súťaží pútajú súboje žien. Nicole Rajičová sa predstavila už v Soči, kde postúpila do druhej časti a celkovo obsadila 24. miesto. Dvadsaťdvaročná rodáčka z New Yorku sa však odvtedy výrazne zlepšila. Je skúsenejšia, odvážnejšia a dosahuje neporovnateľne lepšie výsledky.

Nicole Rajičová. Foto: SITA/AP, Pavel Golovkin
Nicole Rajičová. Nicole Rajičová.

Na uplynulých dvoch európskych šampionátoch obsadila zhodne šiestu priečku, na MS v Bostone pred dvoma rokmi skončila trinásta. Po šampionáte v Moskve avizovala, že si trúfa zajazdiť ešte lepšie. Krátky i piatkový voľný program štartujú o 2.00.

Medlovej rodeo na snouborde

V Pjongčangu by mohla príjemne prekvapiť snoubordistka Klaudia Medlová. Dvadsaťštyriročná Liptáčka má vo svojej zbierke bronz zo slopestylu z MS spred troch rokov a už dlhšie patrí k svetovej špičke. Predošlá sezóna jej vinou viacerých zranení nevyšla podľa predstáv, ale na olympiádu si pripravila svoje najlepšie skoky.

Klaudia Medlová. Foto: SITA/AP
Klaudia Medlová, orez do profilu Klaudia Medlová.

V roku 2015 sa počas prestížnej súťaže Nine Queens stala prvou ženou, ktorá skočila v súťaži double backside rodeo. Slopestyle je na programe už v úvode ZOH (kvalifikácia v nedeľu 11. februára o 5.30, finále o deň o 2.00), no o čosi väčšie šance má v disciplíne big air (kvalifikácia 19. februára o 2.00, finále 23. februára o 1.30).

Tímová súťaž lyžiarov

Aj v predposledný deň olympiády by mohli byť Slováci v boji o medaily. V tímovej súťaži lyžiarov má krajina spod Tatier v dvojici Vlhová, Velez-Zuzulová azda najsilnejší tandem zo všetkých krajín. Vlani na majstrovstvách sveta v St. Moritzi sa k nim pridali obdivuhodným spôsobom aj Andreas Žampa a Matej Falat. Spoločne to dotiahli až do finále, kde podľahli Francúzom pri vyrovnanom stave 2:2 len o 8 stotín sekundy.

V Pjongčangu by mohla sila tímu ešte vzrásť o Adama Žampu, ktorý pred štyrmi rokmi v Soči zažiaril v slalome šiestym miestom a v kombinácii dokonca piatym. Tímová súťaž odštartuje o 3.00.