Zaviali zakázané vlajky. Severokórejskí športovci sú v olympijskej dedine

01.02.2018 15:38
Vlajka, KĽDR
Severokórejská vlajka (v strede) v Pjongčangu. Autor: ,

Prísne bezpečnostné opatrenia, ale aj neochota odpovedať na otázky médií sprevádzali štvrtkový prílet športovcov KĽDR do juhokórejského Soulu a ich presun autobusmi do olympijskej dediny v Gangneungu.

V 32-člennej výprave KĽDR vedenej ministrom športu Won Kil-u na ZOH 2018 sú desiati športovci – zjazdoví lyžiari, bežci na lyžiach rýchlokorčuliari na krátkej dráhe a tiež krasokorčuliari.

V dejisku Hier už niekoľko dní je aj 12 severokórejských hokejistiek. Na spoločných tréningoch sa spoznávajú so svojimi kolegyňami z Kórejskej republiky, s ktorými utvoria zjednotené družstvo.

Zjednotený kórejský výber nie je vo svete športu úplná novinka. Platí to len v prípade olympijských hier. V roku 1991 sa uskutočnili dve celosvetové podujatia, kde kórejskí športovci z oboch častí politicky, ale aj ekonomicky rozdeleného polostrova vystúpili pod spoločnou vlajkou. Boli to majstrovstvá sveta v stolnom tenise a majstrovstvá sveta vo futbale do 20 rokov.

V olympijských dedinách v Pjongčangu a Gangneungu začali vo štvrtok viať severokórejské vlajky, ktoré sú za normálnych okolností zakázané v krajine hrdiacej sa tvrdým antikomunistickým postojom.

Severokórejskí športovci po príchode do...
Severokórejskí športovci po príchode do Pjongčangu. Autor: Reuters, KIM HONG-JI

„Cítim sa úžasne, som rád, že sem prišli severokórejskí športovci,“ uviedol vysokoškolský študent Choi So-eun, ktorý bude počas ZOH pracovať ako dobrovoľník a prekladateľ.

Neváhal urobiť si „selfie“ s iným dobrovoľníkom v pozadí s vlajkou KĽDR. „Mám naozaj radosť z toho, že som mohol naživo vidieť človeka zo Severnej Kórey. Nám obyčajným Juhokórejčanom sa to spravidla nepodarí za celý život, také šťastie majú azda len politici,“ doplnil Choi So-eun.

Kórejská republika je pripravená hostiť približne 230 členov podporného sprievodu a 140 umelcov z KĽDR, ktorí v súvislosti so ZOH plánujú príchod do ich krajiny. Už niekoľko dní je známe, že obe krajiny vystúpia spoločne na otváracom ceremoniáli Hier, kde budú pochodovať pod jednotnou vlajkou. Mal by byť na nej znázornený celý Kórejský polostrov ako znak príslušnosti oboch krajín k jednému geografickému priestoru.

#Pjongčang 2018
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
54,99
Sweet farebné frézie

Sweet farebné frézie

29,99
Flower bag biele kvety a zelené santíny

Flower bag biele kvety a zelené santíny

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk