Hokejisti uchvátili celú krajinu. Medaily z Vancouvru sa však nedočkali

Nezabudnuteľný Demitrov nájazd proti Bryzgalovovi. Hrozivé zranenie Bartečka v zápase s Nórskom. Vyradenie favorizovaných Švédov. Obrovská Demitrova šanca na vyrovnanie v posledných sekundách semifinále s Kanadou. Zbabraná záverečná tretina v dueli o bronz. Ktorý z týchto momentov lemujúcich sympatické, no napokon neúspešné ťaženie slovenských hokejistov na olympijskom turnaji vo Vancouvri sa vám najviac vryl do pamäti?

12.01.2018 06:00
Pavol Demitra, Iľja Bryzgalov Foto: ,
Nezabudnuteľný nájazd Pavla Demitru proti ruskému brankárovi Iľjovi Bryzgalovovi.

Jokinen zničil slovenský sen

Partia okolo kapitána Zdena Cháru vo februári pred ôsmimi rokmi opäť pobláznila celé Slovensko. Fanúšikovia vstávali v noci, aby mohli sledovať ako Pavol Demitra s Mariánom Hossom ničia jedného súpera za druhým. Krásna rozprávka však nemala medailové rozuzlenie.

moja olympiada

„Plakali sme ako malí chlapci… Veľmi nás to hnevá. Boli sme blízko. Každého z nás to bude mrzieť celý život. Všetci tvrdia, že je to úspech, no pre nás nie je. Štvrté miesto je ako skončiť posledný,“ vravel po nezvládnutom súboji s Fínskom (3:5) líder tímu Pavol Demitra.

Najproduktívnejší muž turnaja (3+7) sa pred olympiádou trápil s veľkými problémami s ramenom. Napriek tomu sa dal včas dokopy, aby vo Vancouvri – kde vtedy pôsobil v drese Canucks – zažiaril.

Aj v boji o bronz zaznamenal dve asistencie a v závere druhej tretiny v oslabení po ideálnej prihrávke Mariána Hossu zvyšoval na 3:1. No nestačilo to. Halák inkasoval v tretej tretine trikrát (posledný gól padol do prázdnej bránky), dvakrát v oslabení. Hrdinom bol dvojgólový Olli Jokinen.

„S odstupom času možno štvrté miesto oceníme, ale teraz je to ako rana do chrbta. Štvrté miesto je najhoršie. Hráte o medaily, ale nemáte nič,“ lamentoval Marián Gáborík. „V tomto zložení sa už nikdy nestretneme. Partia bola vynikajúca. Hoci prežívame veľké sklamanie, nemáme sa za čo hanbiť,“ dodal Ľubomír Višňovský.

Luongo pobosoroval Demitru

Zverenci Jána Filca mohli s prispením kusiska šťastia hrať i vo finále.

Najproduktívnejší muž turnaja Pavol Demitra sa... Foto: SITA/AP, Gene J. Puskar
Pavol Demitra Najproduktívnejší muž turnaja Pavol Demitra sa teší z gólu do bránky Fínska.

V boji oň s veľkým favoritom – domácou Kanadou – v tretej tretine parádnym spôsobom zdramatizovali. Gólmi Višňovského a Hanzduša znížili na rozdiel jediného. Desať sekúnd pred koncom mal Demitra na hokejke vyrovnanie, no netrafil odkrytú bránku. Klubový spoluhráč Roberto Luongo ho ležiac na zemi pobosoroval.

„V závere to tam lietalo okolo kanadskej bránky. Ak by sme začali hrať trošku skôr, možno by sme sa dočkali vyrovnávajúceho gólu,“ vravel Višňovský.

Do najlepšej štvorky sa Slováci prebojovali vďaka triumfu 4:3 nad Švédmi. Severania niesli prehru veľmi ťažko, zaradili ju medzi najväčšie olympijské sklamania v histórii. Prehru vo štvrťfinále si vôbec nepripúšťali. Sebavedomie im dodávali aj zápasy v skupine. V troch inkasovali len dva góly, so silnými Fínmi si udržali čisté konto (3:0).

Richard Zedník, Pavol Demitra, Andrej Sekera a... Foto: SITA, Tomáš Benedikovič
Richard Zedník, Pavol Demitra, Andrej Sekera, Miroslav Šatan Richard Zedník, Pavol Demitra, Andrej Sekera a Miroslav Šatan po zápase o bronz, v ktorom Slovensko prehralo s Fínskom 3:5.

Slováci pritom celý turnaj nezačali najlepšie. V prvom stretnutí podľahli tradičnému rivalovi – Česku 1:3. S Rusmi už predviedli vynikajúci výkon a odmenou bolo víťazstvo po samostatných nájazdoch s pamätnou pečaťou Demitru.

Po jednoznačnom triumfe s Lotyšskom sa museli do štvrťfinále prebiť cez nepríjemných Nórov. Tí hrýzli, ale Šatan v tretej tretine rozhodol o víťazstve 4:3. Čiernou škvrnou zápasu bolo zranenie Bartečka, ktorého zákerne poslal na ľad Tollefsen. Slovenský útočník spadol, hlavu si narazil – už bez prilby – prudko o ľad, utrpel ľahký otras mozgu a ranu mu museli zašiť šiestimi stehmi.

Fakty z Vancouvru

B-skupina: Slovensko – Česko 1:3 (0:1, 1:0, 0:0), Slovensko – Rusko 2:1 sn (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0, 1:0), Slovensko – Lotyšsko 6:0 (3:0, 2:0, 1:0). Play off: Slovensko – Nórsko 4:3 (3:1, 0:2, 1:0), štvrťfinále: Slovensko – Švédsko 4:3 (0:0, 3:2, 1:1), semifinále: Slovensko – Kanada 2:3 (0:2, 0:1, 2:0), o 3. miesto: Slovensko – Fínsko 3:5 (0:1, 3:0, 0:4). Brankári: Budaj (Colorado), Halák (Montreal), Staňa (Čerepovec). Obrancovia: Baranka (Spartak Moskva), Chára (Boston), Jurčina (Columbus), Meszároš (Tampa Bay), Sekera (Buffalo), Štrbák (HK MVD), Višňovský (Edmonton). Útočníci: Bartečko (Färjestad), Cibák (Spartak Moskva), Demitra (Vancouver), Gáborík (NY Rangers), Handzuš (Los Angeles), Marcel Hossa (Riga), Marián Hossa (Chicago), Kopecký (Chicago), Pálffy (Skalica), Radivojevič (Spartak Moskva), Stümpel (Astana), Šatan (Boston), Zedník (Jaroslavľ).

Moja olympiáda

Nie všetci dosiahli na medailu. Viacerí z nich však pod päticou farebných kruhov písali výnimočný príbeh. Denník Pravda vám až do štartu zimných olympijských hier v Pjongčangu bude prinášať seriál – Moja olympiáda. Vďaka nemu si pripomenieme (mladšie ročníky spoznajú) osudy slovenských športovcov, ktorí sa z olympiády vracali so slávou, cťou i obdivom verejnosti. Šiesty diel sme venovali vystúpeniu slovenských hokejistov vo Vancouvri.

Viac na túto tému: #slovenskí hokejisti #Pavol Demitra #ZOH 2010 #Moja olympiáda