Písali nám Slováci z celého sveta, akí sú na nás hrdí, spomína Haščák

31.10.2017 05:50
Oto Haščák
Oto Haščák v exhibičnom zápase na počesť Pavla Demitru. Autor: ,

Z troch olympijských hokejových turnajov, ktoré som absolvoval, najradšej spomínam na lillehammerský, vraví Oto Haščák (53). V Šuplerovom tíme patril kreatívny center k oporám na ľade i v kabíne.

Čo vám napadne prvé pri spomienke na olympijský Lillehammer 1994?

Jedna z najúspešnejších akcií, ktorú som ako hokejista zažil. Rok 1994 bol fantastický pre slovenský hokej i pre mňa. Stal som sa najlepším hráčom Slovenska, z C-kategórie majstrovstiev sveta sme postúpili do béčka. Vtedy som obliekal dres švédskej Frölundy, zažil som tam asi moju najlepšiu sezónu v kariére.

A v súvislosti s olympijským turnajom?

Hral som na troch – v Calgary 1988, Lillehammeri 1994 a Nagane 1998. Z môjho vnímania bol lillehammerský turnaj najlepší i najkrajší. V úspešnej premiére pod vlajkou Slovenska sme svetu ukázali, že nepatríme do C-kategórie, kam nás po rozdelení federácie preradili. Turnaj mal vynikajúcu úroveň, prispeli sme k nej ofenzívnym ľúbivým hokejom. Veľká škoda, že sme vo štvrťfinále neprešli cez Rusov, padli sme v predĺžení.

Bolo pre vás pocitovo iné reprezentovať Slovensko než Československo?

Pocitovo ani nie, reprezentovať je vždy veľká časť. Iné to bolo v tom, že v Calgary som začínal, v Lillehammeri som bol v tridsiatke zrelý hráč, podujatie som bral veľmi emotívne. Všetci sme prežívali zadosťučinenie z toho, že sme v premiére hrali pekne i dobre. Pamätám si, ako pred každým zápasom vedúci mužstva čítal desiatky listov od našich fanúšikov z celého sveta: z Austrálie, Japonska, Ameriky, Kanady. Písali, že sú na nás hrdí, povzbudzovali nás. To som dovtedy nezažil a ani potom nie. Ohromne nás to motivovalo.

Róbert
		Petrovický a Róbert
		Švehla.
Miroslav
		Šatan v súboji proti
		Česku.
+5Radosť slovenských
		hokejistov.

Zdvihlo mužstvu sebavedomie víťazstvo v olympijskej kvalifikácii v Sheffielde? Väčšina z neho nemala skúsenosti z olympijského turnaja…

Ono ani tak nešlo o skúsenosť z olympijského turnaja. Mužstvo malo obrovskú devízu vo vysokej kvalite: výraznou osobnosťou bol kapitán Peter Šťastný, skvele mu sekundovali Robo Švehla, Jerguš Bača, Žigo Pálffy i ďalší, veľký talent potvrdil mladík Miro Šatan. Chémia v tíme príkladne fungovala. Sheffield bol pre nás prechádzkou ružovou záhradou. V Lillehammeri sme hrali oveľa náročnejšie zápasy proti silným súperom: Švédsku, Kanade, Rusku, Česku.

V prvom zápase nastúpilo Slovensko proti favorizovanému Švédsku. Pôsobili ste v tamojšej lige, prispeli ste nejakými poznatkami?

Nespomínam si, že by som trénerov niečo vravel. Veľmi som však túžil Švédov, ktorí turnaj vyhrali, zdolať. Vo švédskych médiách rezonovalo – Haščák hrá proti nám! Pred zápasom i po ňom vyšlo veľa článkov o tomto súboji. Švédski žurnalisti vedeli z mojich vyjadrení, akú krivdu sme cítili po páde do C-skupiny. Po remíze boli prekvapení – a neskôr nemilo, že sme nehrali o medaily. Držali nám palce.

Trúfalo si mužstvo vo štvrťfinále aj na Rusko?

Samozrejme! Zápas sa pre nás vyvíjal dobre. Boli sme lepší, mali sme rozhodnúť v riadnom hracom čase a mohli sme aj v predĺžení. Doplatili sme na jednu chybu vzadu… Spomienky časom blednú, no pamätám si na obrovský smútok v kabíne. Keď prehráte 1:7 ako v poslednom zápase s Českom a viete, že súper bol lepší, tak to prijmete. Ale keď ste lepší a prehráte nešťastne, tak to štve dvojnásobne. Bolo nám do plaču. Nehovoril by som o však o sklamaní. Keď som videl, akú máme silu, očakával som, že sa o medaily poruveme. Nesklamalo ma, ako sme hrali, ale to, že sme nepostúpili do semifinále.

V ďalšom stretnutí proti Nemecku prehrávalo Slovensko 0:3. Doľahol na mužstvo smútok z prehry s Ruskom?

Zrejme áno, no od stavu 0:3 sme začali hrať náš hokej a prestrelka napokon dopadla v náš prospech 6:5. Nemci nemali takú kvalita ako Česi či Rusi.

Kotrmelec po vašom víťaznom góle v predĺžení prišiel spontánne?

(s úsmevom) Ani neviem, čo mi to napadlo. Asi to vyplynulo z veľkej radosti, že sme víťazstvo po takom priebehu strhli na svoju stranu. Celkom sa mi v ňom darilo, strelil som gól a na dva prihral. Prežíval som to emotívne, preto ten kotrmelec. Po góle som sa takto tešil len raz.

Najväčší zážitok z celého pobytu?

Nóri pripravili parádnu olympiádu v skvelej atmosfére. Dva týždne svietilo slnko, vonku bolo mínus dvadsať, všade záľahy snehu. Nádhera, radosť tam byť. To je najcennejšia pamiatka z Lillehammeru, ktorú mám v sebe.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ZOH 1994 #slovenskí hokejisti #Oto Haščák #Lillehammer #Pjongčang 2018 #Moja olympiáda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

139,99
Amore farebné ruže Grand

Amore farebné ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk