Kuzminová s Bajčičákom sľúbili vzornú reprezentáciu

Členovia slovenskej výpravy na XXII. zimné olympijské hry v Soči (7. - 23. februára 2014) zložili vo štvrtok v Rytierskej sále Bratislavského hradu slávnostný sľub do rúk prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.

30.01.2014 12:00, aktualizované: 14:14
debata
Biatlonistka Anastasia Kuzminová a bežec na... Foto: SITA, Gabriel Kuchta
Kuzminová, Bajčičák sľub Biatlonistka Anastasia Kuzminová a bežec na lyžiach Martin Bajčičák skladajú slávnostný sľub.

Za športovcov formulku sľubu predniesli biatlonistka Anastasia Kuzminová a bežec na lyžiach Martin Bajčičák. Obaja budú vo výprave patriť k najskúsenejším individuálnym športovcom. „V mene všetkých športovcov slovenskej výpravy sľubujeme, že na XXII. zimných olympijských hrách Soči 2014 budeme rešpektovať a dodržiavať Olympijskú chartu, etické princípy a pravidlá, ktorými sa tieto zimné olympijské hry riadia a budeme súťažiť bez dopingu a drog v ozajstnom športovom duchu, pre slávu a česť športu a vzornú reprezentáciu Slovenskej republiky. Tak sľubujeme!“ zneli slová sľubu.

Na slávnostnej ceremónii sa zúčastnilo 43 športovcov z viacerých odvetví – zastúpenie mali biatlon, boby, beh na lyžiach, rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe, hokej, sane, akrobatické lyžovanie a zjazdové lyžovanie. Medzi desiatkou hokejistov prítomných na sľube figurovali aj náhradníci, ďalším hráčom i účastníkom ZOH v individuálnych športoch (Vlhová, Žampovci, Procházková, Rajičová) nedovolili účasť rôzne povinnosti alebo zdravotné dôvody. Celkovo sa prezidentovi SR predstavilo 80 členov výpravy (športovci, lekári, maséri, fyzioterapeuti, tréneri, vedenie).

Úvod sľubu prečítala Anastasia Kuzminová. Ako rodená Ruska sa naučila plynule hovoriť a čítať po slovensky a s prednesom nemala problémy. „Každý sa ma pýtal pred sľubom, či som nervózna. Nebola som, ale v danom momente sa mi triasol hlas. Snažila som sa, aby to nebolo počuť. Prečítala som to rýchlo, aby som zbytočne nezaťahovala. Niektoré slová sú podobné ako ruské, ale kladie sa dôraz inde. Pred zrkadlom som netrénovala slová sľubu, mala som iné starosti. Cestou do Bratislavy som si ho však prečítala,“ povedala Anastasia Kuzminová.

Jednoduchšiu úlohu mal Martin Bajčičák, na ktorého čaká piaty olympijský štart. Zahalený do slovenskej vlajky povedal za všetkých „Tak sľubujeme“. „Anastasia mala asi väčšiu trému. Bola to pre nás oboch veľká pocta, že nás vybrali. Trochu som sa obával, ako to dopadne, keďže som po hodine státia mal zrazu povedať dôležité slová. Som rád, že som mohol byť tu,“ povedal Martin Bajčičák.

Na zimných olympijských hrách v Soči bude účinkovať 62 slovenských športovcov, z nich je 45 mužov a 17 žien. Stále ešte existuje šanca, že výprava sa rozšíri, v pozícii prvých náhradníkov figurujú tanečníci na ľade Federica Testová a Lukáš Csölley. Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri malo Slovensko doteraz najväčšiu výpravu na ZOH v histórii. V Kanade sa vďaka tímom hokejistov a hokejistiek predstavilo až 73 športovcov (41 mužov a 32 žien). Pri premiére v roku 1994 v nórskom Lillehammeri štartovalo 42 Slovákov (34 mužov a 8 žien), v roku 1998 v japonskom Nagane iba 39 (31+8), v roku 2002 v americkom Salt Lake City 49 (37+12) a v talianskom Turíne 2006 bolo 58 športovcov (46+12).

V ére samostatnosti slovenskí športovci skladali olympijský sľub pred zimnou olympiádou už šiestykrát. V roku 1994 pred ZOH v Lillehammeri ho predniesli Martina Jašicová a Peter Šťastný, o štyri roky neskôr pred odchodom do japonského Nagana Soňa Mihoková a Zdeno Cíger, pred Salt Lake City v roku 2002 opäť Soňa Mihoková, ale po svojom boku mala Ivana Bátoryho. V roku 2006 si po dvanástich rokoch slávnostný akt zopakovala Martina Halinárová (v roku 1994 sa volala Jašicová), ktorá zložila sľub s paralympionikom, bežcom na lyžiach Vladimírom Gajdičiarom. Pred turínskymi hrami totiž po prvý a zatiaľ jediný raz v histórii skladali sľub do rúk prezidenta olympionici aj paralympionici SR spoločne. Pred odchodom do kanadského Vancouveru zložili sľub hokejistka Zuzana Moravčíková a bobista Milan Jagnešák.

Hlavná časť slovenskej výpravy odcestuje do Soči v piatok ráno.

debata chyba
Viac na túto tému: #Anastasia Kuzminová #Martin Bajčičák #olympijský sľub
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
MS v hokeji 2022
por.krajinazápasybody
1.vlajkaŠvajčiarskoSUI720
2.vlajkaNemeckoGER716
3.vlajkaKanadaCAN715
4.vlajkaSLOVENSKOSVK712
5.vlajkaDánskoDEN712
6.vlajkaFrancúzskoFRA75
7.vlajkaKazachstanKAZ73
8.vlajkaTalianskoITA71
por.krajinazápasybody
1.vlajkaFínskoFIN719
2.vlajkaŠvédskoSWE718
3.vlajkaČeskoCZE713
4.vlajkaUSAUSA713
5.vlajkaLotyšskoLAT78
6.vlajkaRakúskoAUT77
7.vlajkaNórskoNOR75
8.vlajkaV. BritániaGB71
Všetky zápasy