Višňovský: Boli sme veľmi blízko. Som na tento tím hrdý

Naštartoval záverečný tlak slovenského tímu. Obranca Ľubomír Višňovský osem minút pred koncom duelu znížil na 1:3, keď šikovne nahodil puk brankárovi Robertovi Luongovi na betón, od ktorého sa dostala "čierna guma" do bránky. Kanada sa následne začala strachovať o víťazstvo.

27.02.2010 07:08
Kanada Slovensko Višňovský Foto:
Ľubomír Višňovský.

Ako blízko bol vyrovnávajúci gól?
Veľmi. Išlo to do bránky, lietalo to tam, no napokon to v sieti neskončilo.

Neprišiel záverečný tlak trochu neskoro?
Hovorili sme si, že musíme hrať viac agresívnejšie, ale domáci hrali naozaj perfektne. Ťažko sa proti nim hralo, predsa len, majú štyri vyrovnané formácie, nedávali nám vôbec priestor, hneď posielali puky preč. Možno sme mohli trošku skôr útočiť a ešte jedným útočníkom napádať ich obrancov. Na druhej strane, ak by sme to otvorili skôr, ich brejky by nás asi ‚dorazili‘. Proti takýmto súperom sa nedá hrať nátlakovo 60 minút.

Boli ste pri prvých dvoch góloch súpera. Nedali sa hráči pred bránkou viac odtlačiť?
Beriem to na seba, ale ako… Čo sa tam dá spraviť? Ten hráč je predo mnou, neviem, či sa pohne naľavo alebo napravo. Pri prvom góle som nič nevidel, vo výhľade mi stál Martin Cibák, a potom som už puk zbadal v poslednej stotine sekundy. Pri druhom góle som toho hráča aj odtláčal, ale… Mrzí ma to, budem sa snažiť toho už vyvarovať.

V 52. minúte ste vrátili Slovensko späť do hry, bol gól pre vás takým malým zadosťučinením?
Tak určite to poteší, že som dal gól v takomto zápase. Celý tím to viac naštartovalo, mali sme šance. Škoda, že Žigo nepremenil ešte predtým nájazd. Gól nás však nakopol a oveľa viac povzbudil.

Proti Kanade, najväčšiemu favoritovi na zlato, ste však i tak podali perfektný výkon…
Je to pekný pocit, možno taká menšia pochvala pre nás, ale ako sa hovorí, za to si nič nekúpime. Je to škoda, pretože sme dokázali, že vieme zatlačiť aj silnú Kanadu.

Dá sa teda povedať, že ste prehrali so cťou.
Áno. Naozaj je to škoda, že sme nezačali hrať agresívnejšie skôr. Keď som sa pred posledným buly pozrel do hľadiska, videl som fanúšikov Kanady, ako si obhrýzajú nechty a boja sa o výsledok. Je to škoda. Je však pre mňa veľkou cťou, že som mohol byť pri takomto zápase s týmito chlapcami. Som na tento tím hrdý.

Je bolesť z prehry o to väčšia, že o neúspechu rozhodol jeden gól?
Určite to veľmi boli. Treba však dať hlavy hore, skúsiť na to nemyslieť a makať ďalej. Čaká nás boj o bronzovú medialu.

V ňom narazíte na Fínsko…
Bude to veľký zápas. Fíni dostali nakladačku od USA, a tak do toho asi dajú všetko, aby sa ospravedlnili fanúšikom.

Vy však budete hrať o historickú medailu z olympiády.
Necháme na ľade všetko, čo v nás bude. Nikto sa nebude šetriť, nie je na to dôvod.