Američania sú vo finále, Fínsku nadelili poltucet

Hokejisti Spojených štátov amerických sa po jasnej výhre 6:1 nad Fínskom stali prvými finalistami olympijského turnaja vo Vancouvri. Základ svojho jednoznačného víťazstva položili ešte v prvej tretine - po 13 minútach viedli 6:0 - a potom už duel iba dohrávali.

26.02.2010 21:52 , aktualizované: 23:50
USA - Fínsko, Paul Stastny Foto:
Američania rozhodli semifinále za 13 minút. Šiesty gól strelil Paul Stastny (na fotografii).

Semifinále olympijského turn****aja

USA – Fínsko 6:1 (6:0, 0:0, 0:1)

• Góly: 3. Malone, 7. Parise (P. Šťastný, Rafalski), 9. E. Johnson (Pavelski, Malone), 11. Kane, 13. Kane (Rafalski), 13. P. Šťastný (Langenbrunner, Parise) – 55. Miettinen (Lepistö). Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: J. Ruutu (Fín.) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 25:25, rozhodovali: O´Halloran (Kan.), Vinnerborg (Švéd.) – Blumel (ČR), Heyer (USA), 17 602 divákov
  • USA: Miller (49. Thomas) – R. Suter, Rafalski, Gleason, E. Johnson, J. Johnson, Orpik, Ryan Whitney – Langenbrunner, P. Šťastný, Parise – Pavelski, Kessel, Malone – D. Brown, Kane, Kesler – Backes, Ryan, Callahan – Drury
  • Fínsko: Kiprusoff (11. N. Bäckström) – S. Salo, Timonen, Pitkänen, Lydman, Lepistö, Niskala, Kukkonen – Selänne, S. Koivu, Lehtinen – M. Koivu, T. Ruutu, Filppula – Hagman, N. Kapanen, Miettinen – Peltonen, O. Jokinen, J. Ruutu – Immonen

Američania budú mať v nedeľu v Canada Hockey Place vo Vancouveri vo finálovom zápase so Slovenskom alebo Kanadou šancu vybojovať si tretie olympijské prvenstvo v histórii, prvé od Lake Placid 1980. Reprezentácia USA ešte na ZOH 2010 neprehrala, semifinále s Fínskom rozhodla skvelým nástupom a šiestimi gólmi počas úvodných 13 minút.

Američania napokon aj vďaka poľaveniu nedosiahli najvyššie víťazstvo v histórii olympijských semifinále, ktoré drží aj naďalej výhrou 7:1 nad Bieloruskom Kanada zo Salt Lake City 2002.

Americkí fanúšikovia si užívajú prvú tretinu... Foto: SITA
USA - Fínsko, fanúšikovia Americkí fanúšikovia si užívajú prvú tretinu semifinálového zápasu s Fínskom.

Američanom vyšiel nástup do zápasu, pomohol im k tomu svojou neistotou aj fínsky brankár Miikka Kiprusoff. Gólman Calgary v 3. min zle rozohral puk pri prázdnom mantineli a Malone od modrej už nemal problém trafiť do odkrytej bránky. Kiprusoffa potom vystrašil Suter, ale jeho pokus sa mu podarilo zlikvidovať. V 7. min však Paul Šťastný skvele od ľavej žŕdky cez bránkovisko pri presilovke prihral Parisemu a ten opäť dával do prázdnej bránky – 2:0.

O dve minúty pri ďalšej početnej trafil presne ponad rameno Kiprusoffa Erik Johnson. Fínsky tréner Jukka Jalonen si zobral oddychový čas, ale Američania aj naďalej pokračovali vo svojom nápore. V 11. min vyhnal neistého Kiprusoffa z bránky na dvakrát Kane. Fínsky gólman mal zo siedmich striel Američanov iba tri úspešné zásahy. Bäckström si ani poriadne nesiahol na puk a Kane v nájazde dvoch na jedného prekonal aj jeho. Vydarenú trinásťminútovku USA zvýraznil šiestym gólom po skvelej kombinácii Paul Šťastný, pre ktorého to bol premiérový zásah vo Vancouvri.

Fíni boli v úvodnej tretine úplne bezzubí a Millera poriadne nepreverili. V druhej dvadsaťminútovke boli síce už aktívnejší, ale v koncovke im chýbal väčší pokoj. Američania s prehľadom kontrolovali hru a hráčov Suomi k ničomu nepúšťali. V polovici zápasu mohol Kane zvýšiť už na 7:0, ale trafil len bočnú sieť odkrytej bránky. Na opačnej strane trafil Immonen iba do žŕdky.

Američania sa v záverečnej časti hry už príliš do útoku nehrnuli a nechávali hrať Fínov. V 55. min tečovala americká obrana pri presilovke Miettinenovu tvrdú strelu z pravého kruhu za chrbát Thomasa, ktorý v 49. min vystriedal Millera. Hráči USA už boli mysľou v tom čase vo finále, na ktoré si šetrili sily. V tretej časti hry vyslali na fínsku bránku len tri strely.

Puk po strele Erika Johnsona plachtí do siete....
Američania rozhodli semifinále za 13 minút....