Bajčičák výsledok z Turína nezopakoval, skiatlon mu nevyšiel

, 20.02.2010 19:34, aktualizované: 21.02.2010 00:45
Marcus Hellner, beh na lyžiach
Marcus Hellner. Autor:

Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák si pred svojimi druhými pretekmi na zimných olympijských hrách vo Vancouvri, skiatlonom na 30 km, trúfal. Skvelý výsledok z Turína 2006 - ôsme miesto - však nezopakoval. Jediný Slovák v 64-člennom štartovom poli Martin Bajčičák skončil dvadsiaty piaty.

Zlatú medailu v kráľovskej disciplíne bežeckého lyžovania získal švédsky bežec na lyžiach Marcus Hellner. V dramatickom finiši zdolal Nemca Tobiasa Angerera, švédsky triumf zavŕšil ziskom bronzu Johan Olsson. Jediný Slovák v 64-člennom štartovom poli Martin Bajčičák skončil dvadsiaty piaty.

Preteky sa išli v slnečnom a nezvyčajne teplom počasí (+12°C). V klasickej časti pretekov sa už v prvom zo štyroch 3,75 km okruhov snažil štartové pole roztrhať Čech Lukáš Bauer. Skvelý klasik odtiahol na vedúcej pozícii veľkú časť prvej pätnástky. Súperi sa ho však statočne držali. Na konci tretieho okruhu sa to predsa len začalo trhať a na čele sa formovala približne tridsaťčlenná skupina. Na jej chvoste sa držal aj jediný Slovák v 64-člennom štartovom poli Martin Bajčičák, ktorému viac vyhovuje voľná technika ako klasická.

 Vo štvrtom okruhu sa Bauerovi podarilo skupinku aspoň natiahnuť a tá prišla na prezúvanie lyží v rozpätí približne tridsiatich sekúnd. Technické problémy mal pri prezúvaní Martin Bajčičák. V boxoch sa zdržal až 54 sekúnd, čo bol tretí najslabší čas spomedzi všetkých pretekárov a jeho odstup za najlepšími narástol.

Hneď na začiatku skejtovej časti prekvapujúco nasadil veľmi rýchle tempo Švéd Johan Olsson. Zvyšok štartového poľa akoby tento odskok špecialistu na klasickú techniku nezaujímal a Olsson sa nenechal ponúkať. Po prvom okruhu bol o 12 sekúnd pred zvyškom vedúcej skupiny, po druhom už viedol o 17 sekúnd.

Švédi to skvele rozohrali po taktickej stránke. Na čele prenasledovateľskej skupinky sa striedali Anders Södergren a Marcus Hellner a snažili sa čo najviac brzdiť jej rýchlosť, aby umožnili svojmu reprezentačnému kolegovi zvyšovať svoj odstup. Keď už sa blížil k 30 sekundám, zobral to do rúk Rus Alexander Legkov. Jeho stíhaciu jazdu zachytili Nemec Tobias Angerer, Nór Petter Northug a Marcus Hellner. Rozpútal sa tuhý boj.

Necelé dva kilometre pred cieľom už mali pretekári Olssona na dohľad a tesne pred štadiónom ho dobehli. Rusovi Legkovovi, ktorý vyprovokoval stíhanie vedúceho Švéda, však práve v tom momente došli sily. Réžiu prebral Hellner, ktorý nakoniec prvý preťal cieľovú métu. O 2,1 s pomalší bol Tobias Angerer, ktorý o sedem desatín sekundy zdolal hrdinu druhej polovice skiatlonu Olssona.

Menšiu športovú tragédiu prežil úradujúci majster sveta v tejto kráľovskej disciplíne z minuloročného šampionátu v českom Liberci Petter Northug, ktorému sa kilometer pred cieľom odtrhlo pútko na palici a kým si ju vymenil, vedúca skupinka mu ušla. Nakoniec skončil jedenásty.

Martin Bajčičák stratil kontakt s vedúcimi pretekármi pri vybiehaní do druhej polovice pretekov. Po prezutí lyží zaostával za v tom čase vedúcim Olssonom iba o necelú pol minútu, ale po ďalšom okruhu to bolo už 1:14 min a jeho odstup sa neustále zvyšoval. Nakoniec bolo z toho 25. miesto, o dve priečky nižšie ako v úvodnej disciplíne na 15 km voľnou technikou.

Celkovo zaostal o 2:46,7 min. Na cieľovej páske tesne zdolal Francúza Mauricea Manificata a Martina Jakša z Česka. O umiestnení tejto trojice rozhodovala až cieľová fotografia. „Snažil som sa od začiatku riskovať a držať sa vpredu s čelnou skupinou. Preteky sa mi však vôbec nevydarili, absolútne mi to nevyšlo. Už od pätnásteho kilometra som išiel na kyslíkový dlh a celá skejtová časť bola už pre mňa len trápením,“ uviedol v cieli Martin Bajčičák.

Beh na lyžiach – muži – skiatlon na 15+15 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom: 1. Marcus Hellner (Švéd.) 1:15:11,4 h, 2. Tobias Angerer (Nem.) +2,1 s, 3. Johan Olsson (Švéd.) +2,8, 4. Alexander Legkov (Rus.) +4,0, 5. Ivan Babikov (Kan.) +9,1, 6. Jens Filbrich (Nem.) +13,6, 7. Lukáš Bauer (ČR) +13,8, 8. George Grey (Kan.) +20,6, 9. Alex Harvey (Kan.) +31,6, 10. Anders Södergren (Kan.) +35,6, … 25. Martin Bajčičák (SR) +2:46,7 min

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku