Slovensko vyhralo nad Ruskom 2:1 po nájazdoch, zariadil to Demitra!

Slovenskí hokejisti vyhrali vo svojom druhom olympijskom vystúpení vo Vancouvri nad Ruskom 2:1 po nájazdoch, rozhodujúci premenil Pavol Demitra. Ten takisto prihral Mariánovi Hossovi na vyrovnávajúci gól a stal sa tak jednou zo slovenských hviezd zápasu. Excelentný výkon podal aj brankár Jaroslav Halák.

19.02.2010 05:20 , aktualizované: 08:49
Slovensko Rusko Demitra nájazd Foto: ,
Pavol Demitra premieňa samostatný nájazd.

B-skupina:

ONLINE PRENOS ZO ZÁPASU

Slovensko – Rusko 2:1 po nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0, 1:0)

• Góly: 50. Marián Hossa (Demitra, Marcel Hossa), rozhodujúci ná­jazd: Demitra – 26. Morozov (A. Markov, Zinoviev). Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku 33:37, rozhodovali: Kurmann (Švajč.), McCreary – Sharrenrs (obaja Kan.), Winnekens (Nem.), 18 500 divákov
  • Zostava Slovenska: Halák – Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Sekera, Jurčina, Baranka – Zedník, Handzuš, Bartečko – Gáborík, Stümpel, Pálffy – Marcel Hossa, Demitra, Marián Hossa – Cibák, Kopecký, Radivojevič.
  • Zostava Ruska: Bryzgalov – Ťjutin, Gončar, Kornejev, Grebeškov, Nikulin, Markov, Volčenkov, Kalinin – Malkin, Afinogenov, Kovaľčuk – Ovečkin, Dacjuk, Siomin – Zaripov, Zinoviev, Morozov – Fiodorov, Radulov, Viktor Kozlov.
  • Samostatné nájazdy: Stümpel 1:0, Morozov nedal, Demitra nedal, Ovečkin 1:1, Marián Hossa nedal, Daciuk nedal – Ovečkin nedal, Stümpel nedal, Kovaľčuk nedal, Handzuš nedal, Ovečkin nedal, Gáborík nedal, Malkin nedal, Demitra 2:1

Slováci boli od úvodných minút najväčšiemu favoritovi olympijského turnaja vyrovnaným súperom. Pozorná obrana zachytávala už v zárodku rýchle ruské kontry a úradujúci svetoví šampióni si v prvej desaťminútovke prakticky nevypracovali šancu. Až v 13. min Ovečkin preveril Halákove reflexy na strane lapačky. Ešte predtým nebezpečne vystrelili Sekera a Demitra a tiež Štrbák s Višňovským po akcii Stümpela. V závere prvej tretiny hrali Filcovi zverenci po vylúčení Radulova presilovku, ale dosť zle.

Hneď v prvých sekundách prostrednej časti hry sa však mohlo zmeniť skóre. Kopecký po prihrávke Cibáka v dobrej pozícii prestrelil. Vzápätí mohol otvoriť skóre Handzuš po prihrávke Bartečka a tiež Demitra po skvelom priťuknutí od Mariána Hossu. Po sérii slovenských nevyužitých ofenzívnych pokusov prišiel trest. V 26. min sa presadil ruský kapitán Morozov, ktorého strelu tečoval nešťastne korčuľou do pravého rohu Halákovej bránky Sekera – 0:1. Vzápätí mohol vyrovnať Zedník, ale Bryzgalov úradoval so svojou lapačkou. V 33. min sa ocitol dvakrát v šanci Marián Hossa, ale ruský brankár opäť zachránil. Na druhej strane Rusom po góle predsa len podrástli krídla a zrazu mali strelecky navrch. V 39. min sa ocitol vo veľkej šanci Afinogenov po prihrávke Malkina, no Halák si poradil.

Na začiatku tretej tretiny sa Slovákom naskytla obrovská šanca na vyrovnanie. Minútu a trinásť sekúnd boli na ľade v prevahe o dvoch mužov, ale puk si po Gáboríkovom či Chárovom zakončení priestor v bránke Bryzgalova nenašiel. Na druhej strane sa neujali ani viaceré ruské lavínovité pokusy zakončené prevažne Ovečkinom. Rusi začali hrýzť, ale slovenská gólová odpoveď predsa len prišla. V polovici tretiny Demitra potiahol puk, našiel Mariána Hossu a ten bez prípravy prekvapil Bryzgalova – 1:1. Vzápätí išiel po prísne posúdenom hákovaní na trestnú lavicu Radivojevič a v presilovke zostala obrovská šanca Siomina nevyužitá. Publikum v domovskom stánku Canucks začalo šalieť v očakávaní dramatickej koncovky. Tri a pol minúty pred koncom riadneho hracieho času mohol rozhodnúť Malkin, ale Halák vytesnil puk mimo bránky. Na druhej strane mohol byť hrdinom Gáborík, čo Bryzgalov odmietol.

V predĺžení mali oba tímy viacero možností na strhnutie víťazstva na svoju stranu, no Halák a ani Bryzgalov už žiadny puk za svoj chrbát nepustili. Na rad tak prišli samostatné nájazdy. Prvý uspel Stümpel, hneď vzápätí ho napodobnil Ovečkin. O všetkom napokon rozhodol v siedmej sérii ako tretí úspešný realizátor trestného strieľania Demitra.