Procházková plakala. Zastavila ju fotografia

17.02.2010 21:21, aktualizované: 23:56
Alena Procházková
Alena Procházková vo Vancouvri skončila už vo štvrťfinále. Autor:

Bežkyňa na lyžiach Alena Procházková nepostúpila medzi tucet najlepších na zimnej olympiáde vo Whistleri a napokon obsadila 18.miesto.

Slovenka nepostúpila v šprinte klasickou technikou medzi tucet najlepších. Vo svojom štvrťfinále obsadila až štvrté miesto. Suverénkou rozbehu bola Poľka Justyna Kowalczyková, o druhú postupovú priečku bojovala Procházková s Fínkou Kuitunenovou a Švédkou Ingemarsdotte­rovou.V napína­vom finiši sa Banskobystričanka na súperky dotiahla a vedno s nimi sa vrútila do cieľa. O poradí na druhom až štvrtom mieste rozhodla cieľová fotografia a tá Slovensku ďalej nepustila.

„Som veľmi sklamaná,“ súkala zo sebaslová bezprostredne po pretekoch smutná lyžiarka. V kvalifikácii obsadila Procházková až šestnáste miesto, aj preto sa ocitla vo štvrťfinále s mimoriadne silnou konkurenciou. „Po kvalifikácii som dúfala, že sa spamätám a bude to lepšie. Ale už sa nedalo. Vydala som zo seba všetko.“

Smutný bol aj Procházkovej tréner Ján Valuška. „Trúfam si povedať, že ak by sa Alena nemusela vyrovnávať so zdravotnými problémami z nedávneho obdobia, finále by jej zrejme neušlo. Napriek tomu bol záver veľmi tesný, a keby sa išlo ešte o päť metrov viac, bola by druhá ona.“

Procházkovej prípravu na olympiádu narušila choroba. Po prílete do Kanady mala problémy s dýchaním, pálilo ju na priedušnici a kašľala. Musela brať antibiotíka a na tri dni vypadla z tréningu. Pohoda bola fuč. Slovenka vynechala pondelňajšie preteky na 10 kilometrov a zamerala sa na svoju najsilnejšiu a najobľúbenejšiu disciplínu. Nestačilo to. „Choroba sa podpísala pod môj výkon. Snažila som sa z nej vystrábiť…“ krčila plecami.

Pred rokom finišovala Procházková vo Whistleri v pretekoch Svetového pohára na prvej pozícii a prežívala obrovskú radosť. Teraz ňou lomcovali celkom opačné emócie. „Musím sa cez to prehrýzť,“ dodala 25-ročná študentka Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Víťazkou ženského šprintu sa stala Nórka Marit Björgenová, medzi mužmi triumfoval Rus Nikita Krjukov.

Výsledky:
šprint klasickou technikou:

MUŽI: 1. Nikita Krjukov (Rus.) 3:36,3 min, 2. Alexander Panžinskij (Rus.) +0,0, 3. Petter Northug (Nór.) +9,2, 4. Ola Vigen Hattestad (Nór.) +13,7, 5. Alexej Poltaranin (Kazach.) +18,1, 6. Öystein Pettersen (Nór.) 1:19,9, … 57. Peter Mlynár (SR) – nepostúpil z kvalifikácie.

ŽENY: 1. Marit Björgenová (Nór.) 3:39,2 min, 2. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1,1 s, 3. Petra Majdičová (Slovin.) +1,8, 4. Anna Olssonová (Švéd.) +2,5, 5. Magda Genuinová (Tal.) +9,9, 6. Celine Brunová-Lieová (Nór.) +12,3, … 18. Alena Procházková (SR) – nepostúpila do semifinále

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Rozeta

Rozeta

59,99
Grande červené ruže

Grande červené ruže