Olympijská tragédia. Po ťažkej nehode zomrel gruzínsky sánkar

12.02.2010 21:01, aktualizované: 22:37
Nodar Kumaritašvili, sánkovanie
Lekári sa snažia oživiť gruzínskeho sánkara Nodara Kumaritašviliho. Autor:

Zimné olympijské hry sa ešte ani poriadne nezačali a už sa zahalili do čiernej farby. Počas tréningu sánkarov nezvládol svoju rýchlu jazdu gruzínsky pretekár Nodar Kumaritašvili a v rýchlosti 144 km/h ho v poslednej zákrute Thunderbird vymrštilo mimo ľadového koryta priamo medzi oceľové nosníky. Dvadsaťjedenročný športovec utrpel zranenia, ktorým podľahol. Tréning okamžite zrušili.

„Hneď na mieste mu bola poskytnutá lekárska starostlivosť a okamžite ho previezli do sanitky,“ cituje BBC oficiálne vyhlásenie organizačného výboru olympijských hier.

VIDEO Z TRAGÉDIE

„Je to tragédia. Naše prvé myšlienky sú s jeho rodinou a jeho tímom. Vrhá to tragický tieň na otvorenie hier, na ktoré sme sa tak tešili,“ povedal podľa ČTK viceprezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. Zároveň dodal, že otvárací ceremoniál pre tragickú udalosť nezrušia.

Gruzínsky sánkar Nodar Kumaritašvili.
Gruzínsky sánkar Nodar Kumaritašvili. Autor: SITA

„Nodar prišiel do Vancouveru žiť svoj olympijský sen. Mal byť súčasťou oslavy športu. To, čo sa stalo je obrovská tragédia. Na takéto niečo sme neboli pripravení… Hovorili sme už s rodinou zosnulého, sme pripravení podať celej jeho rodine pomocnú ruku v maximálnom možno rozsahu. Vyšetrovanie tejto tragédie sa už začalo,“ povedal šéf exekutívy hier John Furlong.

Na dráhe vo Whistleri sa budú konať preteky v saniach, skeletone a boboch. Už pred nešťastím mala povesť jednej z najrýchlejších a zároveň najnebezpečnejších na svete.

„Zostáva mi len dúfať, že dráha vo Whistleri je bezpečná a neudeje sa na nej veľa kolízií s následnými vážnymi zraneniami,“ povedala ešte pred pretekmi britská skeletonistka Amy Williamsová. Austrálčanka Hannah Campbellová-Peggová zašla ešte ďalej. „Myslím, že už to posunuli príliš ďaleko. Sme testovacie bábky? Ide nám o život.“

Tieto komentáre prišli hneď po úvodných nehodách v koryte. Nevyhol sa jej ani taliansky favorit na zisk zlatej medaily Armin Zöggeler. Jednou z tých, ktoré nezvládli svoju jazdu bola aj Rumunka Violeta Stramaturaruová. Pred odvozom do nemocnice bola dokonca pár minút v bezvedomí.

Nehodou gruzínskeho pretekára vyvrcholila séria...
Nehodou gruzínskeho pretekára vyvrcholila séria incidentov na jednej z najnebezpečnejších dráh na svete. Autor: SITA

Jeden z čelných predstaviteľov britského skeletonu Andi Schmid vidí problém inde. „Špeciálne v takýchto športoch potrebujete väčší kontakt s traťou. Preto by mali organizátori umožniť pretekárom čo najlepšie sa zoznámiť s traťou. Nechceme, aby v týchto športoch prichádzali ľudia o životy. Nehovorím, že sa to stane, ale niektorí súťažiaci sú málo skúsení,“ uviedol Schmid pre BBC.

Záber z tlevízneho prenosu. Nodar Kumaritašvili...
Záber z tlevízneho prenosu. Nodar Kumaritašvili naráža v rýchlosti 144 km/h do oceľových nosníkov. Autor: ČTK

V súčasnosti nie je isté, či sa sobotňajšia súťaž sánkarov uskutoční. Predstavitelia FIL údajne rokujú o posunutí programu. Rovnako aj vedenie gruzínskej výpravy zvažuje, či sa neodhlási z olympijských súťaží. Gruzínsko vyslalo do Vancouveru osem športovcov.

Kumaritašvili nemal na dráhe vo Vancouveri prvý pád. Nedokončil ani druhú zo šiestich tréningových jázd. V tých, v ktorých prišiel do cieľa, sa jeho priemerná rýchlosť pohybovala okolo 140 km/h, čo je oveľa menej ako u najlepších sánkarov. V súčasnosti nie je jasné, v akej rýchlosti havaroval. Miesto nehody na 30 minút úplne uzavreli. Zvyšné tréningové jazdy úplne zrušili. „Nikdy som nevidel nič podobné,“ povedal štvornásobný účastník ZOH Šiva Keshavan z Indie.

Kumaritašvili v tejto sezóne absolvoval päť pretekov Svetového pohára, v hodnotení ktorého mu patrilo 44. miesto. Posledný prípad úmrtia športovca na zimných olympijských hrách je ešte z roku 1992, keď v Albertville podľahol ťažkému pádu pri tréningu švajčiarsky rýchlostný lyžiar Nicholas Bohatay. Rýchlostné lyžovanie bolo vtedy ukážkovým športom. Krátko pred ZOH 1964 v Innsbrucku neprežila náraz do stromu pri tréningu zjazdu Austrálčanka Ross Milneová. Innsbruck priniesol aj ďalšie úmrtie, keď zraneniam z tréningovej jazdy podľahol aj britský sánkar Kazimierz Kay-Skrzypecki. V roku 1988 zomrel lekár rakúskeho tímu Jorg Oberhammer po tom, čo ho zrazil ratrak.

Gruzínsky sánkar Nodar Kumaritašvili.
Lekári oživujú gruzínskeho sánkara Nodara...
+6Gruzínsky sánkar Nodar Kumaritašvili pred...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku