Veľký mostík sadol najviac Morgensternovi

Rakúsky skokan na lyžiach Thomas Morgenstern získal na zimnej olympiáde v Turíne zlatú medailu v súťaži na veľkom mostíku K-140, keď o jedinú desatinu bodu odsunul na striebornú priečku svojho krajana Andreasa Koflera. Iba devätnásťročný bývalý juniorský majster sveta triumfoval v Pragelate s celkovým ziskom 276,9 bodu.

18.02.2006 20:34

Vybojoval svojej krajine prvé olympijské zlato na veľkom mostíku od roku 1976, keď v Innsbrucku vystúpil na najvyšší stupienok Karl Schnabl.

Bronz získal olympijský šampión na strednom mostíku Nór Lars Bystöl, ktorý mal na rakúske duo už výraznu stratu (250,7 b.).

Morgenstern naznačil výbornu formu už v piatkovej kvalifikácii, kde dosiahol najdlhší skok 136 m. Po prvom kole hlavnej súťaže bol na druhej priečke so stratou 4,3 bodu na Koflera, keď pristál na značke 133 m. V druhom kole však Morgenstern zaletel do vzdialenosti 140 m a vďaka vysokým známkam za štýl sa tešil zo životného úspechu.

„Byť olympijským víťazom je niečo fantastické, dnes sa mi splnil detský sen. Už víťazstvo v kvalifikácii bolo pre mňa signálom, že mi veľký mostík v Pragelate náramne sedí a do súťaže som išiel s medailovými ambíciami. Bolo to mimoriadne dramatické a tesné. Je mi strašne ľúto "Kofiho“, s ktorým bývam v olympijskej dedine v jednej izbe. Prísť o zlatú medailu o jedinu desatinu bodu je vždy kruté, no zobral to športovo a obaja sme sa tešili ako malé deti z obrovského úspechu, na ktorý rakúsky skokanský šport už dlhé roky čakal," jasal v cieli Morgenstern.

Kofler skočil v druhom kole síce iba o pol metra menej, no doskok do telemarku nebol taký brilantný ako v podaní Morgensterna a v konečnom účtovaní skončil o desatinu za svojim kolegom z rakúskeho družstva. „Pred súťažou som nehovoril nahlas o medaile. Teraz ma mrzí, že mi zlato uniklo pomedzi prsty, no verím, že pod piatimi olympijskými kruhmi som ešte nepovedal posledné slovo,“ povedal Kofler.

Dvojnásobný držiteľ veľkého glóbusu Fín Janne Ahonen sa opäť nedočkal vytúženej olympijskej medaily v individuálnej súťaži, keď na veľkom mostíku obsadil až deviate miesto, hneď za ním skončil líder Svetového pohára Čech Jakub Janda. Obhajca zlatej medaily zo ZOH 2002 v Salt Lake City Švajčiar Simon Ammann skončil pätnásty. Slovenský skokan Martin Mesík nepostúpil do sobotňajšej hlavnej súťaže. Zverenec trénera Petra Schlanka dosiahol v kvalifikácii v náročných poveternostných podmienkach výkon 101,5 m, čo so ziskom 67,7 bodu stačilo iba na 52. miesto.

Súťaž na veľkom mostíku: 1. Thomas Morgenstern (Rak.) 276,9 (133,0+140,0), 2. Andreas Kofler (Rak.) 276,8 (134,0+139,5), 3. Lars Bystöl (Nór.) 250,7 (127,5+131,5), 4. Roar Ljökelsöy (Nór.) 242,8 (131,0+125,0), 5. Matti Hautamäki (Fín.) 242,4 (126,0+129,5), 6. Andreas Küttel (Švajč.) 239,1 (127,5+127,0), 7. Björn Einar Romören (Nór.) 238,2 (128,5+125,5), 8. Takanobu Okabe (Jap.) 236,8 (125,0+128,5), 9. Janne Ahonen (Fín.) 234,1 (123,5+128,5), 10. Jakub Janda (ČR) 230,5 (122,0+128,0)