Fíni zdolali aj Kanadu, Česi postúpili

Fínski hokejisti pokračujú v spanilej jazde olympijským turnajom. Po víťazstve 2:0 nad Kanadou majú rovnako ako Slováci po štyroch zápasoch plný počet bodov. Vysokým víťazstvom Rusov 9:2 sa skončil ich súboj s Lotyšskom, štyrmi gólmi k nemu prispel Iľja Kovaľčuk.

19.02.2006 16:11 , aktualizované: 23:40

====== A-skupina

======

====== Nemecko – Švajčiarsko 2:2

======

Švajčiarom sa po nečakaných triumfoch nad Českom a Kanadom v dueli proti tradičnému rivalovi síce nepodarilo zaknihovať tretie víťazstvo za sebou, postup do štvrťfinále však už majú istý. Po úvodnom nemeckom góle z hokejky Falskeho zverenci trénera Ralpha Kruegera do konca druhej tretiny otočili nepriaznivý vývoj po presných zásahoch Conna a DiPietra. Šesť minúť pred koncom zariadil konečnú remízu Boos. Nemci majú pred posledným duelom skupiny proti Fínsku už iba teoretickú šancu postúpiť do štvrťfinále.

Česko – Taliansko 4:1

Česi mali po prehrách so Švajčiarskom a Fínskom nôž na krku, v dueli proti Taliansku však potvrdili úlohu favorita a zabezpečili si účasť vo vyraďovacích bojoch. Úradujúci majstri sveta nastúpili aj s Jaromírom Jágrom, ktorý nedohral duel s Fínskom a už v prvej tretine si vytvorili dvojgólový náskok. V druhom dejstve po presnom zásahu Prospala pri vlastnom oslabení definitívne zlomili odpor súpera. Taliani si neudržali nervy na uzde a Tuzzolino musel za nešportové správanie odísť predčasne do kabín. Reprezentanti krajiny z Apeninského polostrova v závere zápasu po peknej kombinácii strelili zásluhou Parca čestný gól, pri následnej power play inkasovali z hokejky Prospala, ktorý tak zavŕšil svoj hetrik.

Fínsko – Kanada 2:0

Kanadskí hokejisti prehrali vo 4. kole olympijského turnaja v Turíne svoj druhý zápas v A-skupine, keď nestačili na Fínsko 0:2. Obhajcovia titulu naviac nedali gól už v dvoch zápasoch v rade, celkovo takmer 121 minút. Fíni idú do štvrťfinále z prvého miesta, Kanada, Česko a Švajčiarsko budú karty na ďalších istých postupových pozíciách v utorok v záverečnom kole základnej časti turnaja. Fíni v úvodnej tretine mierneho favorita zaskočili ofenzívnou smršťou. Kmitajúci útočníci výborne dopĺňaní komplexnými zadákmi rozoberali systém kolísky hokeja hravými kombináciami a spŕškou striel, čo Kanaďania nezvládali a po prvej tretine mohli prehrávať ešte viac. V druhej časti sa hra vyrovnala, javorový list mal dokonca miernu prevahu, ale k pravému tlaku sa dostal až v treťom dejstve. Fíni však hrali mimoriadne disciplinovane a čo nezachytili ich priam dokonalé päťkové štruktúry, to vyriešil skvelý brankár Niittymäki.

Nemecko – Švajčiarsko 2:2 (0:0, 1:2, 1:0)

• Góly: 23. Felski (Ehrhoff), 53. Boos (Lewandowski)  – 29. Conne (Fischer), 39. Di Pietro (Della Rossa), Rozhodovali: Van Massenhoven (Kan.) – Redding (USA), Šeljanin (Rus.), vylúčení: 4:4 na 2 min., presilovky a oslabenia 0:0, 8756 divákov

+  Nemecko: Kölzig – Renz, Sulzer, S. Goc, Leask, Ehrhoff, Schubert, Seidenberg, Schauer – Lewandowski, Boos, Martinec -  Busch, M. Goc, Fical – Kathan, Ustorf, Kreutzer – Felski, Barta, Kopitz

• Švajčiarsko: Aebischer – Vauclair, Hirschi, Keller, Streit, Seger, Forster, Bezina, Blindenbacher – Fischer, Conne, Jenni -DiPietro, Plüss, Della Rossa – Paterlini, Ziegler, Ruethemann – Lemm, Jeannin, Wichser

Česko – Taliansko 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

• Góly: 13. Hejduk (Výborný, Kaberle), 15. Prospal (Jágr, Straka), 29. Prospal (Straka), 59. Prospal (Straka) – 58. Parco (De Bettin), rozhodovali: Bulanov (Rus.) – HALECKÝ (SR), Karlsson (Švéd.), vylúčení: 10:14 na 2 min., navyše Tuzzolino (Tal.) na 10 min+DKZ za nešportové správanie, presilovky 0:0, oslabenia 1:0, 8238 divákov
  • Česko: Vokoun – Kubina, T. Kaberle, Židlický, Špaček, Kuba, F. Kaberle, Malík – Jágr, Prospal, Straka – Hemský, Lang, Ručinský – Hejduk, Výborný, Bulis – Erat, Čajánek, Kotalík – Olesz.
  • Taliansko: Hell (28. Muzzatti) – Strazzabosco, Helfer, Ramoser, Nardella, Trevisani, Signoretti, Borgatello – Iob, Parco, de Bettin – Bussilo, Chitarroni, Tuzzolino – Margoni, Cirone, Ansoldi – Topatigh, de Toni, Fontanive – Zisser.

Fínsko – Kanada 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

• Góly: 12. Selänne (S. Koivu), 16. N. Kapanen (Nieminen, Timonen). Rozhodcovia: Šindler (ČR) – MÁŠIK (SR), Nelsonn (USA), vylúčení: 3:6, presilovky 0:0, oslabenia 0:0.
  • Fínsko: Niittymäki – Numminen, Timonen, Salo, Nummelin, Lydman, Berg, Niemi – Selänne, S. Koivu, Lehtinen – J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen – Nieminen, N. Kapanen, Hagman – J. Ruutu, M. Koivu, Laaksonen
  • Kanada: Luongo – Regehr, Bouwmeester, Redden, Foote, Blake, Pronger, McCabe – Bertuzzi, Richards, Smyth – Iginla, Sakic, Draper – St. Louis, Lecavalier, Heatley – Nash, Thornton, Gagne – Doan.

B-skupina

Rusko – Lotyšsko 8:2

Po trojzápasových suchotách sa zobudil kanonier NHL Kovaľčuk a k hetriku pridal ešte jeden kúsok navrch. Nie to však bol základný rozdiel vo výraznej prevahe Rusov. Tým sa na rozdiel od soboty darilo premieňať šance a ani v polovici zápasu vyhnali z bránky Irbeho. Striedanie bolo aj na druhej strane, Nabokov stratil čisté konto po takmer 130 minútach ešte v prvej tretine a keďže po dvoch favorit viedol jasne 6:1, tréneri dali olympijskú ancu aj brankárskej trojke Sokolovovi. Rusi si schuti zakombinovali a zastrieľali v naivnom systéme Lotyšov.

USA – Švédsko 1:2

Švédi mali na striedačke aj Forsberga, ale keďže kľúčový center nemá slabiny úplne v poriadku, do hry nezasiahol. Jeho tím vyhral v zápase, ktorému nechýbala dynamika, ani pekné kombinácie, ale oba tímy rešpektujúc silu súpera aj pozorne bránili. Rozhodovalo sa v presilovkách, Američania v druhej tretine nevyužili dve o dvoch hráčov v celkovom 3-minútovom trvaní. Brankár Lundqvist čaroval aj v závere a udržal Tre Kronor v hre o prvenstvo v skupine.

Rusko – Lotyšsko 9:2 (3:1, 3:0, 3:1)

• Góly: 8. Kovaľčuk (Kovaľov, D. Markov), 10. Sušinskij (Charitonov, Gončar), 13. Kovaľčuk (Dacjuk), 24. Kovaľčuk (Kovaľov, Dacjuk), 26. Kozlov (Jašin), 36. Kovaľčuk (Dacjuk), 42. Jašin (Ovečkin), 48. Malkin (Sušinskij), 57. Ovečkin (Kozlov, Jašin) – 10. Cipruss, 59. Redlihs (Berzins), rozhodovali: Larue (USA) – Blumel (ČR), Fonselius (Fín.), vylúčení: 8:9 na 2 min., presilovky 1:0, oslabenia 0:1, 4310 divákov.
  • Rusko: Nabokov (41. Sokolov) – D. Markov, A. Markov, Ťjutin, Volčenkov, Gončar, Kaparaitis, Žukov, Višnevskij – Kovaľov, Dacjuk, Kovaľčuk – Afinogenov, Jašin, Ovečkin – Sušinskij, Malkin, Charitonov – Koroľuk, Kozlov, Taratuchin
  • Lotyšsko: Irbe (28. Masalskis) – Rekis, Skrastinš, Tribuncovs, Ozolinš, Redlihs, Lavins, Pucajs, Saviels – Cipuls, Cipruss, Pantelejevs – Semjonovs, Niživijs, Tambijevs – Vasiljevs, Mamonovs, Ankipans – Redlihs, Berzinš, Ziedinš.

USA – Švédsko 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

• Góly: 18. Modano (Conroy, Chelios) – 8. Alfredsson (K. Jönsson, Sundin), 45. Samuelsson (Alfredsson, Sundin), rozhodovali: Marouelli (Kan.) – Gemeinhardt (Nem.), Miller (Kan.), vylúčení 7:6 na 2 min., presilovky 0:1, oslabenia 0:0, 4450 divákov
  • USA: DiPietro – Hedican, Hatcher, Chelios, Leopold, Rafalski, Schneider, Liles – Drury, Conroy, Tkachuk – Gionta, Rolston, Guerin – Weight, Gomez, Knuble  – Parrish, Modano, Cole – Blake.
  • Švédsko: Lundqvist – Bäckman, K. Jönsson, Öhlund, Lidström, R. Sundin, Tjärnqvist – Alfredsson, Sundin, Modin – Axelsson, Pahlsson, Hannula – Zetterberg, J. Jönsson, Holmström  – D. Sedin, H. Sedin, Samuelsson.