V turnaji hokejistiek dominovali Kanaďanky

Kanadské hokejistky získali zlaté medaily, keď vo finále olympijského turnaja žien zdolali v turínskej hale Palasport Olimpico Švédsko 4:1. Favorit tak nepripustili ďalšie prekvapenie, o ktoré sa Švédky postarali v semifinále, keď po samostatných nájazdoch zdolali Američanky.

20.02.2006 23:09

Kanaďanky začali svižne a už v 4. minúte sa ujali vedenia, keď presne mierila Appsová. Týmto gólom striasli favoritky zápasu zo svojich pliec obrovský balvan zodpovednosti a v ďalšom priebehu nedali Švédkam šance na úspech. Na rozdiel dvoch gólov zvýšila v 13. minúte Ouelletteová a pred odchodom do šatní Kanaďanky súperky prakticky do vážnej šance nepustili.

Na začiatku prostredného dejstva síce Švédky párkrát pohrozili, no LaBonteová strážila svoju svätyňu pozorne. Na prelome polovice zápasu Kanaďanky pridali ďalšie dva góly a o ich olympijskom triumfe nebolo pochýb. V záverečnej tretine síce Švédky zásluhou presného zásahu Anderssonovej znížili, no obrat skóre im neumožnila nielen časová tieseň, ale aj vysoká kvalita súpera.

V zápase o 3. miesto napokon Američanky uspeli a zdolali Fínsko 4:0.

finále: Kanada – Švédsko 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)

• Góly: 4. Appsová, 13. Ouelletteová, 29. Piperová, 31. Heffordová – 46. Anderssonová. Rozhodovali: Hirvonenová (Fín.) – Quagliatová (ČR), Subanová (Fín.)
  • Kanada: LaBonteová – Kellarová, Pounderová, Sostoricsová, Ferrariová, MacLeodová – Piperová, Appsová, Wickenheiserová – Ouelletteová, Heffordová, Botterillová – Goyettová, Sunoharová, Campbellová – Agostová, Weatherstonová, Vaillancourtová – Kingsburyová
  • Švédsko: Anderssonová – Elfsbergová, Anderssonová, Eliassonová, Asserholtová, Lindbergová – Roothová, Holstová, O Konorová – Winbergová, Lundbergová, Janssonová – Rundqvistová, Nevalainenová, Lindqvistová – Edstrandová, Sjölanderová, Vikmanová – Timglasová
  • o 3. miesto:

Fínsko – USA 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)

Góly: 3. Chuová, 9., 12., 22. Kingová

• o 5. miesto:

Nemecko – Rusko 1:0 po predĺžení a nájazdoch (0:0, 0:0, 0:0 – 0:0, 1:0)

Rozhodujúci samostatný nájazd: Beckerová, 2570 divákov

• o 7. miesto:

Švajčiarsko – Taliansko 11:0 (4:0, 6:0, 1:0)

Góly: 5., 10. Diazová, 17., 27., 36., 57. Martyová, 17., 33. Lehmannová, 23., 34. Ruhnkeová, 32. Meierová