Česi postupujú až zo štvrtého miesta

Kanadskí hokejisti si vo svojom poslednom vystúpení v A-skupine olympijského turnaja v Turíne poradili s Českom 3:2 a obsadili konečné tretie miesto. Fínski hokejisti zdolali Nemecko 2:0 a potvrdili tak prvé miesto v A-skupine.

21.02.2006 18:30 , aktualizované: 19:57

Reprezentanti krajiny tisícich jazier suverénne vyhrali skupinu s plným počtom 10 bodov pri celkovom skóre 19:2 a vo štvrťfinále sa stretnú so štvrtým tímom B-skupiny USA.

Fíni si na turnaji už štyrikrát dokázali udržať čisté konto, posledný „shutout“ im vychytal nádejný brankár Fredrik Norrena. Čiarovým rozhodcom bol Slovák Miroslav Halecký.

Nemci po dvoch remízach s Talianskom a Švajčiarskom obsadili v A-skupine piate a na celom turnaji konečné 10. miesto.

A-skupina

Fínsko – Nemecko 2:0

Fíni síce nepôsobili v zápase tak suverénne, ako v doterajšom priebehu turnaja, no aj poslednú prekážku bez väčších problémov zdolali a úspešne zavŕšili spanilú jazdu v skupine. K víťazstvu ich už v 3. minúte priblížil Niko Kapanen úspešnou dorážkou Hagmanovej strely. Nemci potom hrýzli, ich akcie však zakaždým skončili na bezchybnom Norrenovi. Favorit pridal druhý zásah na konci druhej tretiny, keď opäť v presilovke zasunul puk za brankára Müllera kapitán Saku Koivu. Asistenciu si pri zásahu pripísal najproduktívnejší muž turnaja Teemu Selänne (6+3). Napriek ďalším šanciam zverenci trénera Erkku Westerlunda už svoj náskok nezvýšili, Nemcom však pripravili ich najhoršie olympijské vystúpenie za posledných 26 rokov. Na desiatom mieste naposledy skončili na ZOH 1980 v Lake Placid.

Fínsko – Nemecko 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

• Góly: 3. N. Kapanen (Hagman, S. Koivu), 40. S. Koivu (Lehtinen, Selänne). Rozhodovali: Kurmann (Švajč.) – HALECKÝ (SR), Redding (USA), vylúčení: 3:9, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 2430 divákov.
  • Fínsko: Norrena – Niemi, Timonen, Salo, Nummelin, Lydman, Berg, Numminen – Selänne, S. Koivu, Lehtinen – J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen – Hentunen, N. Kapanen, Hagman – Laaksonen, M. Koivu, Nieminen – J. Ruutu.
  • Nemecko: Müller – Renz, Sulzer, S. Goc, Leask, Ehrhoff, Schubert, Seidenberg, Schauer – Lewandowski, Boos, Martinec -  Busch, M. Goc, Fical – Kathan, Ustorf, Kreutzer – Felski, Barta, Kopitz.

Švajčiarsko – Taliansko 3:3

Švajčiarski hokejoví reprezentanti remizovali vo svojom poslednom vystúpení v A-skupine olympijského turnaja v hale Palasport Olimpico s Talianskom 3:3 a vďaka zisku bodu obsadili v skupine konečné druhé miesto, pričom ich súper skončí prinajlepšom piaty. Stretnutie na čiare viedol slovenský rozhodca Milan Mášik. Švajčiarsko sa do olympijských hostiteľov zakuslo už od úvodu, pričom svoju hernú prevahu korunovalo dvoma rýchlymi zásahmi, po ktorých sa už v siedmej minúte ujalo komfortného vedenia v pomere 2:0. Húževnatí domáci reprezentanti však nezložili zbrane a v 16. minúte znížili z hokejky veterána Busilla na rozdiel jediného gólu. Do prostredného dejstva vkročili posmelení Taliani úspešnejšie, keď už po 53 sekundách od buly zrovnali so svojim súperom krok. Posledná tretina priniesla obojstranné vyčkávanie na chybu, tú urobili v 47. minúte nepozorní Švajčiari a Iob senzačne naklonil misky váh na stranu „squadry azzury“. O tom, že sa napokon oba tímy rozišli zmierlivo a Švajčiarsko vďaka zisku bodu obsadilo v A-skupine konečné druhé miesto, rozhodol tri minúty pred záverečnou sirénou Rüthemann.

Švajčiarsko – Taliansko 3:3 (2:1, 0:1, 1:1)

• Góly: 4. Lemm (Bezina, Blindenbacher), 7. Fischer (Plüss), 57. Rüthemann – 16. Busillo (Nardella), 21. Trevisani (Cirone, Busillo), 47. Iob (de Bettin). Rozhodovali: Larue (USA) – MÁŠIK (SR), Sericolo (USA), vylúčení: 7:5, presilovky 1:2, oslabenia 0:0, 8529 divákov.
  • Švajčiarsko: Aebischer – Streit, Keller, Forster, Seger, Hirschi, Bezina, Vauclair, Blindenbacher – Paterlini, Plüss, Wichser – Della Rossa, Jeannin, Lemm – Fischer, Rüthemann, Ziegler – Conne, DiPietro, Jenni
  • Taliansko: Muzzatti – Strazzabosco, Ramoser, Helfer, Borgatello, Nardella, Trevisani, Lorenzi – Busillo, Margoni, Chitarroni – Iob, de Bettin, Parco – Fontanive, Cironi, Ansoldi – Zisser, Topatigh, de Toni.

Kanada – Česko 3:2

Kanada sa po úvodnej časti hry, keď na ľade Palasport Olimpico herne dominovala a využila slabší deň českého brankára Tomáša Vokouna na strelenie troch gólov, nadrela a musela o svoje tesné víťazstvo 3:2 bojovať do posledného dychu. Prvá časť hry sa niesla v znamení jediného tímu, hviezdy obhajcov olympijského zlata si bleskurýchlo vymieňali puk a predvádzali pohľadné kombinácie. Z nich pramenili i trefy z hokejok Richardsa, St. Louisa a Prongera, pričom zásahom prvého menovaného Kanada prelomila 128-minútovú streleckú impotenciu na turnaji. Od druhej tretiny sa obraz hry pozmenil, do českej bránky sa totiž postavil Hnilička a spoluhráči povzbudení jeho vynikajúcimi zákrokmi nečakane ožili, boli aktívnejší a vytvorili si i mnohé sľubné príležitosti. Premeniť sa im však podarilo v druhej tretine len jednu z nich, keď pri dvojnásobnej presilovej hre Kubina prepálil všetko, čo mu stálo v ceste. V tretej časti kŕv do žíl vlial Čechom gól Čajánka, ktorého nahodenú strelu Brodeur pustil pod rukou. Viac však už obhajca súperovi nedovolil a obsadil tretie miesto v skupine.

Kanada – Česko 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)
** **

• Góly: 8. Richards (Iginla, Pronger), 12. St. Louis (Lecavalier, Blake), 20. Pronger (Thornton) – 34. Kubina (Jágr, Ručinský), 43. Čajánek (Hemský, T. Kaberle). Rozhodcovia: Marouelli (Kanada) – Karlsson (Švédsko), Nelson (USA), vylúčení: 4:2, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 9126 divákov.
  • Kanada: Brodeur – Regehr, Blake, Redden, Foote, Pronger, Bouwmeester, McCabe – Iginla, Sakic, Gagne – Heatley, Richards, Draper – St. Louis, Lecavalier, Smyth – Bertuzzi, Thornton, Nash – Doan.
  • Česko: Vokoun (21. Hnilička) – Kubina, T. Kaberle, Malík, Špaček, F. Kaberle, Kuba – Jágr, Prospal, Straka – Hejduk, Lang, Ručinský – Erat, Výborný, Bulis – Hemský, Kotalík, Olesz – Čajánek.

B-skupinaLotyšsko – Kazachstan 2:5

Kazašskí hokejisti zvíťazili v stretnutí B-skupiny olympijského turnaja v hale Torino Esposizioni nad Lotyšskom 5:2 a vďaka zisku premiérových dvoch bodov obsadili v skupine konečné 5. miesto. Stredoázijci rozhodli o svojom triumfe v posledných ôsmich minútach, keď súpera zlomili tromi zásahmi. V drese víťazov opäť žiarila zohratá bratská dvojica Alexander a Jevgenij Koreškovovci, ktorá sa na výhre podieľala tromi gólmi a rovnakým počtom asistencií. Lotyši, ktorí mali pred zápasom ešte teoretickú šancu na postup, skončili s jedným bodom na poslednej šiestej priečke. Výsledok súboja dvoch bývalých sovietskych republík zároveň rozhodol o poslednom štvrťfinalistovi, ktorým sa stala reprezentácia USA. Američania narazia vo vyradovačke na víťaza A-skupiny Fínsko. Kazaši po tesnej prehre 1:2 so Slovákmi vymenili Kolesnika v bránke Jeremejevom a už v 8. minúte sa ujali vedenia gólom A. Koreškova. Ďalšie minúty charakterizoval vyrovnaný boj, v ktorom sa Lotyšom podarilo dvakrát vyrovnať. Kľúčovým momentom bola trefa Alexandrova v 53. minúte, ktorá tím z Pobaltia definitívne zlomila. Následne využil trestné strieľanie J. Koreškov a ten istý hráč po prihrávke brata Alexandra prikrášlil víťazstvo Kazachov.

Lotyšsko – Kazachstan 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)

• Góly: 16. Tambijevs (Niživijs), 46. Cipruss (Pantelejevs, Tribuncovs) – 8. A. Koreškov (J. Koreškov), 36. Antropov (J. Koreškov), 53. Alexandrov (Poliščuk, A. Troščinskij), 55. J. Koreškov (trestné strieľanie), 59. J. Koreškov (A. Koreškov). Rozhodovali: Larking (Švéd.) – Doucette (Kan.), Gemeinhardt (Nem.), vylúčení: 7:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2300 divákov.
  • Lotyšsko: Naumovs – Rekis, Skrastinš, Tribuncovs, Ozolinš, Saviels, Pujacs, K. Redlihs, Lavinš – Cipulis, Cipruss, Pantelejevs – Semjonovs, Niživijs, Tambijevs – Mamonovs, Berzinš, Ankipans – M. Redlihs, Ziedinš.
  • Kazachstan: Jeremejev – Šemelin, Savenkov, Pupkov, Vasilčenko, Koledajev, Argokov, Kovalenko, Antipin – A. Koreškov, J. Koreškov, Antropov – Samochvalov, Dudarev, Upper – Alexandrov, A. Troščinskij, Poliščuk – Šafranov, Ogorodnikov, Pčeliakov.

USA – Rusko 4:5

**USA – Rusko 4:5 (1:2, 1:1, 2:2) **
** **

• Góly: 10. Koroľuk, 11. Malkin (Kasparaitis), 35. A. Markov (Dacjuk, Sušinskij), 50. Ovečkin (Malkin, Kasparaitis), 52. Kovaľov (Dacjuk, Malkin) – 19. Rolston (Conroy), 40. Gionta (Gomez), 45. Gomez (Schneider, Rolston), 51. Cole (Knuble). Rozhodcovia: Devorski (Kan.) – Fonselius (Fín.), Miller (Kan.), vylúčení: 4:7 na 2 min., presilovky: 3:0, oslabenia: 0:1, 9378 divákov.
  • USA: Esche – Hatcher, Leopold, Hedican, Schneider, Liles, Rafalski, Chelios – Rolston, Modano, Tkachuk – Guerin, Gomez, Gionta – Knuble, Conroy, Drury – Parrish, Weight, Cole – Blake.
  • Rusko: Sokolov – D. Markov, A. Markov, Ťjutin, Volčenkov, Gončar, Kaparaitis, Žukov, Višnevskij – Kovaľov, Dacjuk, Kovaľčuk – Kozlov, Jašin, Ovečkin – Sušinskij, Malkin, Charitonov – Afinogenov, Taratuchin, Koroľuk.

V zápase, v ktorého polovici, keď už bol známy vývoj v súboji Švédska a Slovenska, už „o nič nešlo“, si oba tímy schuti zakorčuľovali, zakombinovali i zastrieľali. Američania si trochu napravili povesť impotentného tímu, ale sériu prehier strieborní z poslednej zimnej olympiády nezastavili. V skupine dokázali vyhrať z piatich iba jeden zápas, naopak Rusi stroskotali iba na víťazných Slovákoch v úvodnom kole.