Hokejové finále: severské derby

Vo finále hokejového turnaja na ZOH v Turíne sa v nedeľu o 14.00 stretnú odvekí rivali zo severu Európy Švédsko - Fínsko. O bronz budú hrať v sobotu Rusi s Čechmi. Švédi v semifinále deklasovali Čechov 7:3, Fíni zmietli ruské nádeje po víťazstve 4:0.

24.02.2006 18:56 , aktualizované: 23:26

semifinále:
**  Švédsko – Česko 7:3 (2:1, 4:2, 1:0)**

• Góly: 4. Kuba (Straka, Prospal), 31. Hemský (Jágr, Židlický), 32. Prospal (Výborný) – 1. Modin (M. Sundin, Forsberg), 14. Axelsson (Lidström, Kronwall), 22. H. Sedin (D. Sedin), 24. Bäckman (Alfredsson), 28. J. Jönsson (K. Jönsson, Samuelsson), 39. Alfredsson (Axelsson), 57. Holmström (Zetterberg). Rozhodovali: Marouelli – Racicot (obaja Kan.), Hämäläinen (Fin.). Vylúčení: 3:4, presilovky: 1:1, oslabenia 0:0. Diváci: 8071
  • Švédsko: Lundqvist – Kronwall, Lidström, Hävelid, D. Tjärnqvist, Bäckman, K. Jönsson, R. Sundin – Modin, M. Sundin, Forsberg – Alfredsson, Pahlsson, Axelsson – Samuelsson, Zetterberg, Holmström – H. Sedin, J. Jönsson, D. Sedin.
  • Česko: Hnilička (28. Vokoun) – Kubina, T. Kaberle, Židlický, Malík, Kuba, F. Kaberle, Špaček – Jágr, Prospal, Straka – Hejduk, Lang, Ručinský – Erat, Výborný, Bulis – Hemský, Čajánek, Olesz (21. – 40. Kotalík).

Prvý semifinálový duel mal bleskový úvod, keď prakticky hneď po buly vtipne zakombinoval prvý švédsky útok a už v 34. sekunde Modin prvou strelou na českú bránku prekonal Hniličku. Česká odpoveď však nenechala na seba dlho čakať – puk z hokejky Kubu si Lundqvist sám nešťastne zrazil za chrbát. V ďalších minútach sa hra prelievala z jednej strany na druhú, súvislejší tlak si nedokázal vytvoriť ani jeden z protagonistov. Do kabín však išli s jednogólovým náskokom „tri korunky“, keď Axelsson elegantne tečoval Lidströmovu strieľanú prihrávku pred bránku. V úvode druhej tretiny namiesto druhej českej kontry prišla švédska víchrica.

Za necelých sedem minút zverenci trénera Gustafssona detronizovali súpera troma utešenými kúskami a zničený Hnilička sa už v 28. minúte nechal vystriedať Vokounom. Zmena Čechom pomohla, Švédi navyše zabudli na to, ako ľahko k náskoku prišli. Premožitelia Slovákov vo štvrťfinále sa gólmi Hemského v presilovke a Prospala vrátili späť do zápasu. Český kouč Hadamczik si následne zobral oddychový čas. Tesne pred druhou sirénou však Česi nedôsledne bránili Axelssona, ktorý vybojoval takmer stratený puk pri zadnom mantineli a po jeho pase Alfredsson strelil kľúčový gól.

V záverečnej tretine tak už diváci v Palasport Olimpico videli iba márnu snahu hráčov v červených dresoch o aspoň skorigovanie skóre. Súpera definitívne umlčal ranou z prvej Holmström.

Švédi vrátili súperovi prehru zo semifinále vlaňajších MS (2:3 pp) i krutý debakel zo štvrťfinále Svetového pohára 2004 (1:6).

2. semifinále:
Fínsko – Rusko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

• Góly: 7. Peltonen (Timonen), 30. Lydman (S. Koivu), 34. S. Koivu (Timonen, Selänne), 50. O. Jokinen (Peltonen, N. Kapanen). Rozhodčí: Van Massenhoven (Kan.) – MÁŠIK (SR), Sericolo (USA). Vylúčení: 4:8, presilovky 2:0. Diváci: 8702.
  • Finsko: Niittymäki – Timonen, Numminen, Nummelin, Lydman, Berg, Niemi – Selänne, S. Koivu, Lehtinen – Peltonen, O. Jokinen, J. Jokinen – Hagman, N. Kapanen, Nieminen – Laaksonen, M. Koivu, J. Ruutu.
  • Rusko: Nabokov – A. Markov, D. Markov, Tjutin, Volčenkov, Kasparaitis, Gončar, Višněvskij, Žukov – Kovaljov, Dacjuk, Kovalčuk – Kozlov, Jašin, Ovečkin – Sušinskij, Taratuchin, Charitonov – Afinogenov, Neprjajev.

Fínski hokejisti nemuseli proti mimoriadne nadanému ruskému tímu vyrukovať s ničím novým. Doterajšia taktika, resp. hravý, no účelný systém platil aj na mužstvo, ktoré strategicky i herne priam dokonale zvládlo súboj s obhajujúcou Kanadou. Fíni kmitali po celom klzisku, súperove kombinácie miatli neustálym menením osobného a zónového bránenia a sami si optimálnou zmesou rýchlosti, umu, techniky i agresivity vytvárali prevahu. V druhej tretine po druhom góle síce svoje pozície trochu uvoľnili, ale keďže sa plne mohli spoľahnúť na brankára Niittymäkiho a na druhej strane čoraz bezhlavejšie sólovali niektoré hviezdy na čele s niekedy až hokejovo trápnym Kovaľčukom, nič vážne im nehrozilo. V polovici tretej tretiny po ukážkovej kontre štvrtým gólom definitívne rozhodli. Následne totiž išiel na 4 minúty nútene odpočívať frustrovaný Kovaľčuk, ktorý sa okrem série gólov do siete rozložených Lotyšov na olympijskom turnaji vôbec nepresadil. Po ňom veci nezvládol ani Kasparaitis, ktorý brutálne dvakrát fauloval fínskeho kapitána Saku Koivu.