Kronika ZOH v Turíne - deň po dni

Šestnásť dní bojovali športovci na zimných olympijských hrách o medaily, slávu, či úspech. Pozrite si krátky prierez najzaujímavejších udalostí na hrách v Turíne deň po dni.

28.02.2006 08:38

**====== Piatok 10. februára: ======

** Tu žije vášeň. Pod týmto mottom sa v Turíne začali XX. zimné olympijské hry. Oheň na príťažlivom slávnostnom otvorení zapálila niekdajšia skvelá bežkyňa Stefania Belmondová. Na štadióne pochodovali výpravy 82 krajín. Slovenský bežec Martin Bajčičák mal zvýšený hemoglobín v krvi, ale na nedeľňajší štart v skiatlone ho pustili. Dvanástim lyžiarom však štart nepovolili.

**====== Sobota 11. februára: ======

** Biatlonista Marek Matiaško v prvej disciplíne Hier – pretekoch na 20 km, siahal na medailu. Prišiel o ňu prvým výstrelom na poslednej položke – a skončil na výbornom 5. mieste. Prvým víťazom sa stal Nemec Michael Greis. Do dejiska odišla prvá časť hokejistov Slovenska.

**====== Nedeľa 12. februára: ======

** Martin Bajčičák v skiatlone obsadil pekné 8. miesto. Mužský zjazd vyhral prekvapujúco Francúz Antoine Deneriaz. V NHL bol posledný hrací deň pred olympijskou prestávkou.

**====== Pondelok 13. februára: ======

** Väčšina slovenských hokejistov z NHL dorazila do Turína. Z Philadelphie však neodletel pre zranené rameno Michal Handzuš. Po konzultácii s lekármi sa preňho olympijský turnaj skončil skôr, než sa začal. Prvými hrdinami sa stala čínska krasokorčuliarska športová dvojica Dang Žang s Hao Žangom: napriek hrozivému pádu partnerky nastúpili na voľnú jazdu po krátkej prestávke ešte raz a získali striebro!

**====== Utorok 14. februára: ======

** Dvojica bežcov Martin Bajčičák, Ivan Bátory obsadila 8. miesto v tímovom šprinte. Hokejisti Slovenska absolvovali večer prvý spoločný tréning. Biatlonista Marek Matiaško v pretekoch na 10 km vybuchol – skončil na 73. mieste, najhoršie zo Slovákov. Najlepší Hurajt bol na 31. mieste.

**====== Streda 14. februára: ======

** Hokejisti Slovenska v prvom zápase B-skupiny vyhrali nad Ruskom 5:3, za stavu 3:3 dva góly strelil Marián Gáborík. Zjazd žien vyhrala Rakúšanka Michaela Dorfmeisterová.

**====== Štvrtok 15. februára: ======

** Slovensko má prvú medailu zo zimnej olympiády! Snoubordista Radoslav Židek získal striebro v snoubordkrose. Hokejisti Slovenska v druhom zápase B-skupiny zdolali Lotyšsko 6:3, Marián Hossa dal 2 góly a na 2 prihral. Tri biatlonistky skončili v pretekoch na 7,5 km v tridsiatke, najlepšie Martina Halinárová (16.). Estónska bežkyňa Kristina Šmigunová získala druhé zlato.

**====== Piatok 16. februára: ======

** Bežec Ivan Bátory skončil v pretekoch na 15 km klasicky na 27. mieste. Veronika Zuzulová bola po slalome do kombinácie ôsma. K hokejovej výprave sa pripojil ako náhradník útočník Róbert Petrovický. Ruská biatlonistka Olga Pylevová, strieborná v pretekoch na 15 km, mala pozitívny dopingový test. Dostala dvojročný trest a prišla o striebro.

**====== Sobota 17. februára: ======

** Hokejisti vyhrali nad USA 2:1 a postúpili do štvrťfinále. Nór Andre Kjetil Aamodt vyhral super G a získal 20. medailu z vrcholných podujatí. Zuzulová skončila v kombinácii 15-ta. Talianski karabinieri urobili raziu vo výprave rakúskych bežcov a biatlonistov – hľadali nedovolené látky. Ani jedna zo štyroch slovenských biatlonistiek nedobehla v stíhacích pretekoch do cieľa.

**====== Nedeľa 18. februára: ======

** Hokejisti Slovenska vyhrali nad Kazachstanom 2:1. Útočník Jozef Stümpel nastúpil prvý raz, ale odohral len prvú tretinu, lebo nebol na predzápasovej súpiske jednotlivých formácií. Rakúsky tréner Walter Mayer, ktorý mal zákaz vstupu na olympijskú pôdu a hľadali ho pri razii karabinieri, večer havaroval.

**====== Pondelok 19. februára: ======

** Rakúska radosť: Michaela Dorfmeisterová po zjazde vyhrala aj super G, Benjamin Raich triumfoval v obrovskom slalome, skokani získali zlato v súťaži tímov. Kanaďanky obhájili zlato v hokeji – zvíťazili nad Švédskom 4:1. Hokejisti Slovenska sa na štadióne Juventusu stretli s futbalistom Pavlom Nedvědom.

**====== Utorok 20. februára: ======

** Hokejisti Slovenska dosiahli v B-skupine piate víťazstvo – porazili Švédko 3:0 a do štvrťfinále postúpili z 1. miesta. Ich súperom sa stalo Česko, štvrtý tím A-skupiny. Slovenská štafeta biatlonistov skončila štrnásta.

**====== Streda 21. februára: ======

** Hokejisti Slovenska podľahli vo štvrťfinále Česku 1:3 a na turnaji dohrali – obsadili 5. miesto. Vypadal aj Kanada, USA a Švajčiarsko, do semifinále postúpili európske tímy: Česko, Fínsko, Rusko a Švédsko. Veronika Zuzulová skončila v slalome na 22. mieste, vyhrala Anja Pärsonová.

**====== Štvrtok 22. februára: ======

** Štafeta biatlonistiek skončila desiata. Radoslav Židek sa vrátil z Turína, strieborná medaila je doma! Dramatickú súťaž krasokorčuliarok vyhrala Japonka Šizuka Arakawová pred Američankou Cohenovou a Ruskou Sluckou.

**====== Piatok 23. februára: ======

** Do finále hokejového turnaja postúpili hladko severské krajiny. Švédsko vyhralo v semifinále nad Českom 7:3, Fínsko nad Ruskom 4:0. Česká bežkyňa Kateřina Neumannová sa v posledných olympijských pretekoch kariéry dočkala prvého zlata: vyhrala beh na 30 km.

**====== Sobota 24. februára: ======

** Nemecký biatlonista Michael Greis získal tretiu zlatú medailu a stal sa jedným z najúspešnejších športovcov olympiády. Najúspešnejší v Turíne bol kórejský rýchlokorčuliar na krátkej dráhe Ahn Hjun-Soo s tromi zlatými a jednou bronzovou medailou. V súboji o hokejový bronz vyhralo Česko nad Ruskom 3:0.

**====== Nedeľa 25. februára: ======

** Kým na večernej slávnosti a rozlúčke zhasol oheň a štafetu prevzal kanadský Vancouver, Talianov potešil zlatom z bežeckého Di Centa, Bajčičák skončil štrnásty. Po severskom hokejovom finále sa posledným zlatom z Hier ozdobili Švédi – vyhrali nad Fínmi 3:2.