Stíhačku vyhrala Simonová, Fialkové zaostali

Francúzska biatlonistka Julia Simonová zvíťazila v nedeľňajších stíhacích pretekoch na 10 km v rámci 1. kola Svetového pohára.

04.12.2022 15:04
Paulína Bátovská Fialková Foto: ,
Paulína Bátovská Fialková v Kontiolahti.
debata (5)

Vo fínskom Kontiolahti sa odpútala v záverečnom kole a do cieľa prišla v čase 31:13,0 min. Na druhom mieste finišovala Talianka Dorothea Wiererová (+11,9 s) a tretiu priečku obsadila Švédka Elvira Öbergová (+21,7 s).

Štvrtá skončila Lisa Vittoziová z Talianska a zvýšila svoj náskok na čele celkového poradia SP.

Slovenka Paulína Bátovská Fialková obsadila 30. miesto, jej sestra Ivona bola 46.

Fialková Čítajte viac Skvelý vstup do sezóny! Fialková finišovala medzi najlepšími

Dvadsaťosemročná Lisa Theresa Hauserová odštartovala s náskokom 17 sekúnd pred Taliankou Vittoziovou, no ten stratila po prvej položke, keď raz minula. Naopak, vedúca žena celkového poradia SP nezaváhala na strelnici a dostala sa na prvé miesto.

Na trati ju však dostihla E. Öbergová zo Švédska, ktorá odštartovala dvanásta, no v prvom kole bola najrýchlejšia.

Vittoziová bola stopercentná aj na druhej ležke, ale na čele sa k nej pridala štvorica súperiek, E. Öbergová sa prepadla po chybe na 9. priečku.

Paulína Bátovská Fialková v akcii na pretekoch... Foto: Profimedia
Bátovská Fialková Paulína Bátovská Fialková v akcii na pretekoch v Kontiolahti.

Po prvej stojke vypadla z prvej skupiny len Hauserová, ktorá dvakrát zaváhala a na prvé miesto sa dostala Francúzka Simonová.

Tá neurobila chybu ani na záverečnej položke a spolu s Taliankou Wiererovou zostali v hre o víťazstvo. Simonová potvrdila bežeckú formu a posunula sa zo 16. miesta v šprinte až na najvyššiu pozíciu.

Bátovská Fialková vyštartovala z 26. miesta, jej sestra Ivona vyrazila zo 41. pozície. Bátovská Fialková zaznamenala jednu chybu na prvej ležke, no druhú zvládla bezchybne a posunula sa o osem miest vyššie oproti šprintu.

Jej sestra netrafila na dvoch položkách dokopy štyrikrát a pohybovala sa v šiestej desiatke výsledkovej listiny.

Bátovská Fialková pridala pri streľbe v stoji po dve chyby, no napriek tomu obsadila 30. miesto a pripísala si 11 bodov do celkového hodnotenia, jej sestra musela absolvovať dohromady až šesť trestných kôl a skončila 46.

1. kolo SP v Kontiolahti

stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Julia Simonová (Fr.) 31:13,0 min (0), 2. Dorothea Wiererová (Tal.) +11,9 s (0), 3. Elvira Öbergová (Švéd.) +21,7 s (1), 4. Lisa Vittoziová (Tal.) +26,3 s (1), 5. Emma Lunderová (Kan.) +33,2 (1), 6. Caroline Colombová (Fr.) +53,5 s (0), 7. Markéta Davidová (ČR) +59,3 (1), 8. Vanessa Voigtová (Nem.) +1:04,6 (1), 9. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) +1:04,7 (3), 10. Hanna Öbergová (Švéd.) +1:15,7 (3), … 30. Paulína BÁTOVSKÁ FIALKOVÁ +3:07,0 (5), 46. Ivona FIALKOVÁ (obe SR) +4:36,1 (6)

Sesterské dvojice v pozícii športových hviezd Fotogaléria - 15 fotiek Všetky fotky
Sestry Fialkové
biatlon, Slovensko

Šima v stíhačke bez bodov

Medzi mužmi Slovák Michal Šima vyštartoval nakoniec z 27. miesta, pretože Kanaďan Adam Runnalls sa nepostavil na štart.

Vďaka prvej čistej položke sa posunul o päť miest vyššie aj keď bežecky patril k najslabším pretekárom.

Na druhej ležke dvakrát zaváhal a klesol až na 41. priečku. V stoji pridal ešte jednu chybu a nakoniec skončil na nebodovanom 45. mieste so stratou 4:28,8 minúty na víťaza.

stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Johannes Thingnes Bö 32:44,4 min (3), 2. Sturla Holm Laegreid (obaja Nór.) +19,2 s (2), 3. Emilien Jacquelin (Fr.) +47,3 (2), 4. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +1:12,7 (2), 5. Roman Rees (Nem.) +1:20,7 (2), 6. Jesper Nelin (Švéd.) +1:32,0 (2), 7. Fabien Claude (Fr.) +1:40,2 (2), 8. David Zobel (Nem.) +1:44,2 (2), 9. Tarjei Bö (Nór.) +1:51,9 (2), 10. Quentin Fillon Maillet (Fr.) +1:55,4 (3), … 45. Michal ŠIMA (SR) +4:28,8 (3)