Jediná chyba na strelnici. Fialková predviedla najlepší šprint

Nórska biatlonistka Marte Olsbuová Röiselandová získala malý glóbus v šprinte Svetového pohára.

18.03.2022 14:29 , aktualizované: 18:34
Čína Peking ZOH2022 Biatlon ženy fialková Foto: ,
Paulína Fialková.
debata (3)

V záverečných rýchlostných pretekoch sezóny v Holmenkollene obsadila 3. miesto za víťaznou krajankou Tiril Eckhoffovou a druhou Rakúšankou Lisou Theresou Hauserovou.

Najlepší výkon v sezóne 2021/2022 dosiahla Slovenka Paulína Fialková, ktorá obsadila 8. miesto.

Pre staršiu zo sestier Fialkových to bolo po nedávnom 6. mieste v súťaži miešaných tímov ďalšie umiestnenie v prvej desiatke. V doterajších deviatich šprintérskych podujatiach sezóny bolo jej maximom 13. miesto z Kontiolahti.

Eckhoffová získala druhé víťazstvo v sezóne, keď na strelnici netrafila iba jeden (posledný) terč. Na domácom podujatí triumfovala aj vďaka výbornému behu, v ktorom takmer nemala konkurenciu. Druhá v poradí Rakúšanka Hauserová bola na strelnici stopercentná, za víťazkou však zaostala na bežeckej trati.

Tretia finišovala ďalšia Nórka Röiselandová, ktorá po bežeckej stránke držala krok s Eckhoffovou, no na strelnici netrafila posledný terč v stoji. Z domácej trate si odniesla malý glóbus a na dosah má aj veľký.

Preteky nevyšli favorizovaným Švédkam Elvire a Hanne Öbergovým. Prvá z nich sa v snahe o zvýšenie šance na veľký glóbus nevyhla trom chybám na strelnici a umiestnila sa až v druhej desiatke. Hanna spravila tri chyby a skončila v závere bodovaných priečok.

Paulína Fiaková mala od úvodu preteky nádejne rozbehnuté a na strelnici ťažila aj z viacerých chýb súperiek. Po prvej bezchybnej streľbe strácala 18 sekúnd, no jej manko narástlo po streľbe v stoji, keď netrafila iba posledný piaty terč.

Estónsko Biatlon SP štafeta mix Čítajte viac Tretí najlepší výsledok v histórii. Slováci pred finále nečakane zažiarili

Po trestnom kole strácala 41 sekúnd a bola na 9. mieste. V závere sa ešte dostala cez Nemku Franzisku Hildebrandovú na 8. miesto, za ktoré získala 34 bodov. Zároveň sa, vzhľadom na absenciu viacerých pretekárok, dostala medzi 25 najlepších pretekárok poradia SP pre nasadzovanie do masového štartu, pričom jej patrí 29. miesto.

Pre Ivonu Fialkovú sa záverečné preteky v sezóne začali polminútovou stratou v prvom kole a dvoma nepresnými pokusmi na prvej streľbe. V druhom kole zrýchlila, trafila všetkých päť terčov a posunula sa na bodované priečky. Na záverečných 2,5 km mala siedmy najrýchlejší čas a napokon finišovala na 25. mieste.

Tretia Slovenka na štarte Zuzana Remeňová od úvodu výraznejšie zaostávala a po prvom kole mala vyše 54-sekundovú stratu.

V prvej streľbe spravila dve chyby, následne uspela v stojke, ale na trati sa nedostala do ideálneho tempa. Klasifikovali ju na 69. mieste s vyše 4-minútovou stratou a na rozdiel od Fialkových sa nekvalifikovala do stíhacích pretekov.

Čína Peking ZOH2022 Biatlon ženy Fialková Čítajte viac Top výkon v pravý čas. Fialková skončila v stíhačke medzi najlepšími

Pretekmi v Holmenkollene sa zároveň skončilo bodovanie národov. Slovenský tím splnil cieľ umiestniť sa do 17. miesta, keď ziskom 3506 bodov obsadil 16. miesto. V prípade, že by sa Slovenky dostali medzi najlepšiu pätnástku, získali by štvrtú miestenku pre MS.

Teraz majú tri, no ešte môže nastať posun v rebríčku v prípade možných suspendácií Ruska a Bieloruska. V SP môžu v budúcej sezóne štartovať v pretekoch štyri Slovenky.

šprint na 7,5 km: 1. Tirill Eckhoffová (Nór.) 21:28,3 min. (1), 2. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) +7,0 (0), 3. Marte Olsbu Röiselandová (Nór.) +9,4 (1), 4. Markéta Davidová (ČR) +19,7 (0), 5. Anais Chevalierová-Bouchetová (Fr.) +40,3 (0), 6. Jessica Jislová (ČR) +54,2 (0), 7. Denise Herrmannová (Nem.) +56,1 (1), 8. Paulína FIALKOVÁ +1:02,4 (1), … 25. Ivona FIALKOVÁ +1:51 min. (2), 69. Zuzana REMEŇOVÁ (všetky SR) +4:10 (2)

Priebežné poradie: 1. Marte Olsbu Röiselandová (Nór.) 855 bodov, 2. Elvira Öbergová (Švéd.) 749, 3. Lisa-Theresa Haserová (Rak.) 631, 4. Hanna Öbergová (Švéd.) 620, 5. Dzinara Alimbekavová 589, 6. Anais Chevalierová-Bouchetová (Fr.), … 29. Paulína FIALKOVÁ 235, 53. Ivona FIALKOVÁ 71

Pohár národov: 1. Nórsko 6856, 2. Švédsko 6765, 3. Francúzsko 6572, 4. Nemecko 6402, 5. Česko 5488, 6. Taliansko 5449, … 16. SLOVENSKO 3506

Maillet má ďalší glóbus

Francúzsky biatlonista Quentin Fillon Maillet získal malý glóbus za hodnotenie rýchlostných pretekov Svetového pohára v tejto sezóne.

Definitívne si ho zabezpečil 2. miestom v záverečnom šprinte sezóny v Holmenkollene.

Triumfoval domáci Nór Holm Sturla Laegreid, tretí finišoval Sebastian Samuelsson, ktorý mal ako jediný teoretickú šancu ohroziť Mailletovo prvé miesto.

Päťnásobný medailista z nedávnych ZOH Maillet ziskom prvenstva v rýchlostných disciplínach zavŕšil úspešnú sezónu 2021/2022, v ktorej získal aj veľký glóbus pre celkového víťaza SP.

V šprinte na 10 km štartovalo 90 pretekárov, z ktorých si 60 najlepších zabezpečilo účasť v sobotňajšej stíhačke. Zo slovenskej trojice sa v nej predstaví iba Šimon Bartko, ktorý finišoval na 59. pozícii.

šprint na 10 km
1. Holm Sturla Laegreid (Nór.) 25:27,1 (0), 2. Quentin Fillon Maillet (Fr.) +22,4 (0), 3. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +26,5 (0), 4. Benedikt Doll +39,5 (0), 5. Erik Lesser +40,0 (1), 6. Phillip Nawrath (všetci Nem.) +40,5 (4), … 59. Šimon BARTKO +3,03,4 (2), 68. Tomáš SKLENÁRIK +3:35,4 (2), 78. Michal ŠIMA (všetci SR) +4:12,2 (3)