Slováci skončili v medailovej bilancii v top 10. Haraus si odnáša bronz

Spolu šesť medailí získali slovenskí športovci na zimných paralympijských hrách v čínskom Pekingu, o všetky sa postarali reprezentanti v paraalpskom lyžovaní.

13.03.2022 07:10 , aktualizované: 09:41
Miroslav Haraus Foto: ,
Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom v Pekingu.

Bilanciu v nedeľu uzavrel Miroslav Haraus, ktorý k bronzu v obrovskom slalome pridal rovnaký kov aj v slalome. S navádzačom Marošom Hudíkom bol tretí aj po prvom kole slalomu, v druhom si udržal svoju pozíciu.

Víťazom kategórie zrakovo znevýhodnených mužov sa stal obhajca prvenstva z Pjongčangu 2018 Talian Giacomo Bertagnolli, ktorý triumfoval s náskokom 28 stotín sekundy pred Rakúšanom Johanessom Aignerom, tretí Haraus na prvú priečku stratil v súčte 9,40 s.

„Veril som si. Som rád, že to vydalo na medailu, že sme mohli úspešne reprezentovať Slovensko,“ citovala stránka paralympic.sk Harausa, ktorý k doterajším piatim medailám z predchádzajúcich paralympiád pridal ďalšie dve bronzové. Sú však prvé z technických disciplín – z obrovského slalomu a slalomu.

„Mám ho rád, len je nevyspytateľný. No po tejto skúsenosti asi budem musieť pokračovať v kariére ďalej,“ dodal Haraus.

Mimoriadne dobre si počínal aj úplne nevidiaci Marek Kubačka (nav. Mária Zaťovičová), ktorý bol po prvej jazde siedmy a napokon ho klasifikovali na 6. pozícii.

Alexandra Rexová Čítajte aj Splnila sľub mame. Šestnásťročná Rexová má druhú medailu z Pekingu

Smolu ma Jakub Krako (nav. Branislav Brozman) – po prvom kole mu patrila 5. pozícia, no druhú jazdu nedokončil po zaváhaní v dolnej časti trate.

Medzi stojacimi mužmi obsadil Martin France solídnu 12. priečku a bol posledným zo Slovákov, ktorý sa predstavil na ZPH 2022. Práve France bude vlajkonosičom slovenskej výpravy na záverečnom ceremoniáli, ktorý sa uskutoční v nedeľu o 13.00 h SEČ.

Zo šiestich medailí pre slovenskú výpravu po dve získali Henrieta Farkašová, Alexandra Rexová a Miroslav Haraus.

Henrieta Farkašová Čítajte aj Ďalšie zlato pre Slovensko! Skvelá Farkašová ovládla kombináciu

Najúspešnejšia slovenská paralympionička Farkašová brala zlato v zjazde a superkombinácii, iba 16-ročná debutantka na tomto fóre Rexová brala zlato v super G a bronz v slalome, Haraus bol okrem slalomu bronzový aj v obrovskom slalome.

Okrem toho si slovenskí športovci pripísali viacero 4. miest vrátane hráčov v curlingu na vozíku.

Desiate miesto v medailovej bilancii

V hodnotení úspešnosti krajín si Slováci zabezpečili 10. miesto. Dominovali Číňania, ktorí si vybojovali 61 cenných kovov – 18 zlatých, 20 strieborných a 23 bronzových. Na druhom mieste skončil vojnou ťažko skúšaní Ukrajinci (11–10–8) a na treťom Kanaďania (8–6–11).

Krátko pred začiatkom ZPH 2022 Medzinárodný paralympijský výbor rozhodol o tom, že sa na nich nezúčastnia športovci z Ruska a Bieloruska.

Prehľad medailových bilancií slovenských športovcov na ZPH (18–21–22):

• Lillehammer 1994: 0 zlatých – 3 strieborné – 2 bronzové medaily (19. miesto)
  • Nagano 1998: 0–6–4 (18. miesto)
  • Salt Lake City 2002: 0–3–6 (20. miesto)
  • Turín 2006: 0–1–1 (13. miesto)
  • Vancouver 2010: 6–2–3 (4. miesto)
  • Soči 2014: 3–2–2 (6. miesto)
  • Pjongčang 2018: 6–4–1 (7. miesto)