Ďalšie zlato! Paralyžiarka Rexová nedala konkurencii šancu

Slovenská reprezentantka v lyžovaní Alexandra Rexová s navádzačkou Evou Trajčíkovou získali na zimných paralympijských hrách v Pekingu zlato v nedeľnom super-G zrakovo znevýhodnených žien.

Alexandra Rexová Foto:
Alexandra Rexová na trati super G.
debata (3)

Ďalšia slovenská reprezentantka a obhajkyňa zlata z Pjongčangu Henrieta Farkašová vypadla.

Rexová išla od začiatku v ideálnej stope a rýchlo a striebornú Britku Menny Fitzpatrickovú zdolala o 1,78 sekundy.

Len 16-ročná slovenská reprezentantka skončila v sobotnom zjazde pri svojej paralympijskej premiére nečakane na výbornom štvrtom mieste.

O deň neskôr už získala prvý paralympijský kov a hneď najvzácnejšie­ho lesku.

Henrieta Farkašová Čítajte viac Zlatý úvod pre Slovensko! Farkašová je opäť paralympijskou víťazkou

Farkašová už išla so svojím navádzačom Michalom Červeňom, ktorý laboruje so zraneným kolenom. To síce vydržalo, ale 10-násobná paralympijská šampiónka v záverečnej tretine trate vletela do bránky a vypadla. Dovtedy na medzičasoch súperky „valcovala“.

V kategórii stojacich pretekárok skončili Petra Smaržová na 11. mieste a debutantka Vanesa Gašková na 13. mieste.

Obe štartovali najmä s ambíciou vyskúšať si zjazdovku pres superkombináciu, ktorú organizátori predsunuli o deň skôr už na pondelok.

Pre Slovensko je to v Pekingu druhá zlatá medaila, prvú získalo v sobotu v zjazde vďaka obhajkyni Farkašovej.

parahokej, čína, slovensko Čítajte viac Debakel od domácich. Číňania nasúkali Slovákom sedmičku

Celkovo má SR zo zimných paralympiád na konte už 57 medailí (17 zlatých, 21 strieborných, 19 bronzových), až 53 z nich si vybojovalo v paraalpskom lyžovaní. V Číne obhajuje 11 medailí, z toho šesť zlatých.

O všetky sa pred štyrmi rokmi v Pjongčangu postarali práve paraalpskí lyžiari. Farkašová sa so štyrmi zlatými a jednou striebornou medailou stala najúspešnejšou účastníčkou Hier, čo dokázala ako vôbec prvá Slovenka.