Stíhačka so solídnym behom, no s hroznou streľbou. Sestry Fialkové klesli

Nórska biatlonistka Marte Olsbuová Röiselandová zvíťazila v nedeľných stíhacích pretekoch na 10 km na podujatí 5. kola Svetového pohára.

09.01.2022 15:52 , aktualizované: 16:23
Marte Olsbuová Röiselandová Foto: ,
Marte Olsbuová Röiselandová v Oberhofe.
debata (3)

V nemeckom Oberhofe nadviazala na triumf z piatkových rýchlostných pretekov a upevnila si vedenie v celkovom poradí SP i hodnotení disciplíny. Druhá finišovala Švédka Hanna Öbergová (+33,4 s) a tretia bola Bieloruska Dzinara Alimbekavová (+42,7).

Z dvojice slovenských reprezentantiek skončila vyššie Ivona Fialková na 43. priečke, jej sestra Paulína obsadila 47. miesto. Obe zaostali za víťazkou o vyše päť minút.

Paulína Fialková Čítajte viac Ivona Fialková a Šima v top 10, česť vo veľkom mixe zachránili ženy

Tridsaťjedenročná Röiselandová na úvod zastrieľala čisto a hoci si na druhej položke pripísala jednu chybu, na medzičase na 4,6 km mala vyše 20-sekundový náskok pred najbližšou prenasledovateľkou Kristinou Rezcovovou z Ruska.

Röiselandová musela ísť na trestný okruh aj na prvej streľbe v stoji, Rezcovová však až na tri a tak Nórka ešte zvýšila svoj náskok na čele. Na poslednú položku prišla necelú pol minútu už pred H. Öbergovovou a Alimbekavovou.

Vybielila všetkých päť terčov a suverénne si dobehla pre dvanáste individuálne víťazstvo v kariére. V tejto sezóne SP sa radovala piatykrát. V záverečnom okruhu si H. Öbergová aj Alimbekavová udržali pódiové umiestenia.

Fialková Čítajte viac Stíhacie preteky v Oberhofe sme sledovali ONLINE

„Boli to skvelé preteky, snažila som sa len ísť a koncentrovať sa na terče. Nakoniec to vyšlo takmer perfektne. S plynúcou sezónou sa cítim lepšie a lepšie,“ povedala Röiselandová vo vysielaní Eurosportu.

P. Fialková vyštartovala z 27. miesta, jej sestra vyrazila zo 41. pozície. Slovenky začínali približne s 1,5-minútovým mankom na líderku.

Paulína začala dvoma chybami na strelnici, Ivona jednou. Na druhej ležke si bilanciu vymenili a v polovici pretekov sa obe pohybovali v piatej desiatke výsledkovej listiny.

Ivona pridala ďalšie tri chyby a v porovnaní so šprintom si pohoršila o dve pozície. Paulína musela dohromady absolvovať až sedem trestných kôl a klesla o dvadsať miest.

Fakty zo Svetového pohára

Stíhacie pretky na 10 km, ženy: 1. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) 33:18,8 min (2 tr. okr.), 2. Hanna Öbergová (Švéd.) +33,4 s (2), 3. Dzinara Alimbekavová (Biel.) +42,7 (2), 4. Julia Simonová +51,2 (3), 5. Anais Chevalierová-Bouchetová (obe Fr.) +59,7 (1), 6. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) +1:21,9 min (1), 7. Elvira Öbergová (Švéd.) +1:43,9 (3), 8. Markéta Davidová (ČR) +1:46,2 (3), 9. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Nór.) +2:05,6 (5), 10. Mona Brorssonová (Švéd.) +2:11,5 (3), …, 43. Ivona FIALKOVÁ +5:00,6 min, 47. Paulína FIALKOVÁ (obe SR) +5:07,0

Celkové poradie SP (po 11 z 22 súťaží): 1. Olsbuová Röiselandová 537 bodov, 2. E. Öbergová 449, 3. Alimbekavová 418, 4. H. Öbergová 404, 5. Hauserová 382, 6. Hanna Solová (Biel.) 374,…, 48. I. FIALKOVÁ 45, 52. P. FIALKOVÁ 44

Poradie v stíhacích pretekoch (4 zo 7): 1. Olsbuová Röiselandová 223 bodov, 2. E. Öbergová 180, 3. H. Öbergová 180, 4. Alimbekavová 152, 5. Hauserová 135, 6. Chevalierová-Bouchetová 134, …, 42. I. FIALKOVÁ 25, 46. P. FIALKOVÁ 21

Fillon Maillet tretíkrát v sérii vyhral stíhačku, Šima 54.

Francúzsky biatlonista Quentin Fillon Maillet zvíťazil v stíhacích pretekoch mužov.

V Oberhofe si pripísal na strelnici dve chyby a v cieli mal náskok 9,9 sekundy pred Švédom Sebastianom Samuelssonom, ktorý minul raz. Tretí skončil Nór Tarjei Bö s tromi chybami a mankom 15,6.

Quentin Fillon Maillet oslavuje triumf. Foto: TASR/AP, Hendrik Schmidt
Quentin Fillon Maillet Quentin Fillon Maillet oslavuje triumf.

Z dvojice Slovákov skončil vyššie Michal Šima, ktorému patrila rovnako ako v piatkovom šprinte 54. priečka so šiestimi chybami. Šimon Bartko sa posunul z 59. miesta na štarte na 56., keď na strelnici minul deväť terčov.

Fillon Maillet v priebehu pretekov klesol až na 18. pozíciu, no napokon sa prepracoval na najvyšší stupeň, čo sa mu v stíhacích pretekoch podarilo tretíkrát v sérii.

Získal navyše opäť aj žltý dres pre vedúceho muža celkového poradia. Vzal si ho od krajana Emiliena Jacquelina, ktorý za vytrvalého sneženia prišiel do cieľa až na 17. priečke.

Emilien Jacquelin Čítajte viac V ťažkých podmienkach triumfoval Loginov, dvaja Slováci do stíhačky

„Boli to mimoriadne náročné preteky. Na prvej položke som dvakrát minul, vôbec som nepremýšľal o víťazstve. Sneh bol veľmi pomalý, streľba nebola jednoduchá. Úžasné, že som to zvládol,“ tešil sa Fillon Maillet podľa biathlonworld.com.

Stíhacie preteky (12,5 km), muži: 1. Quentin Fillon Maillet (Fr.) 36:48,3 min. (2 trestné okruhy), 2. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +9,9 Sek (1), 3. Tarjei Bö (Nór.) +15,6 (3), 4. Sturla Holm Lägreid (Nór.) +15,7 (4), 5. Alexander Loginov (Rus.) +18,5 (4), 6. Roman Rees (Nem.) +44,9 (3), 7. Fabien Claude (Fr.) +51,8 (2), 8. Erik Lesser (Nem.) +55,1 (3), 9. Florent Claude (Belg.) +1:11,3 min (2), 10. Anton Babikov (Rus.) +1:19,1 (4),… 54. Michal ŠIMA +6:45,2 min (6), 56. Šimon Bartko (obaja SR) +7:27,6 (9)

Celkové poradie (po 10 z 22 pretekov): 1. Fillon Maillet 461 b., 2. Emilien Jacquelin (Fr.) 449, 3. Samuelsson 425, 4. T. Bö 404, 5. Vetle Sjastad Christiansen (Nór.) 379, 6. Lägreid 344

Poradie SP v stíhacích pretekoch (po 4 z 6 pretekov): 1. Fillon Maillet 205, 2. Samuelsson 186, 3. Jacquelin 158

3 debata chyba
Viac na túto tému: #biatlon #Ivona Fialková #Paulína Fialková #Marte Olsbuová Röiselandová