S prehľadom. Kilde vyhral super G v Bormiu

Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde zvíťazil v stredajšom super-G Svetového pohára.

29.12.2021 15:00
Aleksander Aamodt Kilde Foto: ,
Aleksander Aamodt Kilde zvíťazil v super-G v Bormiu.

V talianskom Bormiu prekonal o 72 stotín sekundy prekvapujúceho držiteľa pódiového umiestnenia Raphaela Haasera, tretie miesto obsadil ďalší Rakúšan Vincent Kriechmayr s mankom 0,85 s.

Dvadsaťdeväťročný Kilde slávil okrúhly desiaty triumf na podujatiach prestížneho seriálu. Šiestykrát sa radoval v superobrovskom slalome, v ktorom už v decembri vyhral v americkom Beaver Creeku aj ďalšom talianskom stredisku Val Gardena.

„Išiel som na hrane, ale zároveň podľa plánu. Dobre som kopíroval terénne vlny, proste mi to sadlo,“ povedal vo vysielaní Eurosportu Nór, ktorý sa dostal na čelo hodnotenia disciplíny a druhú priečku celkového poradia SP.

V ňom naďalej suverénne vedie Švajčiar Marco Odermatt, ktorý bol v stredu ôsmy. So štartovým číslom 11 suverénne pokoril ďalších spolufavoritov.

Odvrchu išiel veľmi dravo, po skoku sa hneď v nasledujúcej bráne zbalil do zjazdárskeho postoja a optimálnu stopu si udržal až do cieľa, kde ešte zvýšil svoj náskok.

Haaser s 25-kou bol od druhého medzičasu druhý najrýchlejší a vo veku 24 rokov skončil premiérovo v kariére v elitnej trojke pretekov SP.

Menší než sekundový odstup od víťaza mali už iba úradujúci majster sveta v tejto disciplíne Kriechmayr a Američan Ryan Cochran-Siegle na štvrtej priečke (+0,90 s), ktorý v Bormiu obhajoval úspech presne spred roka.

Výsledky super-G SP v Bormiu:
1. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 1:27,95 min, 2. Raphael Haaser +0,72 s, 3. Vincent Kriechmayr (obaja Rak.) +0,85, 4. Ryan Cochran-Siegle (USA) +0,90, 5. Beat Feuz (Švaj.) +1,13, 6. Matthieu Bailet (Fr.) +1,20, 7. Stefan Rogentin +1,35, 8. Marco Odermatt (obaja Švaj.) +1,43, 9. Blaise Giezendanner (Fr.) +1,46, 10. Mattia Casse (Tal.) +1,48