Žampa pokazil 2. kolo a prepadol sa. Pripísal si však päť bodov

Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt triumfoval v sobotňajšom obrovskom slalome SP vo francúzskom stredisku Val d'Isere.

11.12.2021 11:14 , aktualizované: 14:14
Adam Žampa Foto: ,
Adam Žampa.
debata (13)

Druhý skončil so stratou 59 stotín sekundy domáci Alexis Pinturault, tretí bol Rakúšan Manuel Feller (+1,24 s). Slovák Adam Žampa získal druhýkrát v prebiehajúcej sezóne SP body do celkovej klasifikácie, keď obsadil 26. miesto so stratou 5,08 sekundy na víťazného Odermatta.

Do hodnotenia si pripísal päť bodov, z októbrovej ľadovcovej ouvertúry v rakúskom Söldene ich mal na konte tri. Jeho brat Andreas Žampa nepostúpil do 2. kola, klasifikovali ho na 42. priečke.

"Dnes som na seba trošku nahnevaný, ale to sú preteky. V prvom kole to bola solídna jazda, 19. miesto bolo strategicky dobré. V druhom kole som chcel dať do toho všetko, išiel som do toho agresívne. Zmenil som nastavenie lyží, ale spravil som tri obrovské chyby.

Jediné pozitívum dnešných pretekov je, že som získal body. Treba sa sústrediť na to, čo bude ďalej. Budúci týždeň nás čaká ďalší obrovský slalom v Alta Badii, na ktorý sa chcem pripraviť čo najlepšie. Dnešok treba hodiť za hlavu a makať," povedal vo videu Zväzu slovenského lyžovania (ZSL).

Odermatt vďaka siedmemu triumfu v kariére a celkovo 16. umiestneniu na pódiu zvýšil náskok na čele celkovej klasifikácie SP. Pred Matthiasom Mayerom z Rakúska vedie už o 136 bodov. V tejto sezóne to bol už jeho druhý triumf v disciplíne, aj v Söldene sa „obrák“ stal jeho korisťou.

Za víťazstvom vo Val d'Isere mal Odermatt našliapnuté už po prvom kole, v ktorom si vybudoval náskok 32 stotín sekundy pred Pinturaultom, tretí najrýchlejší čas zajazdil Chorvát Filip Zubčič (+0,33 s). Ten však v druhom kole vypadol.

Výsledky obrovského slalomu SP mužov vo Val d'Isere:
1. Marco Odermatt (Švaj.) 2:12,31 min, 2. Alexis Pinturault (Fr.) +0,59 s, 3. Manuel Feller (Rak.) +1,24, 4. Luca De Aliprandini (Tal.) +1,31, 5. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,59, 6. Alexander Schmid (Nem.) +1,92, 7. Loic Meillard (Švaj.) +1,93, 8. Mathieu Faivre (Fr.) +2,04, 9. Justin Murisier (Švaj.) +2,14, 10. Žan Kranjec (Slov.) +2,19 …, 26. Adam ŽAMPA (SR) +5,08