Olympiáda na vozíku, tísice prehier. Vlhovej dýcha na krk taliansky buldog

Október je pre alpské lyžovanie niečo, ako máj pre lásku. Je mesiacom, kedy sa lyžiarsky kolotoč s príznačným názvom Svetový pohár roztočí a pol roka neprestane. Desiaty mesiac gregoriánskeho kalendára má špeciálny význam aj pre Sofiu Goggiovú.

18.10.2021 13:47
Sofia Goggiová Foto: ,
Sofia Goggiová s malým glóbusom za zjazd.
3

Pred devätnástimi rokmi – v októbri 2002 – vypĺňala dotazník pre nádejných lyžiarov. Druhé najstaršie dieťa Giuliany a Ezia Goggiovcov z Bergama zodpovedalo viacero otázok. Desaťročné dievča s tmavými očami zaujalo pri dvoch.

Vlhovej rivalky

Ich príbehy sú rôzne, ale aktuálny cieľ rovnaký. Zosadiť Petru Vlhovú z trónu a prekaziť jej obhajobu veľkého krištáľového glóbusu.

Do sobotňajšieho začiatku sezóny Svetového pohára alpských lyžiarok vám predstavíme päticu najväčších súperiek slovenskej hviezdy.

Prvý z piatich dielov bude o Sofii Goggiovej. Drobnej rebelke, ktorú odštartoval dotazník.

V prvej malo na stupnici od 0 do 10 označiť, ako veľmi je motivovaná. Pri najvyššej číslici sa objavil popis – extrémne motivovaná. A tak malá Sofia zakrúžkovala desiatku a trikrát podčiarkla slovo extrémne.

Druhá otázka bola triviálna, Goggiovej odpoveď veľmi konkrétna. Čo je tvoj športový sen? Vyhrať zjazd na olympiáde.

Sínusoida

Kariéra talianskej reprezentantky kopíruje trasy jej najobľúbenejších disciplín – zjazdu a super G. Rýchly rozbeh, veľké skoky, tvrdé pády i návrat do ideálnej stopy.

V 2007, o päť rokov neskôr od dotazníka, sa stala talianskou juniorskou šampiónkou. Chýry o pätnásťročnej dievčine sa rozniesli po svete. Následne sa ako tínedžerka presadila aj v Európskom pohári.

Marta Bassinová v predošlej sezóne zničila...
Meno: Katharina Liensbergerová
Krajina:...
+5Meno: Petra Vlhová
Krajina: Slovensko...

Parádny rozbeh zabrzdilo vážne zranenie. Pred jedenástimi rokmi si prvýkrát poškodila väzy v oboch kolenách. Bola to prvá z mnohých návštev u chirurgov či traumatológov.

„Vzostupy a pády existujú. Zažila ich toľko ako nikto pred ňou. Je ako buldog, nikdy sa nevzdá. Som presvedčený, že nakoniec sa úspešne vráti. Ako to spravila už niekoľkokrát. Mnohým ľuďom, vrátane mňa, tým dodáva odvahu,“ povedal Goggiovej otec Ezio.

Goggiová miluje báseň Ithaca od gréckeho autora Konstantinosa Kavafisa. Vraj ju čítala už tisíckrát, lebo najlepšie ilustruje ťažkú životnú cestu. Keď nemá v rukách knihu, drží palce starej futbalovej dáme – Juventusu Turín.

„Vždy idem na hranicu možností. Inak to neviem, je to Goggia štýl,“ cituje Sofiu stránka jedného z jej hlavných sponzorov.

„Iste, že sa bojím. Lenže strach je niečo, čo vás ženie. Pomôže vám vyhrať i preskočiť prekážku. Oboje prídu, ide len o to, ako sa k nim postavíte.“

Spolukomentátorka s gypsom

Goggiová má podľa Talianov v sebe charizmu, ktorou nedisponuje žiadna z jej reprezentačných kolegýň. Možno je pohľad na ňu o čosi ľútostivejší, nakoľko si prešla najstrastiplnejšou cestou.

V roku 2013 sa dostala do talianskej reprezentácie na MS v Schladmingu, hoci vo Svetovom pohári vtedy štartovala len štyrikrát.

Petra Vlhová Čítajte viac Vlhová: Som pripravená. Na reči a pohľady súperiek i medailový sen

Bolo to veľké prekvapenie. Po oznámení nominácie i super G. Zlato brala Tina Mazeová, striebro Lara Gutová, bronz Julia Mancusová. Goggiová skončila štvrtá, päť stotín sekundy od pódia.

„Raz sa veľkej medaily dočkám,“ dušovala sa Goggiová. Na Apeninskom polostrove si robili veľké nádeje, že sa jej prianie splní hneď o rok – na ZOH 2014 v Soči.

„Bude prvou Taliankou, ktorá vyhrá zjazd na olympiáde?“ pýtal sa vtedy denník Corriere della Sera.

Nie. Goggiová sa zranila a s nohou v gypse spolukomentovala olympijské preteky.

„Bolo to zaujímavé i hrozné. Užívala som si to i trpela, lebo som musela sedieť na vozíku,“ opísala svoje pocity Goggiová.

Príbeh z letiska

Z pätice Vlhovej najväčších súperiek, ktoré budú chcieť Slovenke vziať veľkú guľu, je Goggiovej príbeh azda najsymbolickejší.

Keď sa zo Soči vracala, čakala v odletovej hale. Prišla k nej Dominique Gisinová, víťazka olympijského zjazdu, ktorý Goggiová spolukomentovala.

Slovakia Alpine Skiing World Cup vlhová shiffrinová Čítajte viac Reakcia na Vlhovej formu? Shiffrinová mení plány

„Sedela som na vozíku. Pristúpila ku mne a dala mi letenku do biznis triedy a vzala si môj do strednej,“ prekvapila 28-ročná Goggiová.

Tento príbeh vytiahla v mixzóne po zjazde ZOH 2018 v Pjongčangu. Goggiová sa tam stala prvou Taliankou, ktorá vyhrala olympijský zjazd. A naplnila aj sľub, ktorý vpísala do dotazníka 16 rokov predtým.

„Je to sen, za ktorým sa ženiem, odkedy som začala s lyžovaním vo Foppole,“ prerušila Goggiová rozhovor švajčiarskej televízie s ôsmou Michelle Gisinovou.

Doplnila historku z letiska a uzavrela: „Štyri roky vzostupov a pádov. Tisíce výhier i prehier. Radosti a bolesti. Ale som tu a vyhrala som olympiádu.“

Už nemám ani slzy

Krátko na to získala malý glóbus v zjazde, keď o tri body prekonala veľkú kamarátku a legendu Lindsey Vonnovú.

Vlani si tento triumf zopakovala. V suchom tričku – lebo zjazd na finále SP v Lenzerheide zrušili a obrovskom zhone, nakoľko sa vrátila po zranení rýchlejšie, ako sa čakalo.

Miloš Machytka, Justin Reiter, Tomáš Bank Čítajte viac Vlhovej ponuka? Ledeckej servisman s úsmevom vysvetlil, prečo odmietol

Na začiatku minulej sezóny išla ako píla. Vyhrala štyri zjazdy po sebe. Súperky v dlhých oblúkoch dostávali od nej debakle, Goggiová sa vďaka nim dostala aj do širšieho okruhu favoritiek na zisk veľkého glóbusu.

Lenže životný scenár často nepredvídateľnej olympijskej šampiónky nepustí. Po vzostupe prišiel pád. Konkrétne v Ga-Pa.

Kvôli hmle zrušili superobrovský slalom. Goggiová sa tak výletným tempom pustila zo štartu do cieľa na jednom z bočných svahov.

Spadla tak nešťastne, že si zlomila píšťalu. Týždeň pred majstrovstvami sveta doma, v Cortine d' Ampezzo.

vlha vlhová Čítajte viac Magoni najviac zranil Petru. Pini na ňu prenáša pokoj

"Po tridsiatich hodinách plaču už nemám ani slzy. Vo vnútri však stále pretrváva neznesiteľná bolesť a smútok. Moje srdce nemo kričí,“ napísala Goggiová na instagrame.

Otec Ezio krátko po incidente zdvihol telefón a neveril vlastným ušiam…

„Povedala mi: Ocko, som zdrvená. Nevedel som, čo jej povedať. Avšak poznám ju a viem, že ona to nikdy nezabalí,“ tvrdí Ezio Goggia.

Po rokoch príslušnosti k najlepším v zjazde a super G napreduje aj v obrovskom slalome. Ak Goggiovej pôjde tak dobre, ako v minulej sezóne a vydrží jej zdravie, bude Vlhovej dýchať na krk.

Ďalší diel (utorok): Michelle Gisinová


Petra Vlhová a jej program v sezóne 2021/22

Dátum podujatia Miesto a disciplína Umiestnenie Vlhovej
23. októbra Sölden – obrovský slalom 3. miesto
13. novembra Lech Zürs – paralelný slalom neštartovala
20. novembra Levi – slalom 1. miesto
21. novembra Levi – slalom 1. miesto
27. novembra Killington – obrovský slalom zrušené
28. novembra Killington – slalom 2. miesto
3. decembra Lake Louise – zjazd neštartovala
4. decembra Lake Louise – zjazd neštartovala
5. decembra Lake Louise – super G neštartovala
11. decembra St. Moritz – super G  
12. decembra St. Moritz – super G  
18. decembra Val d´Isere – zjazd  
19. decembra Val d´Isere – super G  
21. decembra Courchevel – obrovský slalom  
28. decembra Lienz – obrovský slalom  
29. decembra Lienz – slalom  
4. januára Záhreb – slalom  
8. januára Maribor – obrovský slalom  
9. januára Maribor – slalom  
11. januára Flachau – slalom  
15. januára Zauchensee – zjazd  
16. januára Zauchensee – super G  
22. januára Cortina d'Ampezzo – zjazd  
23. januára Cortina d'Ampezzo – super G  
25. januára Kronplatz – obrovský slalom  
29. januára Garmisch Partenkirchen – zjazd  
30. januára Garmisch Partenkirchen – super G  
7. februára ZOH v Pekingu – obrovský slalom  
9. februára ZOH v Pekingu – slalom  
11. februára ZOH v Pekingu – super G  
15. februára ZOH v Pekingu – zjazd  
17. februára ZOH v Pekingu – kombinácia  
19. februára ZOH v Pekingu – tímová súťaž  
26. februára Crans Montana – zjazd  
27. februára Crans Montana – zjazd  
5. marca Lenzerheide – super G  
6. marca Lenzerheide – obrovský slalom  
11. marca Are – obrovský slalom  
12. marca Are – slalom  
16. marca Finále SP v Courcheveli – zjazd  
17. marca Finále SP v Courcheveli – super G  
18. marca Finále SP v Courcheveli – tímová súťaž  
19. marca Finále SP v Courcheveli – slalom  
20. marca Finále SP v Courcheveli – obrovský slalom  

Poradie v SP (po 8 z 37 pretekov): 1. Shiffrinová 405 b., 2. VLHOVÁ (SR) 340, 3. Goggiová (Tal.) 315, 4. Slokarová (Slovin.) 210, 5. Dürrová (Nem.) 201, 6. Gutová-Behramiová 198

Poradie v slalome (po 3 z 9 pretekov): 1. VLHOVÁ 280, 2. Shiffrinová 260, 3. Dürrová 165, 4. Holdenerová 146, 5. Liensbergerová 122, 6. Michelle Gisinová (Švaj.) 101

Poradie v obr. slalome (po 2 z 9 pretekov): 1. Shiffrinová 100 bodov, 2. Gutová-Behramiová 80, 3. Vlhová 60, 4. Liensbergerová 50, 5. Tvibergová (Nór.) 45, 6. Hrovatová (Slov.) 40

Poradie v zjazde (po 2 z 9 pretekov): 1. Goggiová 200 bodov, 2. Johnsonová 160, 3. Suterová 105, 4. Puchnerová 92, 5. Hütterová 86, 6. Delagová 80

Poradie paralelných súťaží (1): 1. Slokarová 100, 2. Stjernesundová 80, 3. Lysdahlová 60, 4. Bassinová (Tal.) 50, 5. Hectorová 45, 6. Monsenová (Nór.) 40

Poradie v super-G (1):
1. Goggiová 100, 2. Gutová-Behramiová 80, 3. Puchnerová 60, 4. Tipplerová 50, 5. Brignoneová 45, 6. Shiffrinová 40

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2021/2022 #Sofia Goggiová #Petra Vlhová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy