Opäť dominantná Eckhoffová, Fialkové postúpili do stíhačky

Nórska biatlonistka Tiril Eckhoffová zvíťazila v sobotnom šprinte na podujatí Svetového pohára v českom Novom Meste na Morave.

06.03.2021 12:32
Hochfilzen Sprint24 fialková Foto:
Paulína Fialková.

Druhá bola Ukrajinka Julija Džimová s mankom 9 sekúnd, tretie miesto obsadila Talianka Lisa Vittoziová (+15).

Spomedzi slovenských reprezentantiek dosiahla najlepší výsledok Paulína Fialková, ktorá skončila 25. so stratou 1:13,0 min.

Jej sestra Ivona obsadila 45. priečku (+1:47,8) a obe sa kvalifikovali do nedeľných stíhacích pretekov.

Mária Remeňová v premiérových individuálnych pretekoch SP skončila 88., keď zaostala za víťazkou o 3:02,8 min.

Paulína Fialková mala po prvej streľbe našliapnuté na výborný výsledok, keď v ľahu sklopila všetky terče a po 3,4 kilometroch figurovala na treťom mieste. Stoju začala tiež dobre a úvodné tri terčíky trafila, potom však dvakrát zaváhala.

Jej sestra Ivona raz minula už na ležke, na stojke pridala ďalšie dva trestné okruhy. Najmladšia spomedzi Sloveniek Remeňová na ležke predviedla čistú streľbu a tiež mohla pomýšľať na dobré umiestnenie, no stojka jej nevyšla a musela na tri trestné kolá.

Eckhoffová ako jediná z prvej štvorky musela absolvovať trestné kolo, keď netrafila jednu položku na ležke, vďaka špičkovému behu však nedala súperkám šancu.

SP v Novom Meste na Morave 2021

Ženy – šprint na 7,5 km: 1. Tiril Eckhoffová (Nór.) 18:48,4 min (1 tr. kolo), 2. Julija Džimová (Ukr.) +9,3 s (0), 3. Lisa Vittozziová (Tal.) +15,0 (0), 4. Džinara Alimbekavová (Bel.) +16,1 (0), 5. Dorothea Wiererová (Tal.) +16,3 (1), 6. Ingrid Landmarková Tandrevoldová +17,4 (0), 7. Marte Olsbuová Röiselandová (obe Nór.) +18,5 (2), 8. Franziska Preussová (Nem.) +25,1 (1), 9. Justine Braisazová-Bouchetová (Fr.) +28,7 (1), 10. Denise Herrmannová (Nem.) +29,1 (1), … 25. Paulína FIALKOVÁ +1:13,0 min (2), 45. Ivona FIALKOVÁ +1:47,8 (3), Mária REMEŇOVÁ (všetky SR) +3:02,8 (3)

celkové poradie SP (po 20 z 26 pretekov): 1. Eckhoffová 863 b, 2. Olsbuová Röiselandová 795, 3. Hanna Öbergová (Švéd.) 770, 4. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) 682, 5. Wiererová 679; 6. Preussová (Haag) 672, … 61. P. FIALKOVÁ 44, 79. I. FIALKOVÁ 13

celkové poradie SP v šprinte: 1. Eckhoffová 388 b, 2. Olsbuová Röiselandová 302, 3. Öbergová 291, 4. Anais Chevalierová-Bouchetová (Fr.) 263, 5. Preussová 249, 6. Alimbekavová 220, … 50. P. FIALKOVÁ 44, 71. I. FIALKOVÁ 13

Prvé body Bartka

Francúzsky biatlonista Simon Desthieux triumfoval v sobotnom šprinte na 10 km v rámci 8. kola Svetového pohára. V českom Novom Měste na Moravě predviedol čistú streľbu a zvíťazil s náskokom 2,4 sekundy pred Švédom Sebastianom Samuelssonom.

Tretí skončil Nemec Arnd Peiffer (+4,4). Z trojice slovenských reprezentantov dosiahol najlepšie umiestenie Šimon Bartko, ktorý minul jediný terč a obsadil 40. priečku so stratou 1:30,9 minúty na víťaza.

Pripísal si tak prvý bod do hodnotenia SP a predstaví sa v nedeľnej stíhačke. Michal Šima skončil na 70. mieste (+2:20,9), Tomáš Hasilla bol 85. (+2:47,5).

Strieborný medailista z MS Desthieux slávil premiérové víťazstvo v prestížnom seriáli. Všetci traja muži na pódiu vybielili všetkých desať terčov, tesné odstupy medzi nimi sľubujú dramatický boj v stíhačke.

Líder SP Johannes Thingnes Bö vypadol z hry o víťazstvo po tom, čo po prvej streľbe absolvoval jedno trestné kolo a na druhej položke zaváhal až dvakrát.

Nórsky reprezentant napokon finišoval na 11. mieste. Nedarilo sa ani majstrovi sveta Martinovi Ponsiluomovi zo Švédska, ktorý skončil dvadsiaty s jednou chybou na strelnici.

Najlepšiu streľbu spomedzi Slovákov predviedol Bartko. Už po prvej streľbe mal našliapnuté na nádejný výsledok, keď v ľahu sklopil všetky terče.

Na druhej položke raz zaváhal, stále si však držal šancu postúpiť do stíhačky. Do cieľa napokon dorazil na 40. mieste a dosiahol najlepší výsledok v kariére.

Šima minul už na ležke a jednu chybu mal aj na druhej streleckej položke, nedarilo sa mu ani bežecky, výsledkom bolo 70. miesto. Tomáš Hasilla (2+1) spravil ešte o jednu chybu viac a skončil na 85. priečke.

Muži – šprint na 10 km: 1. Simon Desthieux (Fr.) 22:58,0 min (0), 2. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +2,4 s (0), 3. Arnd Peiffer (Nem.) +4,4 (0), 4. Sturla Holm Lägreid (Nór.) +10,4 (1), 5. Tarjei Bö (Nór.) +10,6 (1), 6. Benedikt Doll (Nem.) +14,5 (1), 7. Quentin Fillon-Mailet (Fr.) +26,9 (2), 8. Émilien Jacquelin (Fr.) +29,9 (1), 9. Jakov Fak (Slovin.) +32,8 (0), 10. Eduard Latypov (Rus.) +37,2 (1), …, 40. Šimon BARTKO +1:30,9 min (1), 70. Michal ŠIMA +2:20,9 (2), 85. Tomáš HASILLA (všetci SR) +2:47,5 (3)

celkové poradie SP (po 20 z 26 súťaží): 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 901 b, 2. Lägreid 882, 3. Johannes Dale (Nór.) 743, 4. Fillon-Mailet 714, 5. T. Bö 703, 6. Samuelsson 671, …, 62. ŠIMA 28, 94. BARTKO 1

poradie v šprinte (8 z 10): 1. J.T. Bö 359, 2. Dale 301, 3. Lägreid 296, 4. T. Bö 271, 5. Martin Ponsiluoma (Švéd.) 268, 6. Samuelsson 268, …, 58. ŠIMA 20, 80. BARTKO 1