Super G odštartovala Talianka. Vlhová si vybrala rovnaké číslo ako v utorok

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová si pre svoj prvý štart na MS v Cortine d'Ampezzo vybrala číslo 15, podobne ako v pôvodnom utorkovom termíne super G.

, 10.02.2021 18:30
Petra Vlhová. Foto: ,
Petra Vlhová v Cortine.

Ako ôsma v renkingu (WCSL) už mala k dispozícii len čísla 17 a 19. Vo štvrtok sa na trať ako prvá vydá Talianka Marta Bassinová (kompletnú štartovú listinu na konci článku).

V nedeľu, deň pred štartom zjazdárskych MS sa hovorilo o prvých medailách v ženskej kombinácii. Na druhý deň už bolo všetko ináč, po zrušení súťaže alpskej všestrannosti chvíľu vyzeralo, že prvé dekorácie budú až v utorok v oboch superobrovských slalomoch.

Večer však padol verdikt, že sa pôjde len ženský super G. Ten v utorok o 14.30 opäť pre nepriazeň počasia zrušili a tak to poldruha hodinky vyzeralo, že v Dolomitoch vzíde prvý majster sveta zo stredajšej mužskej kombinácie.

VIDEO: Dojmy Petry Vlhovej pred svetovým šampionátom v stredisku, v ktorom ešte neštartovala.

Aj tá však následne padla za obeť poveternostným prognózam a tak v tretí deň šampionátu platí, že vo štvrtý deň sa bude realizovať druhý variant v chronológii tejto meteo-pohromy.

Vychádzajúc z opatrného predpokladu, že v talianskom stredisku sa vo štvrtok predsa na trať superobrovského slalomu vydajú ženy (10.45) a po nich na inom svahu muži (13.00), svoje želiezko v ohni prvej medailovej udalosti má aj slovenské lyžovanie.

Petra Vlhová patrí (napríklad aj podľa rakúskej agentúry APA) medzi favoritky druhého sledu.

Najväčšia je jednoznačne Lara Gutová-Behramiová. Švajčiarka vyhrala v tejto zime štyri z piatich super G a 29-ročná, mimoriadne skúsená pretekárka má na konte 30 víťazstiev v súťažiach SP a z toho trikrát uspela v Cortine.

„Nemusím nič dokazovať, nemôžem prehrať, iba niečo vyhrať,“ nepripúšťa si tlak superfavoritka.

V utorok jej však v prenosových záberoch bolo vidno na očiach, že ďalší odklad svojej najdôležitejšej súťaže prijala s nevôľou a je slová do kamery zneli frustrovane.

Možno aj preto, že na vrcholných podujatiach jej často chýbal krôčik k zlatému kovu. Má šesť medailí, z MS päť, no ani jednu najcennejšiu a zlatý lesk kovu na vrcholnom podujatí v jej úctyhodnej zbierke jednoznačne chýba.

To Petra Vlhová má už vo veku 25 rokov „nahrané“. Pred dvoma rokmi získala na MS titul i obe ďalšie medaily a ich prípadná nadstavba v Cortine nie je imperatív pre super G.

Navyše ako jediná v generálke na MS potrápila Gutovú-Behramiovú takmer identicky rýchlou jazdou, keď rozhodujúce dve desatiny stratila drobným zaváhaním v rýchlom oblúkovom prejazde do záverečných tiahlych zákrut.

Na druhej strane mala v Ga-Pa trať odjazdenú deň predtým, kým v Cortine pôjde svoje vôbec prvé preteky.

Problém trochu je, že pre Vlhovú to budú vôbec prvé preteky a až vo štvrtý deň, čo jej totálne skrížilo všetky pôvodné plány, najmä ohľadom prípravy na hustý druhý týždeň MS.

Preto tréner Livio Magoni patril v utorok ku kritikom a pre AP zdôraznil, že podľa neho organizátori nevyužili šancu preteky uskutočniť: „Vyčkávali príliš dlho s rozhodnutím posunúť štart nižšie. Mali dať povel ešte v čase, keď bolo jasno.“

Najdôležitejší muž v živote Petry Vlhovej -...
Petra
		Vlhová a jej otec Igor Vlha.
+10Livio Magoni je
		renomovaný taliansky tréner,...

Preto „na papieri“ ako spolufavoritky lepšie vyzerajú napríklad Talianky. Po zranení Gutovej veľkej „kĺzavej“ rivalky Sofie Goggiovej sa zraky domácich fanúšikov upierajú na Federicu Brignoneovú a Martu Bassinovú.

Švajčiarsko má medailové ambície aj vďaka Corinne Suterovej, trochu menej sa verí Michelle Gisinovej. Otázna je výkonnosť Američanky Mikaely Shiffrinovej, obhajkyňa zlata spred dvoch rokov v tejto zime super G nejazdila, ale údajne ho pred šampionátom intenzívne trénovala.

Tiež nevyspytateľná spolufavoritka je olympijská víťazka Ester Ledecká, takže keby dva stupienky na pódiu veľmociam uchmatlo „Česko-Slovensko“, bol by to síce historický a nie až taký čakaný okamih, no určite nie senzačný, tobôž nelogický.

Ak by uspela Gutová-Behramiová, bolo by to prvý titul pre Švajčiarky od premiérovej medailovej súťaže v roku 1987 (Maria Walliserová).

Len jedna krajina dokázala dobyť zlato viackrát a Rakúsku sa to podarilo hneď 7-krát. V Cortine však jeho zraneniami oslabený ženský tím tie úplne najvyššie ambície nemá.

Opačne je to medzi mužmi. Vincent Kriechmayr suverénne vedie poradie tejto disciplíny v SP a spolu s druhým krajanom Matthiasom Mayerom majú najstabilnejšiu formu. Toto je však faktor, ktorý na MS často nezaváži a predovšetkým to platí pre rakúske tímy.

Zjazdárska superveľmoc chodieva na vrcholy nabitá bodmi zo Svetového pohára, ale mnohokrát siahala na medaily ťažko a na zlaté takmer vôbec. A toto je tiež výzva nielen pre namotivovaných Švajčiarov či Nórov, ale aj pre obhajcu titulu Taliana Dominika Parisa, ktorý sa v januári postupne vrátil to kĺzavej špičky.

„Tieto odklady sú nepríjemné. Ale dôležité je, že viem, s čím mám ísť do pretekov. Proste nabrať odvahu na totálne riziko. Bolo by to trpké, keby som moju šancu prespal, takže na úspech musím myslieť v každom oblúku,“ prezradil recept na triumf top-favorit Kriechmayr.

Super G žien (štvrtok o 10.45)

MS 2019 (Are): 1. Mikaela Shiffrinová (USA), 2. Sofia Goggiová (Tal.), 3. Corinne Suterová (Švaj.)

ZOH 2018 (Pjongčang): 1. Ester Ledecká (ČR), 2. Anna Veithová (Rak.), 3. Tina Weiratherová (Licht.)

Zjazdovka: Olympia delle Tofane, štart 2190 mnm, cieľ: 1560, dĺžka trate 2100 m, prevýšenie: 630 m, klesanie max. 65, priemer 30 percent.

Super G mužov (13.00):

MS 2019: 1. Dominik Paris (Tal.), 2. Vincent Kriechmayr (Rak.) a Johan Clarey (Fr.)

ZOH2018: 1. Matthias Mayer (Rak.), 2. Beat Feuz (Švaj.), 3. Kjetil Jansrud (Nór.)

Zjazdovka: Vertigine, štart 2190 mnm, cieľ 156, dĺžka trate 2080 m, prevýšenie 630, klesanie max 61, priemer 30 percent.

Štartová listina super G na MS v Cortine. Foto: FIS
Super G, Cortina Štartová listina super G na MS v Cortine.
Štartová listina super G na MS v Cortine. Foto: FIS
g2 Štartová listina super G na MS v Cortine.
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #MS v lyžovaní 2021